Porównaj oferty

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Dla przeciwników w pełni elektrycznych samochodów głównym argumentem jest czas, jaki należy poświęcić na ich naładowanie, zwłaszcza podczas długich tras, kiedy ich zasięg jest niedostateczny, aby pokonać je na jednym akumulatorze. Mają w tym trochę racji, gdyż ładowanie auta elektrycznego na pewno nie trwa tyle, co tankowanie samochodów spalinowych, jednak czas ten nie jest także tak duży, aby go aż tak strasznie demonizować. Poza tym jest świetną okazją na zrobienie sobie przerwy od siedzenia za kółkiem, wpływającej na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Jeśli więc jesteś ciekaw, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego i od czego to zależy, zachęcamy do lektury.

Wróć do: Aktualności Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Od czego zależy czas ładowania samochodu elektrycznego?

Czas potrzebny do tego, aby naładować samochody elektryczne, zależy od wielu czynników. Nie da się więc jednoznacznie wskazać, jednej uniwersalnej wartości dla wszystkich tego typu modeli poruszających się z zielonymi tablicami po naszych drogach.

Wpływ na niego ma przede wszystkim pojemność baterii zastosowanej w aucie elektrycznym. Im jest ona większa, tym więcej czasu potrzeba bowiem do jej pełnego naładowania, tym samym pozwala ona jednak przejechać większy dystans na jednym ładowaniu. W przypadku w pełni elektrycznych samochodów zastosowane w nich akumulatory mają najczęściej pojemność od 28 kWh do 100 kWh, auta hybrydowe wyposażone są natomiast w baterie o pojemności zaledwie od 7 kWh do 13 kWh.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na czas ładowania jest także moc przetwornika AC/DC ładowania w aucie oraz moc samej ładowarki. Nie bez znaczenia na to, w jakim czasie auto elektryczne zostanie naładowane, są także panujące warunki atmosferyczne. Największy wpływ na to, w jakim czasie można naładować auto elektryczne, ma jednak rodzaj zastosowanej ładowarki, a także rodzaj prądu AC lub DC, który wpływa na moc, a co za tym idzie także prędkość ładowania.

Jak można naładować samochód elektryczny i który sposób jest najszybszy?

Wśród sposobów na naładowanie aut elektrycznych wyróżnia się trzy ich najpopularniejsze rodzaje, przy czym każdy z nich ma zarówno swoje wady, jak i zalety, a także zapewnia inny czas, przez jaki trzeba ładować ten sam akumulator.

Ładowanie samochodów elektrycznych za pomocą zwykłego gniazdka elektrycznego

Pierwszym ze sposobów pozwalających ładować samochody elektryczne, jest skorzystanie z domowego gniazdka elektrycznego 230 V. Rozwiązanie to jest jednak najbardziej czasochłonne. Podczas ładowania baterii w aucie podpiętej pod zwykłe gniazdko uzyskać możemy bowiem moc ładowania na poziomie zaledwie 2,2 - 3 kW. W związku z tym samo "tankowanie" elektryka może potrwać nawet kilkadziesiąt godzin, w zależności od pojemności jego akumulatora.

Takie rozwiązanie sprawdza się więc przede wszystkim w sytuacji, kiedy po powrocie do domu, chcemy uzupełnić stan energii w bateriach przed kolejnym dniem, podłączając auto na noc, przy czym należy się liczyć z tym, że nawet w przypadku modeli z akumulatorem o pojemności 40 kWh proces ten może trwać do 21 godzin.

Ładowanie samochodu za pomocą wallbox

Kolejnym rozwiązaniem, które umożliwia na ładowania elektryka, także w domu, są wallbox. Tego typu urządzenia to nic innego jak domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, które mogą być zamontowane w danym budynku po uzyskaniu aprobaty elektryka. Zaletą tej opcji jest to, że tego typu ładowarka oferuje moc ładowania na poziomie nawet 22 kW. Nie należy jednak przesadzać z tą wartością, gdyż nie każde auto przyjmie ją, w związku z tym należy ją odpowiednio dopasować do modelu swojego samochodu.

Pomimo to jednak prawdą jest, że wallbox pozwala na szybsze naładowanie auta elektrycznego. Przykładowo wspomniana już bateria o pojemności 40 kWh ładowana za pomocą domowej stacji o mocy 3,3 kW będzie potrzebować około 13 godzin, z kolei w przypadku wollboxa o mocy 6,6 kW 7 godzin. Czas ten jest więc nawet 3-krotnie krótszy niż w przypadku klasycznego gniazdka 230 V.

Zaletą domowych stacji ładowania jest także to, że producenci samochodów elektrycznych w Polsce (a jest ich coraz więcej) umożliwia ich zakup w swoich salonach oraz możliwość wykorzystywania przez nie energii elektrycznej z fotowoltaiki, dzięki temu jeżdżenie autem elektrycznym jest praktycznie bezkosztowe.

Ładowanie samochodu za pomocą stacji szybkiego ładowania

Ostatnim i najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o "tankowanie" aut elektrycznych, jest korzystanie z szybkich ładowarek udostępnianych przez stacje ładowania, których ilość wzrasta z roku na rok w naszym kraju. Tego typu urządzenia potrafią mieć bowiem moc ładowania na poziomie nawet 150 kW. Ponadto ładują one auta z użyciem innej wtyczki CHAdeMO lub CCS, dzięki którym akumulator może być naładowany w 80% w zaledwie 30 minut. W przypadku naszego przykładowego akumulatora o pojemności 40 kW pełne jego naładowanie możemy uzyskać natomiast w maksymalnie 60 minut. Jest to więc duży przeskok w porównaniu do domowych gniazdek, a nawet wallbox. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z szybkich ładowarek kosztuje i to wciąż niemało. Pomimo to są one jednak doskonałym sposobem na to, aby ładować auto na trasie w szybkim czasie.

Podsumowując, to ile czasu ładuje się samochód elektryczny, zależy od wielkości jego baterii, a także rodzaju wykorzystywanej do tego ładowarki. Najkrótszy czas ładowania można więc osiągnąć na stacjach szybkiego ładowania. Z kolei najdłużej ładowanie akumulatora będzie trwać z użyciem tradycyjnego gniazdka 230 V.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić