Porównaj oferty

Fotowoltaika kalkulator kosztów i opłacalności

Koszty instalacji fotowoltaicznej zależą w największym stopniu od paneli fotowoltaicznych jakie wybierzemy. Cena instalacji fotowoltaicznej w dużo mniejszych stopniu jest zależna od pozostałych elementów wchodzących w skład instalacji czyli inwertera, okablowania, stelaży czy też kosztów montażu. Ważne jest także z usług jakiej firmy skorzystamy. Wybierać możemy wśród najlepszych. Te zawiera ranking firm fotowoltaicznych. W celu dokładnego obliczenia kosztów jakie niesie za sobą inwestycja w system PV należy skorzystać z dostępnych w sieci narzędzi dla projektantów. Dzięki nim będziemy mogli w prosty sposób przygotować i oszacować koszt inwestycji. Dobry kalkulator fotowoltaiki zapyta nas poniższe kwestie:

  1. Typ klienta. Określamy czy potrzebujemy ofertę dla klienta indywidualnego czy dla firmy. Dlaczego istotne jest określenie jakim typem klienta jesteśmy? Chodzi przede wszystkim o możliwość dokładnego obliczenia zwrotu z inwestycji. Klient indywidualny i klient biznesowy mogą starać się o zwrot z inwestycji z różnych programów. Inaczej także kalkulowane są korzyści podatkowe. To jakim typem odbiorcy jesteśmy wpływa finalnie na końcowy wynik finansowy
  2. Lokalizacja inwestycji na podstawie kodu pocztowego. Zaawansowane rozwiązania mają do każdej szerokości i długości geograficznej przypisane warunki nasłonecznienia. Ilość dni słonecznych w konkretnym regionie wpływa na wielkość instalacji. W Polsce różnice w uzysku dla takich samych instalacji zlokalizowanych w różnych częściach kraju mogą wynosić nawet 15-20%.
  3. Wysokość rachunku za energię elektryczną. Ta informacja z kolei pozwoli nam na oszacowanie mocy instalacji. Zarówno niedoszacowanie jak i przewymiarowanie instalacji z ekonomicznego punktu widzenia są niekorzystne. Dobrze dobrana instalacja to taka, dzięki której będziemy mogli w 100% wykorzystać wyprodukowaną energię słoneczną.

Powyższe 3 punkty to praktyczne etapy wyceny instalacji fotowoltaicznej. Na ich podstawie prezentowane są okresy zwrotu z inwestycji. Kalkulator kosztów fotowoltaiki na bazie tych informacji jest w stanie przedstawić już bardzo dokładne wyliczenia dotyczące kosztów całej instalacji oraz zaprognozować czas zwrotu z inwestycji.

Kalkulator fotowoltaiki - jak z niego skorzystać

Kalkulacja fotowoltaiki to bardzo ważna czynność. Kroki opisane powyżej powinny w zupełności wystarczyć, aby poprawnie z niego skorzystać. Podając kolejne informacje finalnie otrzymamy poniższe zestawienie

fotowoltaika kalkulator

Po prawej stronie widzimy wstępną kalkulację instalacji fotowoltaicznej. Na podstawie podanych danych dowiemy się następujących informacji:

  1. Jaką moc instalacji powinniśmy zamówić
  2. W zależności od wariantu z jakiego chcemy skorzystać, a zestawienie pokaże nam
    1. Wariant z najniższą ceną
    2. Wariant z najlepszym stosunkiem jakości do ceny fotowoltaiki
    3. Wariant zbudowany z najlepszych na rynku elementów

Poznamy poniższe informacje:

Po lewej stronie znajduje się formularz kontaktowy. Jego wypełnienie spowoduje, że skontaktuje się z nami doradca techniczny, który doprecyzuje kalkulator systemów pv i wyśle najlepszą z dostępnych na rynku ofert.

Kalkulator paneli fotowoltaicznych - interpretacja wyników

Najczęściej stawianym pytaniem przez potencjalnych klientów jest to związane z doborem mocy instalacji. W praktyce przyjmuje się, że roczne zużycie 1 000 kWh powinno zostać pokryte przez instalację o mocy od 1 200 Wp do 1 300 Wp. Proporcja ta jest wykorzystywana przy podawaniu informacji na temat średniej wysokości rachunku jaki płacimy. Wiemy, że w zależności od regionu w Polsce płacimy za energię elektryczną ok. 70 do 80 groszy za 1 kWh brutto. Biorąc pod uwagę powyższe zależności jesteśmy w stanie na podstawie kodu pocztowego oraz wysokości rachunku za energię elektryczną bardzo precyzyjnie określić moc instalacji.

Z praktycznego punktu widzenia, jeśli kalkulator fotowotltaiki nie jest narzędziem dla nas lub chcemy sprawdzić jego dokładność, możemy wziąć do ręki rachunek za energię elektryczną i odczytać z niego zużycie energii za rok poprzedni. Jeśli w bieżącym okresie nie używamy dodatkowych urządzeń elektrycznych to wartość ta powinna nam również wystarczyć do określenia mocy instalacji.

Interpretacja wyników kalkulatora fotowoltaicznego, który prezentuje 3 warianty instalacji opiera się o dane rynkowe związane z zakupem paneli, inwertera, elementów montażu oraz średniej marży na każdym produkcie jak jest dodawana przez firmy instalatorskie. W każdej klasie podzespołów mamy kilku producentów. O wyborze tego czy innego producenta często decyduje dostępność towaru, a także aktualne promocje, jakie coraz częściej są przez takie firmy oferowane. Co ważne podkreślenia pisząc o promocji nie mamy tutaj na myśli tylko niższej ceny, ale przede wszystkim dodatkowego okresu gwarancyjnego na zakupiony produkt.

Darmowy kalkulator fotowoltaiki - sprawdź koszt i zwrot z instalacji

Kalkulator fotowoltaiki dostępny na stronie pozwala uzyskać kluczowe informacje dotyczące planowanej instalacji, co znacząco ułatwia podjęcie świadomej decyzji. Dzięki temu darmowemu narzędziu można oszacować koszty, porównać oferty i lepiej zrozumieć, jakie parametry będą miały wpływ na efektywność inwestycji. Decydując się na fotowoltaikę, warto zdobyć podstawowe informacje na temat instalacji PV, aby świadomie ocenić dostępne opcje. Zrozumienie typów paneli, konfiguracji instalacji oraz kosztów pozwala na trafniejszy wybór. Standardem wyceny jest koszt za 1 kWp zainstalowanej mocy – to kluczowy wskaźnik przy porównywaniu propozycji różnych firm. Aby dokładniej określić wszystkie koszty warto skorzystać  z naszego innego narzędzia jakim jest porównywarka fotowoltaiki. Pamiętaj, że okres zwrotu z inwestycji może się różnić w zależności od założeń dotyczących wzrostu cen energii, np. 2% lub 5% rocznie, co w praktyce rzadko w pełni odzwierciedla rzeczywistość. 

Wybierzemy dla Ciebie firmę z najlepiej dopasowaną ofertą do Twoich potrzeb

Wypełnij formularz.
My zajmiemy się resztą

  • Indywidualne wyceny dopasowane do Twoich potrzeb
  • Dedykowane oferty dostępne tylko na optimalenergy.pl
  • Atrakcyjne ceny – najlepszy stosunek jakości do ceny
  • Bezpieczeństwo – tylko zweryfikowani sprzedawcy
  • Oszczędność czasu – błyskawiczne porównanie ofert

Wybierz rodzaj klienta

Uzupełnij swoje dane

Wybierzemy dla Ciebie najlepsze firmy, które przedstawią ofertę.

Więcej informacji w Polityce Prywatności

Aktualności
Jakie są koszty farmy fotowoltaicznej?
21 gru 2023
Jakie są koszty farmy fotowoltaicznej?

Farma fotowoltaiczna to spora inwestycja, która zapewnia jednak także duże zyski oraz cechuje się stosunkowo niskim okresem zwrotu, wynoszącym najczęściej do 10 lat. Jest ona opłacalnym rozwiązaniem ze względu na stale rosnące ceny prądu oraz zwiększające się naciski na produkcję energii elektrycznej z czystych, odnawialnych źródeł. Postanowiliśmy więc sprawdzić ile kosztuje farma fotowoltaiczna i co wchodzi w skład finalnej kwoty jaką trzeba przeznaczyć na tego typu inwestycje.

Czytaj więcej
Zielona taryfa prądu. Eko energia dla domu i firmy
3 lis 2018
Zielona taryfa prądu. Eko energia dla domu i firmy

Jeśli jesteś zwolennikiem odnawialnych źródeł energii to już dawno powinieneś zmienić sprzedawcę prądu wybierając ofertę zakupu prądu produkowanego w OZE. Takie możliwości daje liberalizacja rynku energii. Dzięki niej bez problemu możesz wybrać nie tylko dowolnego sprzedawcę prądu, ale także rodzaj energii z jakiej prąd dostarczany do naszych domów i firm ma być produkowany. Zielona taryfa prądu to jedno z ciekawszych rozwiązań dostępnych na rynku.

Czytaj więcej
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?
19 paź 2020
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Stale rosnące ceny za prąd, stają się niemałym obciążeniem dla budżetu, zarówno gospodarstw domowych, jak i firm. Jak je ograniczyć?

Czytaj więcej
Jak sprawdzić status wniosku Mój Prąd?
26 sie 2021
Jak sprawdzić status wniosku Mój Prąd?

Program Mój Prąd jest jednym z najpopularniejszych rodzajów dotacji wypłacanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspierających rozwój energetyki prosumenckiej związanej z montażem mikroinstalacji fotowoltaicznych. Skorzystać z niego mogą wszyscy inwestorzy, którzy zdecydowali się na montaż instalacji o mocy elektrycznej od 2 do 10 kW i wytwarzający prąd z nich na własne potrzeby. W obecnej edycji na wypłaty bezzwrotnych form dofinansowania NFOŚiGW przeznaczył natomiast 534 000 000 złotych.

Czytaj więcej