Porównaj oferty

Czy w czasie burzy należy wyłączyć fotowoltaikę?

Uderzenie pioruna podczas burzy doprowadza do pojawienia się dużego impulsu elektromagnetycznego oraz indukcji na wszelkie elementy, które przewodzą napięcie elektryczne oraz prąd. Wobec tego powstaje pytanie, jak zachować się podczas burzy posiadając instalację fotowoltaiczną, aby nie narazić się na uszkodzenia wywołane uderzeniami piorunów. Wbrew pozorom postępowanie to nie wygląda jednak tak, jakby mogło się wydawać.

Wróć do: Aktualności Czy w czasie burzy należy wyłączyć fotowoltaikę?

Na jakie zagrożenia narażona jest fotowoltaika podczas burzy?

W naszym kraju burze występują przez okres 6 miesięcy od kwietnia do września, przy czym ich najczęstsze występowanie przypada na miesiące wakacyjne. Oznacza to więc, że montowane instalacje fotowoltaiczne są w Polsce narażone przez niemal pół roku na zagrożenia wynikające przede wszystkim z intensywnych opadów deszczu, gradu i silnych wiatrów towarzyszących burzom oraz wyładowań atmosferycznych. Warto jednak pamiętać, że tego typu instalacje są projektowane tak, aby były, jak najbardziej na nie odporne, przy czym żadne zabezpieczenia nie są jednak dać 100% gwarancji, jeśli chodzi o tak nieprzewidywalne zjawiska pogodowe jakimi są burze.

Czy fotowoltaika ściąga piorun?

Właściciele instalacji fotowoltaicznych w kontekście burz najczęściej zadają sobie jedno pytanie, związane z tym, czy fotowoltaika ściąga pioruny. Wynika ono z mylnego przeświadczenia, które było utrwalane przez lata dotyczącego tego, że elementy metalowe przyczyniają się do większego ryzyka występowania wyładowań atmosferycznych w danym obszarze. Pioruny tak naprawdę poszukują nie metalowych, a najwyższych elementów, które zapewniają im najprostszą, ponieważ najkrótszą drogę do wyładowania skumulowanej energii. Dlatego na uderzenia nimi narażone są przede wszystkim wysokie i szpiczaste elementy, w tym także budynki. W celu ich ochrony należy wobec tego zastosować uziemienie w postaci piorunochronów, który jako najwyższy element budynku uchroni jego konstrukcję przed skutkami uderzenia pioruna.

Czy w czasie burzy wyłączyć falownik?

Uderzenie pioruna w budynki lub linie energetyczne generuje przepięcia, które mogą uszkodzić elementy instalacji elektrycznej i podłączone do niej urządzenia. Dlatego też w czasie burzy wciąż wiele osób odłącza wszelkie urządzenia elektryczne od gniazdek, aby zapobiec ich zniszczeniu. Powstaje więc pytanie, czy fotowoltaika podczas burzy również powinna zostać odłączona od zasilania poprzez wyłączenie falownika.

W przypadku poprawnie zamontowanych instalacji fotowoltaicznych, w których zostały zastosowane odpowiednie zabezpieczenia, nie ma jednak takiej potrzeby. Jest ona bowiem dostatecznie chroniona przed skutkami przepięć, dlatego w 99% przypadków nie powinna ona ulec uszkodzeniu, nawet jeśli do wyładowania atmosferycznego dojdzie w pobliżu.

Zabezpieczenia przed wyładowaniami atmosferycznymi stosowane w instalacjach fotowoltaicznych

Aby mieć pewność, że fotowoltaika podczas burzy jest w pełni bezpieczna, należy zadbać o zastosowanie podczas jej montażu wspomnianych już wcześniej zabezpieczeń. Dzielą się one na dwa rodzaje, przy czym pierwszym z nich jest uziemienie budynku, na którym montowane są panele fotowoltaiczne, czyli po prostu piorunochron. Dzięki temu, że jest ono wykonane z materiałów, które cechują się niewielkimi oporami, pozwalają one w przypadku uderzenia w piorunochron pioruna odprowadzić ładunek elektryczny do gruntu, nie uszkadzając tym samym instalacji domowej.

Drugim rodzajem zabezpieczenia przed konsekwencjami burzy w przypadku posiadania fotowoltaiki jest natomiast zastosowanie ochrony przeciwprzepięciowej w postaci odgromników. Powinny być one zastosowane nie tylko po stronie DC falownika, ale także AC, co sprawi, że zostanie on skutecznie zabezpieczony przed skutkami wyładowań atmosferycznych.

Dodatkowo chcąc zabezpieczyć się przed zagrożeniami występującymi w czasie burzy w postaci nie tylko uderzeń piorunów, ale także gradobicia oraz silnych wiatrów, po zamontowaniu fotowoltaiki warto również rozważyć jej ubezpieczenie, które w sytuacji, kiedy zostanie ona uszkodzona przez te czynniki, pozwoli uzyskać wypłatę odszkodowania na naprawę instalacji.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić