Porównaj oferty

Zielona taryfa prądu. Eko energia dla domu i firmy

Jeśli jesteś zwolennikiem odnawialnych źródeł energii to już dawno powinieneś zmienić sprzedawcę prądu wybierając ofertę zakupu prądu produkowanego w OZE. Takie możliwości daje liberalizacja rynku energii. Dzięki niej bez problemu możesz wybrać nie tylko dowolnego sprzedawcę prądu, ale także rodzaj energii z jakiej prąd dostarczany do naszych domów i firm ma być produkowany. Zielona taryfa prądu to jedno z ciekawszych rozwiązań dostępnych na rynku.

Wróć do: Aktualności Zielona taryfa prądu. Eko energia dla domu i firmy

Ile kosztuje zielona taryfa prądu?

Cena energii sprzedawanej w tzw. zielonych taryfach, jest o ok. 10-30% wyższa od tej dostępnej w sprzedaży. Czy to oznacza, że decydują się na wybór takiej oferty zapłacimy rachunki za prąd wyższe o 10-30%? Odpowiedź brzmi: NIE. Trochę wyższa cena zakupu energii produkowanej w odnawialnych źródłach energii w dużym uproszczeniu przełoży się w naszym przypadku na wyższe rachunki za prąd na poziomie 5-15%. Dlaczego w takim razie płacą np. 20% więcej za energię elektryczną czynną zapłacę tylko 10% wyższy rachunek? Ponieważ koszty sprzedaży prądu wynoszą ok. 50% wartości rachunku. Druga część to koszty związane z przesyłem. Zobaczmy na przykładzie o ile więcej za prąd miesięcznie zapłaci 4 osobowa rodzina zużywająca w ciągu roku 2 500 kWh prądu dla taryfy G11, zakładając, że cena 1 kWh w tzw. zielonej taryfie będzie o 20% wyższa niż standardowa oferta:

Standardowa taryfa Zielona taryfa
Energia elektryczna czynna [zł/kWh] netto 0,2432 0,2918
Opłata zmienna sieciowa [zł/kWh] netto 0,1629 0,1629
Opłata jakościowa [zł/kWh] netto 0,0125 0,0125
Opłata abonamentowa [zł/mc] netto 3,84 3,84
Opłata przejściowa [zł/mc] netto 6,50 6,50
Opłata stała [zł/mc] netto 4,65 4,65
Miesięczny rachunek za prąd [ZŁ BRUTTO] 125,53 137,97

Jak widać na powyższym przykładzie, obliczonym na podstawie faktycznych stawek obowiązujących w 2018 roku dla grupy taryfowej G11 rachunek za prąd u osób, które zdecydowały się wybrać zieloną taryfę był średnio o 12 zł wyższy niż w ofertach standardowych. Czy to dużo czy mało - niech każdy sam sobie odpowie na to pytanie. Naszym zdaniem jest to bardzo ciekawa i warta uwagi opcja, która może wpłynąć na to, że zmiana dostawcy prądu stanie się bardziej popularna.

Skąd wiadomo, że energia wytworzona w OZE trafi dokładnie do mojego domu lub firmy?

Teraz przyszedł czas na wyjaśnienie w jaki sposób zielona energia trafi do mojego domu lub firmy. Odpowiadamy: fizycznie nie ma na to żadnej gwarancji. Wybierając zieloną taryfę zobowiązujemy sprzedawcę energii, który takie oferty ma dostępne do tego, aby kupując energię dla mojego domu lub mojej firmy na hurtowym rynku energii, zarządzanym przez Towarową Giełdę Energii kupił ją od producentów, którzy taką energię do sieci wprowadzają czyli np. od farm wiatrowych czy też elektrowni wodnych. Może to być także prąd produkowany z instalacji fotowoltaicznych. Nie będzie za to prądu z koletora słonecznego :) O tym jaka jest różnica pomiędzy kolektorem słonecznym a panelem fotowoltaicznym pisaliśmy już na naszych stronach. Nasza deklaracja dotycząca zakupu "zielonej" energii elektrycznej wpływa na zmianę udziału energii z OZE w całym portfelu zakupowym firmy handlującej prądem i daje jasny sygnał, że zapotrzebowanie na zieloną energię ze strony konsumentów w Polsce występuje.

Duża część z nas czytając ten artykuł może sobie pomyśleć, że w domu zużywa tak mało prądu, że wybór zielonej taryfy nic nie zmieni... Podejście na poziomie osób, które nie chodzą na wybory, bo twierdzą, że ich głos nic nie zmieni. Każda zmiana jest ważna.

Druga wątpliwość może być związana z dostępnością dużej ilości prądu produkowanego w OZE w Polsce. Co się stanie jeśli zainteresowanie zakupem zielonej energii będzie większe niż możliwości jej produkcji w Polsce? Przede wszystkim mamy możliwość importu z zagranicy. Dodatkowo rosnące zapotrzebowanie na zieloną energię, będzie niepodważalnym argumentem za szybszym odejściem polskiej energetyki od dominującej pozycji węgla. Dodatkowo panele fotowoltaiczne opłacalność mają coraz wyższą, a liczba prosumentów rośnie.

Enea, Energa, Tauron, PGE, Innogy??? Od kogo kupić zieloną energię

Na koniec zajmijmy się odpowiedzią na pytanie od kogo prąd w zielonej taryfie kupić. Oferty są dostępne nie tylko u największych firm energetycznych, ale także u mniejszych, alternatywnych sprzedawców prądu. Liczba ofert tzw. zielonej energii dostępna na rynku systematycznie wzrasta. Standardem staje się po podpisaniu umowy na zakup zielonej energii otrzymanie specjalnego certyfikatu. Dla firm to duży prestiż oraz realne działanie na rzecz ochrony środowiska, tak samo zresztą jak dla klientów indywidualnych. Tzw. Eko oferty są dostępne w naszej porównywarce cen zarówno dla gospodarstw domowych jak i firm.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (19 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić