Porównaj oferty

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne - czym się różnią?

Dachy naszych domów chętnie wyposażamy w kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne,. Te dwie instalacje są często mylone, dlaczego? Postaramy się wyjaśnić, czym różnią się te technologie i jakie korzyści występują z korzystania z nich. Polacy sięgają po nowinki technologiczne, które pozwalają na przestrzeni kilku lat zaoszczędzić część domowego budżetu. Jest to bardzo dobry trend, który w niedalekiej przyszłości może okazać się dużym atutem w zakresie bezpieczeństwa energetycznego całego państwa.

Wróć do: Aktualności Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne - czym się różnią?

Energia ze słońca

Wspólnym mianownikiem porównywanych instalacji jest energia, która pochodzi od słońca. Do tego warto wspomnieć o innych podobieństwach, otóż to, czy będziemy mieli jakiekolwiek korzyści z użytkowania tych systemów zależy od poziomu naświetlenia. Bez odpowiedniej intensywności oświetlenia możemy zapomnieć o jakichkolwiek korzyściach z tych rozwiązań. Planując odpowiednie instalacje, trzeba zastanowić się jaką powierzchnię chcemy na to poświęcić. Oczywiście im większa powierzchnia tym większe koszty (które można sfinansować poprzez dedykowane produkty finansowe, np. kredyt BOŚ Banku na OZE), ale później oznacza to więcej energii do dyspozycji, którą nie zawsze jesteśmy w stanie spożytkować. Jest to także większy metraż do konserwacji i możliwych napraw. Krótko mówiąc, musi być to decyzja przemyślana i dobrze dostosowana do indywidualnych potrzeb. W obu przypadkach istotny jest także kąt nachylenia i dobrze zaplanowany projekt.

Co to są kolektory słoneczne

Wytwarzają energię cieplną, wykorzystujemy ją najczęściej do podgrzewania wody użytkowej. Proces jest kilkuetapowy:
  1. kolektor pochłania i zamienia promieniowanie słoneczne w ciepło,
  2. ciepło jest pobierane przez czynnik roboczy (płyn niezamarzający),
  3. płyn przepływa rurami do wężownicy umieszczonej w zasobniku wody i przekazuje jej ciepło.

Na rynku o prym walczą dwa typy kolektorów: rurowo próżniowe i płaskie, różni je budowa elementu, który pobiera promienie słoneczne. Kolektor płaski ma minimalnie gorszą izolację termiczną. Uzyskuje więcej ciepła latem, gdy nasłonecznienie jest najbardziej intensywne, a straty ciepła są na nasze potrzeby pomijalne. Za to jesienią i zimą przewagę będzie miał rurowy kolektor próżniowy, bo mniej straci mniej ciepła, które konkurent oddaje do otoczenia. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który z nich jest lepszy, w tych sprawach najlepiej jest opierać się o zdanie fachowców, którzy projektują takie instalacje. Dla każdego dobra może okazać się zupełnie inna konfiguracja urządzeń. kolektory na dachu budynku

pixabay.com

Co to są panele fotowoltaiczne

Stosowane są od lat, każdy z nas kojarzy niebieskie płyty ustawione w szeregu na dachach, lub rozłożone na działce. Ten rodzaj pozyskiwania energii jest dużo bardziej uniwersalny od przytoczonego w poprzednim akapicie. Dlaczego? Panele słoneczne nie tylko służą do podgrzewania wody, ale dostarczają prąd do naszego domu. Elektryczność jest znacznie szerzej użytkowaną formą energii niż ciepło pobierane w kolektorach słonecznych. Można ją wykorzystać do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych, a przy nadmiarze energii do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody. Problemem z jakim borykają się użytkownicy paneli jest nierównomierny pobór prądu. Porównania rok do roku, czy nawet w okresie letnim tydzień do tygodnia można traktować tylko jako dane statystyczne na dany okres. Duża zależność od warunków pogodowych, cena, niska trwałość i zajmowana powierzchnia uniemożliwia magazynowanie dużych, chwilowych nadwyżek energii. Mniejsze zestawy są składają się akumulatorów, jednak przy dużych instalacjach jest to stosunkowo nieopłacalne. Przy nadwyżkach stosujemy ją do wszystkich możliwych celów, w tym nawet do odsprzedaży do sieci. Jeśli posiadamy odpowiednio dużo paneli to jest to dobre rozwiązanie, które przyczyni się do braku kosztów za używanie prądu.

panele fotowoltaiczne

pixabay.com/

Za wyjaśnienie tzw. zjawiska fotoelektrycznego Albert Einstein otrzymał Nagrodę Nobla. Piszemy o tym, żeby zobrazować jak bardzo rozwinięta i zaawansowana jest to technologia. Każdy z nas może z tego skorzystać i cieszyć się z praktycznie darmowej ciepłej wody w przypadku kolektorów i pozyskiwania energii elektrycznej z paneli. Jeśli planujesz budowę domu, warto przewidzieć miejsce i fundusze na te instalacje. Starsze budynki również mogą zostać w prosty sposób dostosowane do potrzeb technicznych takich urządzeń. Rozwój fotowoltaiki dopiero się zaczyna, miejmy nadzieję, że nastąpi "krok milowy" w badaniach nad polimerowymi ogniwami. Wtedy tanie i sprawne urządzenia zawitają do większości domów i mieszkań. Jeśli chcesz poznać odpowiedzi także na inne pytania odwiedź nasze FAQ o fotowoltaice. Sprawdź o co pytają nas nasi użytkownicy.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić