Strona główna > Fotowoltaika - kompletna baza wiedzy > Najczęściej zadawane pytania o fotowoltaikę

Najczęściej zadawane pytania o fotowoltaikę

Osoby i firmy, które zaczynają szukać informacji na temat fotowoltaiki zadają zazwyczaj bardzo podobne pytania. Zebraliśmy te najpopularniejsze i na nie odpowiedzieliśmy. Część z nich znajduje się na tej stronie, część jest dostępna w naszym dziale poświęconym tematyce fotowoltaiki. Zapraszamy do lektury!

Ile kosztuje fotowoltaika?

Koszty instalacji fotowoltaicznej są podawane w przeliczeniu na 1 kWp mocy zainstalowanej. Od ponad 10 lat koszty fotowoltaiki spadają. Obecnie średnia cena za 1kWp wynosi 4 300 złotych. Należy jednak pamiętać, że w zależności od mocy instalacji czy konstrukcji dachu średnia cena może się zmienić. Istotne są także ogniwa fotowoltaiczne jakie wybierzemy. Dokładne koszty za instalację fotowoltaiczną możemy uzyskać wysyłając zapytania do firm montażowych. W ciągu 2-3 dni od wysłania powinniśmy otrzymać oferty, a co za tym idzie dokładną wycenę. Pamiętajmy o haśle: fotowoltaika dofinansowanie. Firma z usług której planujemy skorzystać powinna poinformować nas o możliwościach jakie są obecnie na rynku dostępne w tym zakresie.

Opłacalność fotowoltaiki - opinie inwestorów. Kiedy wzrasta, a kiedy spada?

Szybki zwrot z inwestycji to podstawowy czynnik decydujący o tym czy zdecydujemy się na budowę instalacji fotowoltaicznej. Opłacalność fotowoltaiki rośnie wtedy, kiedy rosną ceny prądu pobieranego z sieci, a także wtedy, kiedy koszty towarów wykorzystywanych do montażu spadają. Taki trend utrzymuje się w Polsce od ponad 5 lat. Dzięki temu systemy fotowoltaiczne mogą się zwrócić nawet w ciągu 5 lat. Kolejne 15 lub 20 zarabiać dla nas, generując oszczędności na rachunku za prąd. Wśród inwestorów dominuje opinia, że faktyczna opłacalność jaką można zmierzyć każdego roku pokrywa się z prognozami zawartymi w większości ofert. Nie dziwi więc fakt, że w ubiegłym roku na inwestycję w fotowoltaikę zdecydowało się ponad 100 tys. właścicieli domów jednorodzinnych.

Czy mój dach wytrzyma obciążenie instalacji PV?

Przed startem prac montażowych należy uzyskać od projektanta lub konstruktora wiążącą opinię na temat możliwości dociążenia dachu instalacją fotowoltaiczną. Inwestor ma obowiązek otrzymania takiej informacji, w której podane zostanie maksymalne dodatkowe obciążenie przypadające na każdy metr kwadratowy. Należy zwrócić uwagę czy firma wykonująca tego typu instalację kompleksowo na naszym budynku taką zgodę uzyska.

Jakie są koszty utrzymania instalacji fotowoltaicznej?

Co do zasady instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa, a co za tym idzie nie generuje dodatkowych kosztów związanych z jej eksploatacją w okresie od 15 do nawet 25 lat. Należy jednak pamiętać o rekomendowanych przeglądach, które należy wykonać, a także ubezpieczeniu. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązania to roczny koszt utrzymania instalacji PV może wynieść ok. 350 zł.

  • raz na 5 lat kompleksowy przegląd parametrów elektrycznych instalacji PV. Koszt od 300 zł
  • ubezpieczenie panele fotowoltaiczne i instalacji fotowoltaicznych. Koszt od 300 zł/rok. W większości sprzedawane jest jako opcja przy ubezpieczeniu domu

Pamiętajmy także, aby raz na pół roku lub po intensywnych opadach deszczu/gradu albo po wichurze samemu dokonać wizualnych oględzin instalacji. Jeśli zobaczymy jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne koniecznie skontaktujmy się z firmą instalacyjną, która będzie w stanie naprawić uszkodzenie.

Ile wynosi koszt wymiany licznika prądu na dwukierunkowy?

Klient montujący instalację fotowoltaiczną nie płaci za wymianę licznika na dwukierunkowy. Jest ona bezpłatna. Kwestia ta jest uregulowana w ustawie o OZE. Nakłada ona obowiązek na Operatora Systemu Dystrybucyjnego konieczność wymiany licznika w ciągu 30 dni od złożenia wniosku na własny koszt.

Ile czasu trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

W przypadku instalacji do 10 kWp czas montażu wynosi od 1 do maksymalnie 3 dni roboczych. Czas zależy przede wszystkim od rodzaju dachu i przygotowania ekipy montażowej. Większe instalacje zajmują więcej czasu. Średnio przyjmuje się, że na każde 10-15 kWp mocy zainstalowanej potrzebny jest jeden dzień pracy.

Czy instalacja fotowoltaiczna może być montowana tylko na dachu?

Nie ma ograniczeń dotyczących miejsca lokalizacji. Instalacja PV czy kolektory słoneczne są elastyczne pod tym względem. Można ją wykonać nie tylko na dachu budynku mieszkalnego, ale także na budynku gospodarczym czy też na gruncie. Wszystko zależy od tego jakimi budynkami i powierzchnią gruntu dysponujemy.

Jaką moc instalacji fotowoltaicznej mogę zamontować?

Ograniczenia dotyczące wielkości instalacji PV wynikają z mocy umownej jaką każdy odbiorca ma zapisaną w umowie z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Informację o jej wielkości znajdziemy na naszym rachunku za prąd. Dla przykładu, jeśli nasz dom ma moc umowną na poziomie 5kW to będziemy mogli maksymalnie zamontować instalację o wielkości 5 kWp.

moc umowna fotowoltaika

Zwiększenie mocy umownej jest możliwe. W tym celu należy zgłosić się do Operatora Systemu Dystrybucyjnego z odpowiednim pismem. 

Jak zwiększyć moc umowną (moc przyłączeniową), a tym samym możliwość montażu większej instalacji fotowoltaicznej?

Zwiększenie mocy umownej naszego przyłącza jest płatne. Opłaty są naliczane za każdy dodatkowy 1kW mocy przyłączeniowej. Stawki określa indywidualne Operator Systemu Dystrybucyjnego, na obszarze którego mieszkamy lub prowadzimy działalność gospodarczą. W celu zwiększenia mocy umownej należy złożyć odpowiedni wniosek. Pobierz wniosek o zwiększenie mocy umownej (przyłączeniowej) dla największych OSD w Polsce:

Operator Systemu Dystrybucyjnego ma 30 dni na ustosunkowanie się do naszego wniosku. Część z wyżej wymienionych firm umożliwia także zgłoszenie zwiększenia mocy umownej online.