Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo
Strona główna > Zmiana sprzedawcy gazu

Zmiana sprzedawcy gazu

Zmiana sprzedawcy gazu ziemnego to najbardziej skuteczna metoda obniżenia rachunków za gaz ziemny dostępna dla wszystkich odbiorców błękitnego paliwa. Liberalizacja rynku energii: prądu i gazu daje możliwość swobodnego wyboru firmy, od której gaz ziemny będziemy kupować. Jak w praktyce wygląda rynek gazu i zmiana sprzedawcy gazu przekonacie się zapoznając się z poniższymi informacjami.

Zmiana sprzedawcy gazu w Polsce

Różnego rodzaju badania jakie są okresowo publikowane pokazują, że w zdecydowanej większości wiemy o możliwości zmiany sprzedawcy gazu ziemnego. Nie potwierdzają tego statystyki. Obecnie rynek w Polsce to ok. 7 milionów obiorców gazu ziemnego. Z możliwości zmiany sprzedawcy gazu skorzystało do tej pory ok. 100 tysięcy odbiorców. To z jednej strony aż 100 tys. odbiorców gazu ziemnego, z drugiej jeśl spojrzymy na cały rynek to w dalszym ciągu niewielka grupa. W dalszym ciągu największym graczem na rynku jest spółka PGNiG, która posiada ok. 90% klientów i tyle samo udziału w sprzedaży gazu ziemnego biorąc pod uwagę ilość sprzedawanego gazu ziemnego. Ważne jest to, że każdego roku udział PGNiG w rynku maleje. 

Ostatnie miesiące to bardzo ważne zmiany na rynku gazu ziemnego. W październiku 2017 roku rynek gazu ziemnego dla odbiorców biznesowych przestał być regulowany przez Urząd Regulacji Energetyki. Na rok 2023 przewidziane jest całkowite uwolnienie cen dla gospodarstw domowych. Równolegle prowadzone są prace związane z ułatwieniem i przyspieszeniem procesu zmiany sprzedawcy gazu. Dzięki temu popularność korzystania z usług alternatywnych sprzedawców gazu ziemnego cały czas wzrasta.

Pierwsza zmiana sprzedawcy gazu - jak to zrobić?

Jak zmiana sprzedawcy gazu wygląda z punktu widzenia klienta? Wbrew pozorom, pierwsza zmiana sprzedawcy gazu i kolejne nie różnią się co do zasady od zmiany operatora telefonii komórkowej. Chcąc zmienić sprzedawcę gazu ziemnego musimy:

  • wybrać interesującą nas ofertę
  • skontaktować się ze sprzedawcą
  • podpisać nową umowę - formalnościami zajmuje się nowy sprzedawca gazu

Bardzo pomocne jest posiadanie informacji na temat wysokości rachunków za gaz jakie są przez nas opłacane. Nie musimy wiedzieć w jakiej dokładnie grupie taryfowej jesteśmy rozliczani. Takie informacje po przesłaniu skanu ostatniego rachunku, nowy sprzedawca gazu ziemnego sam odczyta i przygotuje odpowiednie dokumenty w celu zawarcia umowy sprzedaży.

Praktyczne uwagi dotyczące zmiany sprzedawcy gazu ziemnego

Na koniec kilka praktycznych porad w jaki sposób dobrze wybrać sprzedawcę gazu ziemnego. Musicie wiedzieć, że na rynku gazu ziemnego działa już prawie 200 firm! To firmy posiadające koncesję na obrót paliwem gazowym. Nie wszystkie prowadzą aktywną sprzedaż gazu ziemnego do odbiorców końcowych, część z nich handluje gazem na Towarowej Giełdzie Energii, nie zmienia to jednak faktu, że naprawdę jest w czym wybierać.

Jak w takim razie skutecznie wybrać najlepszą dla nas ofertę? Będziemy tutaj polecać oczywiście nasze narzędzie o nazwie: porównywarka cen gazu Optimal Energy. Nasza przewaga nad konkurencją to przede wszystkim maksymalna dokładność. Wyniki porównania są oczywiście szacunkowe, ale robimy (skutecznie) wszystko, aby to co widzicie w porównywarce cen gazu w 100% pokrywało się z warunkami jakie są Wam przedstawiane przez wybranego sprzedawcę gazu.

Nie przypadkowo pytamy Was o kod pocztowy. Na tej podstawie wiemy jakie ponosicie opłaty dystrybucyjne, a te w różnych częściach Polski są nawet o 30% wyższe niż w pozostałych! Unikajcie narzędzi, które nie wiedzą w jakiej lokalizacji znajduje się licznik gazu. Kod pocztowy przypisujemy do odpowiedniego Dystrybutora lub odpowiedniego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa i tylko w ten sposób możecie otrzymać wiarygodne zestawienie.

zmiana sprzedawcy gazu

Dodatkowo w naszym porównani cen gazu znajdziecie oferty dostępne tylko i wyłącznie na Optimal Energy. 

Jeśli już wybierzecie interesującą Was ofertę pamiętajcie o przeczytaniu umowy, zwracając szczególną uwagę na takie zagadnienia jak:

  • cena za paliwo gazowe (zł/kWh) - jaka jest jej wysokość
  • czy cena za paliwo gazowe jest stała w okresie obowiązywania umowy
  • na jaki okres czasu umowa jest zawierana
  • jaki jest okres wypowiedzenia umowy i jakie są warunki z tym związane
  • jaka jest ustalona wysokość comiesięcznej opłaty abonamentowej

Pamiętajmy, że zmiana sprzedawcy gazu to proces prosty, bezpieczny i szybki. Przed podjęciem decyzji dokładnie przeanalizujmy oferty i cieszmy się niższymi rachunkami za gaz!