Strona główna > Zmiana dostawcy gazu

Zmiana dostawcy gazu

Zmiana sprzedawcy gazu ziemnego to proces, w którym klient indywidualny lub firma chcąc obniżyć wysokość rachunku, bezpłatnie wybiera inną firmę posiadającą koncesję na obrót paliwem gazowym na terenie Polski. Obecnie dokonanie takiej zmiany wymaga od klienta m.in. uregulowania wszystkich dotychczasowych rachunków i podpisania nowej umowy, dzięki której wybrany przez nas dostawca gazu ziemnego załatwi za nas wszelkie formalności. Proces co do zasady działa identycznie jak przenoszenie numeru komórkowego pomiędzy operatorami sieci komórkowych.

Od kiedy zmiana sprzedawcy gazu w Polsce jest możliwa?

Liberalizacja rynku gazu rozpoczęła się w 2010 roku. Początkowo z tej możliwości mogli skorzystać odbiorcy biznesowi z grup taryfowych W-5 i wyższych. W okresie kolejnych dwóch lat taka możliwość została udostępniona dla pozostałych firm oraz klientów indywidualnych. Różnego rodzaju badania jakie są okresowo publikowane pokazują, że w zdecydowanej większości wiemy o możliwości zmiany sprzedawcy gazu ziemnego. Nie potwierdzają tego statystyki. Obecnie rynek w Polsce to ok. 7 milionów obiorców gazu ziemnego. Z możliwości zmiany sprzedawcy gazu skorzystało do tej pory niecałe 300 tysięcy odbiorców.

Największym graczem na rynku jest spółka PGNiG, która posiada ok. 90% klientów i tyle samo udziału w sprzedaży gazu ziemnego biorąc pod uwagę ilość sprzedawanego gazu ziemnego. Ważne jest to, że każdego roku udział PGNiG w rynku maleje.

Kontynuując wątek historyczny, w październiku 2017 roku rynek gazu ziemnego w Polsce dla odbiorców biznesowych został całkowicie uwolniony. Oznacza to, że Urząd Regulacji Energetyki nie ingeruje w oferty firm. O stawkach jakie płacimy, a także o poziomie cen gazu w aktualnych ofertach w największym stopniu wpływa to co dzieje się na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie. Od 1 stycznia 2023 roku rynek gazu przestanie być regulowany także dla klientów indywidualnych.

Cały czas prowadzone są prace związane z ułatwieniem i przyspieszeniem procesu zmiany sprzedawcy gazu. Dzięki temu popularność korzystania z usług alternatywnych dostawców cały czas wzrasta.

Zmiana dostawcy gazu. Procedura krok po kroku

Jak zmiana sprzedawcy gazu wygląda z punktu widzenia klienta? Dodajmy od razu, że co do zasady wybór dostawcy gazu nie różni się od zmiany operatora telefonii komórkowej. Chcąc zmienić sprzedawcę gazu ziemnego musimy:

 1. Spojrzeć na nasz rachunek za gaz ziemny i potrafić odczytać z niego najważniejsze informacje. Są to: grupa taryfowa, cenę za 1 kWh paliwa gazowego, wysokość comiesięcznej opłaty abonamentowej oraz średnią wysokość rachunków jakie płacimy. Powinniśmy także wiedzieć, kiedy obecna umowa na gaz wygasa. Te informacje pozwolą nie tylko potencjalnemu sprzedawcy przygotować dla nas ofertę, ale także nam samym łatwiej ocenić jej atrakcyjność.
 2. Kontaktujemy się ze sprzedawcami gazu. Ułatwieniem będzie tutaj skorzystanie z naszej porównywarki cen Optimal Energy. Warto kontaktować się tylko z tymi podmiotami, które oferują najlepsze warunki umowy - ranking dostawców gazu wskaże nam te firmy.
 3. Zapoznajemy się z warunkami umowy
 4. Akceptujemy najlepszą dla nas umowę i ją podpisujemy. Dziś możemy to zrobić w 100% przez internet - bez problemu kupimy gaz online
 • skontaktować się ze sprzedawcą
 • podpisać nową umowę - formalnościami zajmuje się nowy sprzedawca gazu

Alternatywą do pkt 1 jest przesłanie w zapytaniu skanu rachunku za gaz. Osoba przygotowująca umowę bez problemu odczyta za nas wszystkie niezbędne informacje i przestawi różnice pomiędzy obecną, a nową ofertą.

Procedura związana z przejściem pomiędzy sprzedawcami gazu odbywa się bez naszego udziału. Firmy - nowy i dotychczasowy sprzedawca - kontaktują się ze sobą i przekazują sobie za pośrednictwem Polskiej Spółki Gazownictwa, która jest Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w naszym kraju niezbędne informacje.

Praktyczne uwagi dotyczące zmiany sprzedawcy gazu ziemnego

Na koniec kilka praktycznych porad w jaki sposób dobrze wybrać sprzedawcę gazu ziemnego. Musicie wiedzieć, że na rynku gazu ziemnego działa już prawie 200 firm! To firmy posiadające koncesję na obrót paliwem gazowym. Nie wszystkie prowadzą aktywną sprzedaż gazu ziemnego do odbiorców końcowych, część z nich handluje gazem na Towarowej Giełdzie Energii, nie zmienia to jednak faktu, że naprawdę jest w czym wybierać.

Jak w takim razie skutecznie wybrać najlepszą dla nas ofertę? Będziemy tutaj polecać oczywiście nasze narzędzie o nazwie: porównywarka cen gazu Optimal Energy. Nasza przewaga nad konkurencją to przede wszystkim maksymalna dokładność. Wyniki porównania są oczywiście szacunkowe, ale robimy (skutecznie) wszystko, aby to co widzicie w porównywarce cen gazu w 100% pokrywało się z warunkami jakie są Wam przedstawiane przez wybranego sprzedawcę gazu.

Nie przypadkowo pytamy Was o kod pocztowy. Na tej podstawie wiemy jakie ponosicie opłaty dystrybucyjne, a te w różnych częściach Polski są nawet o 30% wyższe niż w pozostałych! Unikajcie narzędzi, które nie wiedzą w jakiej lokalizacji znajduje się licznik gazu. Kod pocztowy przypisujemy do odpowiedniego Dystrybutora lub odpowiedniego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa i tylko w ten sposób możecie otrzymać wiarygodne zestawienie.

zmiana sprzedawcy gazu

Dodatkowo w naszym porównaniu cen gazu znajdziecie oferty dostępne tylko i wyłącznie na Optimal Energy. 

Jeśli już wybierzecie interesującą Was ofertę pamiętajcie o przeczytaniu umowy, zwracając szczególną uwagę na takie zagadnienia jak:

 • cena za paliwo gazowe (zł/kWh) - jaka jest jej wysokość
 • czy cena za paliwo gazowe jest stała w okresie obowiązywania umowy
 • na jaki okres czasu umowa jest zawierana
 • jaki jest okres wypowiedzenia umowy i jakie są warunki z tym związane
 • jaka jest ustalona wysokość comiesięcznej opłaty abonamentowej

Pamiętajmy, że zmiana sprzedawcy gazu to proces prosty, bezpieczny i szybki. Przed podjęciem decyzji dokładnie przeanalizujmy oferty i cieszmy się niższymi rachunkami za gaz!

Opinie o zmianie sprzedawcy gazu na naszych stronach

Kilkukrotnie podkreślaliśmy na tej stronie, że cena za 1 kWh i wysokość opłaty abonamentowej są kluczowe przy wyborze tej czy innej oferty. Nie możemy jednak zapominać o opiniach na temat sprzedawców i ich całej obsługi począwszy od przesłania oferty, a na bieżącym kontakcie kończąc. Opinie te dostępne są na naszych stronach. Poniżej złączamy kilka z nich. Warto przed wyborem konkretnej firmy zdecydować się na zapoznanie się ze zdaniem innych klientów, a ewentualne obawy wyjaśnić przed podpisaniem umowy.

zmiana sprzedawcy gazu opinie

źródło: opinie na temat sprzedawców gazu ze strony optimalenergy.pl

Czy wszystkie wrażenia osób po zmianie sprzedawcy gazu są pozytywne. Pisząc szczerze - nie. Ilu odbiorców tyle różnych historii. Na szczęście przeważają te pozytywne!