Porównaj oferty

25 paź 2021

Gaz - baza wiedzy

Jak wybrać najlepszego sprzedawcę gazu?

Ceny gazu rosną i nie ma wątpliwości, że sytuacja ta potrwa co najmniej do końca pierwszego kwartału 2022 roku. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób szuka sposobu na to, aby płacić niższe rachunki za gaz w swoim gospodarstwie domowym. Jeśli Ty także szukasz sprzedawcy gazu, który pozwoli Ci oszczędzać na zakupie błękitnego paliwa, poznaj nasze porady dotyczące tego, jak go znaleźć.

Wróć do: Aktualności Jak wybrać najlepszego sprzedawcę gazu?

Czym różni się sprzedawca od dystrybutora gazu?

Poruszając temat zakupu gazu przez gospodarstwa domowe, warto w pierwszej kolejności poznać różnice między jego sprzedawcą a dystrybutorem. Wobec tego sprzedawcą jest firma, która zajmuje się obrotem błękitnego paliwa. To właśnie jej najczęściej płacimy rachunki za gaz. Z kolei dystrybutor znany także pod nazwą Operatora Systemu Dystrybucji (OSD) to podmiot, od którego sprzedawca kupuje gaz, a następnie go odsprzedaje, choć on sam może być także dostawcą. To właśnie dystrybutor gazu odpowiedzialny jest za jakość paliwa gazowego, ciągłość jego dostaw, a także stan techniczny sieci gazowej czy jej rozbudowę.

Zmieniając sprzedawcę gazu, trzeba więc pamiętać, że decydujemy się na współpracę wyłącznie z nowym podmiotem kupującym w naszym imieniu paliwo gazowe, z kolei jego dystrybutor pozostaje bez zmian. Oznacza to więc, że zarówno ciągłość dostaw, jak i jakość gazu jest niezmienna, różnicą mogą być natomiast jedynie ceny związane z jej zakupem i opłatami abonamentowymi.

Najpopularniejsi sprzedawcy gazu w Polsce

Chcąc znaleźć najkorzystniejszą ofertę sprzedawców gazu, należy przede wszystkim zapoznać się z działającymi obecnie na rynku firmami, przeglądając np. różnorodne rankingi. W wielu z nich powtarzać się będą bowiem wiodące firmy oferujące sprzedaż gazu, wśród których wyróżnić można między innymi, takie podmioty jak:

 • Po Prostu Energia należącą do szwajcarskiej grupy ALPIQ, działającą w ponad 29 krajach Europy,
 • Energa, znana przede wszystkim jako sprzedawca prądu, jednak od 2016 roku zajmująca się także sprzedażą gazu,
 • Enea, od lat prowadząca sprzedaż gazu dla klientów indywidualnych,
 • PGE, należąca do największej polskiej grupy energetycznej,
 • Tauron, oferujący sprzedaż gazu w atrakcyjnych pakietach.

Oferta każdej z tych firm kierowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców, a miejsca jakie zajmują one w rankingach sprzedawców gazu, wynikają przede wszystkim z oferowanych przez nie cen za 1 kWh paliwa gazowego i wysokości opłat abonamentowych.

Jak wybrać sprzedawcę gazu w 3 krokach?

Pora przejść do konkretów, czyli tego, jak w 3 prostych krokach znaleźć najlepszego sprzedawcę paliwa gazowego dla danego gospodarstwa domowego.

 1. Porównanie ofert. Aby dokonać wyboru sprzedawcy gazu, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z ofertami wszystkich firm na rynku, które oferują tego typu usługi. Można tego dokonać poprzez odwiedzenie strony internetowej każdego z nich, jednak prostszym i szybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wygodnych porównywarek ofert lub rankingów sprzedawców gazu.
 2. Ustal najważniejsze dla Ciebie elementy oferty. Analizując szczegóły oferty poszczególnych firm, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na cenę za zakup 1 kWh gazu oraz wysokość opłat abonamentowych. Elementy te są bowiem składowymi finalnej kwoty na fakturze za gaz. Nie zawsze jednak cena będzie najważniejsza. Niekiedy warto bowiem zainteresować się pakietami usług, w ramach których sprzedawany jest zarówno prąd, jak i gaz. Należy także zwrócić uwagę czy oferta danego sprzedawcy nie zawiera niekorzystnych zapisów, takich jak wymogi dotyczące minimalnego rocznego zużycia gazu czy też brak gwarancji niezmienności cen w trakcie trwania umowy.
 3. Zwróć uwagę na opinie o sprzedawcy i jego historię na rynku. Obecnie powstaje coraz więcej firm oferujących sprzedaż gazu w atrakcyjnych cenach. Podpisanie z nimi umowy może być jednak ryzykowne. Brak doświadczenia na rynku paliw gazowych oraz bardzo często niski kapitał jaki mają one do dyspozycji, mogą bowiem skutkować problemami, w przypadku których Ty możesz zostać w przyszłości bez gazu w swoim domu. Dlatego też najlepiej wybierać sprzedawców gazu o ugruntowanej pozycji na rynku, którzy mają dobre opinie wśród swoich klientów, nawet jeśli ich oferty są nieco droższe.

Kiedy nowy sprzedawca gazu zostanie już wybrany, pora natomiast na podpisanie z nim umowy. Proces ten jest prosty i nie wymaga dużej ilości formalności. Przy czym należy pamiętać, że zmiana sprzedawcy gazu jest całkowicie darmowa i nie wymaga żadnych zmian w instalacji gazowej w budynku, a umowę ze starą firmą najczęściej wypowiada nowy sprzedawca po uzyskaniu od nas stosownego upoważnienia.

Na co zwrócić uwagę zawierając umowę z nowym sprzedawcą gazu?

Podpisując umowę ze sprzedawcą gazu, czy to w jego placówce, czy też telefoniczne lub przez internet, należy przede wszystkim dokładnie ją przeczytać, a w razie wątpliwości dotyczących znajdujących się w niej zapisów dopytać o nie konsultanta. Najważniejszymi elementami, które wymagają szczególnej uwagi, są z kolei:

 • jednostkowa cena za zakup gazu podawana najczęściej w złotówkach za 1 kWh lub MWh,
 • terminy płatności,
 • wysokość opłaty handlowej,
 • warunki taryfy gazu,
 • czas trwania umowy,
 • okres rozliczeniowy,
 • kwestie związane z możliwością wypowiedzenia umowy przed jej zakończeniem.

Podsumowując, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę sprzedawcy gazu, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z firmami działającymi na rynku paliw gazowych. Następnie porównać ich oferty, zwracając uwagę nie tylko na ceny za 1 kWh gazu i podpisać umowę z podmiotem, który oferuje najlepsze warunki. Przy czym wybierając sprzedawcę gazu, trzeba uważać na oszustów, dlatego też nie należy się spieszyć przy zapoznawaniu się z warunkami oferty czy podpisywaniu umowy.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.25 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić