Strona główna > Aktualności > Gaz 2023 > Jak wybrać najlepszego sprzedawcę gazu?

Jak wybrać najlepszego sprzedawcę gazu?

12345

Ocena 4.3/5 (3 głosy/ów)

Ceny gazu rosną i nie ma wątpliwości, że sytuacja ta potrwa co najmniej do końca pierwszego kwartału 2022 roku. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób szuka sposobu na to, aby płacić niższe rachunki za gaz w swoim gospodarstwie domowym. Jeśli Ty także szukasz sprzedawcy gazu, który pozwoli Ci oszczędzać na zakupie błękitnego paliwa, poznaj nasze porady dotyczące tego, jak go znaleźć.

Jak wybrać najlepszego sprzedawcę gazu?

Czym różni się sprzedawca od dystrybutora gazu?

Poruszając temat zakupu gazu przez gospodarstwa domowe, warto w pierwszej kolejności poznać różnice między jego sprzedawcą a dystrybutorem. Wobec tego sprzedawcą jest firma, która zajmuje się obrotem błękitnego paliwa. To właśnie jej najczęściej płacimy rachunki za gaz. Z kolei dystrybutor znany także pod nazwą Operatora Systemu Dystrybucji (OSD) to podmiot, od którego sprzedawca kupuje gaz, a następnie go odsprzedaje, choć on sam może być także dostawcą. To właśnie dystrybutor gazu odpowiedzialny jest za jakość paliwa gazowego, ciągłość jego dostaw, a także stan techniczny sieci gazowej czy jej rozbudowę. 

Zmieniając sprzedawcę gazu, trzeba więc pamiętać, że decydujemy się na współpracę wyłącznie z nowym podmiotem kupującym w naszym imieniu paliwo gazowe, z kolei jego dystrybutor pozostaje bez zmian. Oznacza to więc, że zarówno ciągłość dostaw, jak i jakość gazu jest niezmienna, różnicą mogą być natomiast jedynie ceny związane z jej zakupem i opłatami abonamentowymi.

Najpopularniejsi sprzedawcy gazu w Polsce

Chcąc znaleźć najkorzystniejszą ofertę sprzedawców gazu, należy przede wszystkim zapoznać się z działającymi obecnie na rynku firmami, przeglądając np. różnorodne rankingi. W wielu z nich powtarzać się będą bowiem wiodące firmy oferujące sprzedaż gazu, wśród których wyróżnić można między innymi, takie podmioty jak:

 • Po Prostu Energia należącą do szwajcarskiej grupy ALPIQ, działającą w ponad 29 krajach Europy,
 • Energa, znana przede wszystkim jako sprzedawca prądu, jednak od 2016 roku zajmująca się także sprzedażą gazu,
 • Enea, od lat prowadząca sprzedaż gazu dla klientów indywidualnych,
 • PGE, należąca do największej polskiej grupy energetycznej, 
 • Tauron, oferujący sprzedaż gazu w atrakcyjnych pakietach. 

Oferta każdej z tych firm kierowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców, a miejsca jakie zajmują one w rankingach sprzedawców gazu, wynikają przede wszystkim z oferowanych przez nie cen za 1 kWh paliwa gazowego i wysokości opłat abonamentowych. 

Jak wybrać sprzedawcę gazu w 3 krokach?

Pora przejść do konkretów, czyli tego, jak w 3 prostych krokach znaleźć najlepszego sprzedawcę paliwa gazowego dla danego gospodarstwa domowego. 

 1. Porównanie ofert. Aby dokonać wyboru sprzedawcy gazu, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z ofertami wszystkich firm na rynku, które oferują tego typu usługi. Można tego dokonać poprzez odwiedzenie strony internetowej każdego z nich, jednak prostszym i szybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wygodnych porównywarek ofert lub rankingów sprzedawców gazu. 
 2. Ustal najważniejsze dla Ciebie elementy oferty. Analizując szczegóły oferty poszczególnych firm, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na cenę za zakup 1 kWh gazu oraz wysokość opłat abonamentowych. Elementy te są bowiem składowymi finalnej kwoty na fakturze za gaz. Nie zawsze jednak cena będzie najważniejsza. Niekiedy warto bowiem zainteresować się pakietami usług, w ramach których sprzedawany jest zarówno prąd, jak i gaz. Należy także zwrócić uwagę czy oferta danego sprzedawcy nie zawiera niekorzystnych zapisów, takich jak wymogi dotyczące minimalnego rocznego zużycia gazu czy też brak gwarancji niezmienności cen w trakcie trwania umowy. 
 3. Zwróć uwagę na opinie o sprzedawcy i jego historię na rynku. Obecnie powstaje coraz więcej firm oferujących sprzedaż gazu w atrakcyjnych cenach. Podpisanie z nimi umowy może być jednak ryzykowne. Brak doświadczenia na rynku paliw gazowych oraz bardzo często niski kapitał jaki mają one do dyspozycji, mogą bowiem skutkować problemami, w przypadku których Ty możesz zostać w przyszłości bez gazu w swoim domu. Dlatego też najlepiej wybierać sprzedawców gazu o ugruntowanej pozycji na rynku, którzy mają dobre opinie wśród swoich klientów, nawet jeśli ich oferty są nieco droższe. 

Kiedy nowy sprzedawca gazu zostanie już wybrany, pora natomiast na podpisanie z nim umowy. Proces ten jest prosty i nie wymaga dużej ilości formalności. Przy czym należy pamiętać, że zmiana sprzedawcy gazu jest całkowicie darmowa i nie wymaga żadnych zmian w instalacji gazowej w budynku, a umowę ze starą firmą najczęściej wypowiada nowy sprzedawca po uzyskaniu od nas stosownego upoważnienia. 

Na co zwrócić uwagę zawierając umowę z nowym sprzedawcą gazu?

Podpisując umowę ze sprzedawcą gazu, czy to w jego placówce, czy też telefoniczne lub przez internet, należy przede wszystkim dokładnie ją przeczytać, a w razie wątpliwości dotyczących znajdujących się w niej zapisów dopytać o nie konsultanta. Najważniejszymi elementami, które wymagają szczególnej uwagi, są z kolei: 

 • jednostkowa cena za zakup gazu podawana najczęściej w złotówkach za 1 kWh lub MWh,
 • terminy płatności,
 • wysokość opłaty handlowej,
 • warunki taryfy gazu,
 • czas trwania umowy,
 • okres rozliczeniowy,
 • kwestie związane z możliwością wypowiedzenia umowy przed jej zakończeniem. 

Podsumowując, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę sprzedawcy gazu, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z firmami działającymi na rynku paliw gazowych. Następnie porównać ich oferty, zwracając uwagę nie tylko na ceny za 1 kWh gazu i podpisać umowę z podmiotem, który oferuje najlepsze warunki. Przy czym wybierając sprzedawcę gazu, trzeba uważać na oszustów, dlatego też nie należy się spieszyć przy zapoznawaniu się z warunkami oferty czy podpisywaniu umowy.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót