Porównaj oferty

27 paź 2023

Gaz - baza wiedzy

Jaki gaz do ogrzewania domu wybrać?

Ogrzewanie domu gazem z roku na rok staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Osoby decydujące się na nie stają jednak przed wyborem związanym nie tylko z rodzajem kotła gazowego, ale także samego gazu, który może być w nich stosowany do wytwarzania ciepła w procesie spalania. Za pomocą jakich rodzajów gazu można więc ogrzewać dom i jakie są ich najważniejsze zalety oraz wady?

Wróć do: Aktualności Jaki gaz do ogrzewania domu wybrać?

Jakim gazem można ogrzewać dom?

Większość osób mówiąc o gazie, ma na myśli gaz ziemny, określany skrótem CNG (z ang. compressed natural gas), który dostarczany jest do budynków przez dystrybutorów gazu za pośrednictwem sieci gazowych. Oprócz niego ogrzewanie domu gazem może być jednak także realizowane z wykorzystaniem LPG (ang. Liquefied Petroleum Gas) oraz propanu, magazynowanego w specjalnie przeznaczonych do tego zbiornikach, które montowane są na posesji w pobliżu budynku i tankowane przez dostawcę gazu, zgodnie z zawartą z nim umową. Zarówno ogrzewanie domu gazem ziemnym, jak i LPG oraz propan ma jednak swoje zalety i wady. Dlatego warto je znać przed podjęciem decyzji o tym jaki gaz do ogrzewania domu zostanie zastosowany.

Dodatkowo warto pamiętać, że wyboru dotyczącego rodzaju gazu stosowanego do ogrzewania domu należy dokonać przed zakupem pieca gazowego. Nie każdy rodzaj gazu może być bowiem spalany w każdym modelu kotła grzewczego.

Ogrzewanie domu gazem ziemnym 

Najpopularniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza na terenach silnie zurbanizowanych, w przypadku których dostęp do przyłącza gazowego nie stanowi problemu jest ogrzewanie domu gazem ziemnym. Jego głównym składnikiem jest przede wszystkim metan, jednak warto pamiętać, że dokładny skład gazu ziemnego uzależniony jest od regionu i dystrybutora gazu, który go dostarcza.

Główną zaletą ogrzewania domu gazem ziemnym jest to, że poza wykonaniem przyłącza, nie wymaga on przeprowadzania żadnych dodatkowych prac, aby móc nim zasilać kotły. Dodatkowo ceny gazu w tym przypadku są dla gospodarstw domowych regulowane, co zapewnia ich większą stabilność. Takie rozwiązanie ma jednak także swoje wady. Rachunki za gaz ziemny pobierany z sieci zawierają bowiem nie tylko koszt dotyczący jego zużycia, ale także dodatkowe opłaty dystrybucyjne. Rozliczane są one natomiast na podstawie taryfy gazu W-3. Pod względem parametrów gaz ziemny cechuje się natomiast kalorycznością na poziomie około 40 MJ/m3.

Ogrzewanie domu propanem

Alternatywą dla gazu ziemnego w przypadku budynku, który nie ma możliwości przyłączenia ich do sieci gazowej, jest natomiast ogrzewanie domu propanem. W takim przypadku gaz niezbędny do zasilania urządzenia grzewczego magazynowany jest w specjalnych zbiornikach, które można wybudować samodzielnie lub wydzierżawić od dostawcy gazu. Najczęściej są one zbiornikami zewnętrznymi, gdyż propan jest gazem zmieniającym postać z ciekłej na gazową dopiero w temperaturze -40 stopni Celsjusza. Z tego samego względu może być on tankowany także zimą, a jego przesyłanie ze zbiornika do pieca gazowego nie przysparza zimą żadnych kłopotów.

Wadą ogrzewania domu gazem ze zbiornika jest przede wszystkim to, że jego ceny nie są w żaden sposób regulowane i zależą wyłącznie od indywidualnych ustaleń z dostawcą gazu. Z kolei zaletą propanu jest to, że cechuje się on możliwością uzyskania wysokiej temperatury spalania, przekładające się na efektywność grzewczą oraz to, że może być stosowany w nowoczesnych, ekologicznych kotłach kondensacyjnych. Kaloryczność propanu to natomiast około 45 MJ/m3.

Ogrzewanie domu gazem LPG

Ostatnim z rozwiązań jest ogrzewanie domu LPG, czyli mieszaniną propanu i butanu. Propan-butan stosowany w instalacjach grzewczych dostarczany jest do nich podobnie jak propan z własnych zbiorników. Ogrzewanie domu gazem LPG wymaga jednak zastosowania droższego zbiornika podziemnego, gdyż zmienia on swój stan skupienia z ciekłego w gazowy w temperaturach wynoszących zaledwie -0,5 stopnia Celsjusza. Z tego względu jego tankowanie nie może się także odbywać zimą jak w przypadku propanu. To wszystko sprawia więc, że ogrzewanie domu gazem ze zbiornika w postaci propanu-butanu jest najmniej popularną opcją, pomimo kaloryczności LPG na poziomie około 46 MJ/m3.

Podsumowując, to jaki gaz do ogrzewania domu wybrać zależy przede wszystkim od tego, czy istnieje możliwość przyłączenia budynku do sieci gazowej. W takim przypadku warto wtedy postawić na ogrzewanie domu gazem ziemnym CNG. Jeśli jednak przyłącze nie jest możliwe do wykonania najlepiej postawić na ogrzewanie domu gazem ze zbiornika, w którym będzie znajdował się propan, ze względu na jego dobrą kaloryczność i niższe koszty związane z wykonaniem instalacji zbiornika niezbędnego do magazynowania tego rodzaju błękitnego paliwa.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić