Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo
Strona główna > Aktualności > Gaz > Zużycie gazu do ogrzewania, podgrzewania wody i gotowania.

Zużycie gazu do ogrzewania, podgrzewania wody i gotowania.

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Zużycie gazu do ogrzewania, podgrzewania wody i gotowania.
Korzystasz z gazu ziemnego i nie jesteś w stanie określić z czego biorą się kwoty na rachunkach? Pomożemy Ci w tym! Wiedza na temat tego ile gazu potrzebujemy do codziennych czynności oraz ile kosztuje kWh gazu ziemnego pomoże ograniczyć zużycie energii. Korzystamy z niego gdy mamy do naszego domu lub mieszkania podłączoną instalację gazową. Jest to nowoczesna aparatura zapewniająca komfort i gwarancję bezpieczeństwa, ale także koszty.

Ogrzewanie gazem ziemnym

Korzystamy z niego przez około 120 dni w roku – na tyle określany jest okres grzewczy w naszym kraju. I trzeba przyznać, że przez te 4 miesiące duża część budżetu domowego jest przeznaczana właśnie na ogrzewanie naszego domu lub mieszkania. To ile energii będziemy potrzebowali do zapewnienia przyjemnej temperatury w pomieszczeniach zależy od ich wielkości, izolacji i wentylacji. To czy budynek jest energooszczędny, czy tylko ocieplony, albo co gorsza w ogóle nieocieplony wpływa najbardziej na to ile kWh gazu potrzebujemy. Żeby orientacyjnie określić ile ciepła potrzebuje nasz dom dobrze zlecić jest to zadanie specjaliście od audytu energetycznego. Określi on zapotrzebowanie na ciepło w każdym pomieszczeniu, a także podpowie jak zmniejszyć zużycie. Na potrzeby obliczeń, które mają być tylko orientacyjne polecamy posłużyć się tymi danymi (typ domu – ile kWh w ciągu roku potrzeba na ogrzanie 1m2):
  • dom pasywny 10-15
  • dom energooszczędny 40-80
  • dom ocieplony < 150
  • dom nieocieplony < 250
Duże rozbieżności biorą się z wcześniej wspomnianych parametrów, które są w pełni indywidualne dla danego rodzaju domu. Na pierwszy rzut oka widać, że dom pasywny to zdecydowanie najlepsza opcja. Rozpatrzmy model domu ocieplonego, który ma 90m2 i na każdy metr kwadratowy potrzeba rocznie 110kWh. To daje nam: 90 x 110 = 9900 kWh, a całkowity koszt to mniej niż 3000 zł. 

Podgrzewanie wody gazem ziemnym

Z całą pewnością można powiedzieć, że korzystamy z tego 365 dni w roku. Tutaj pojawia się ten sam problem co w przypadku ogrzewania. Każdy z nas wykorzystuje różne ilości wody. Jedni codziennie biorą dwa prysznice, a inni co wieczór porządną kąpiel na którą zużywają 100l ciepłej wody. Dlatego przedstawimy obliczenia, które naszym zdaniem są optymalne, zakładając że:
  • zużywamy 100l dziennie,
  • podnosimy temperaturę wody o 40 stopni (z 10 do 50).
Mnożymy ilość wody przez różnicę temperatur i ciepło właściwe wody: 100 x 40 x 4,2 = 16800kJ, dzielimy przez 3600(1kWh = 3600kJ) i otrzymujemy wynik 4,6 kWh. Czyli cztery osoby według naszych założeń potrzebują codziennie około 18,5kWh. Rocznie jest to trochę ponad 6750 kWh.

Gotowanie na gazie

Pewnie ciekawi was ile ta czynność pobiera energii. W przypadku kuchenki gazowej, która ma moc 12 W w ciągu roku nie powinniśmy przekroczyć granicy 4000kWh. Jeśli gotujemy codziennie, pieczemy od czasu do czasu to właśnie takie zużycie powinno być generowane przez kuchenkę. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na parametry energooszczędności oraz na to czy podawane w opisie produktu wartości dotyczą włączonych wszystkich palników w tym samym czasie. Jest to bardzo ważna rzecz, ponieważ, gdy spojrzymy na zużycie gazu, które jest podane dla najmniejszego palnika i porównamy to z konsumpcją przy włączeniu wszystkich 4, to zobaczymy ogromną różnicę.

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka działająca tylko i wyłącznie w obszarze tematyki związanej z prądem i gazem. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Powrót