Porównaj oferty

21 sty 2019

Gaz - baza wiedzy

Jaki czujnik gazu wybrać?

Jeśli mamy w naszym miejscu zamieszkania kuchenkę gazową albo całą instalację gazową, warto pomyśleć o zakupie czujnika gazu. Odpowiedni czujnik może uratować nam życie, a taka inwestycja wcale nie jest bardzo droga. Jego zadaniem jest kontrola stężenia poziomu gazu ziemnego w powietrzu, gazu LPG, wodoru oraz amoniaku.

Wróć do: Aktualności Jaki czujnik gazu wybrać?

Bezpieczeństwo przy używaniu czujnika gazu ziemnego

Ulatniający się gaz stanowi ogromne zagrożenie dla ludzkiego życia i zdrowia, może spowodować zatrucie lub zwiększyć ryzyko wybuchu. Pomimo częstych kontroli instalacji gazowych(przynajmniej raz na rok) warto zamontować w domu czujnik gazu. Czujnik gazu może być na baterię lub elektryczny. Dużo lepszym wyborem jest model na baterie, który będzie działał nawet podczas przerwy w dostawie prądu.

Jak działa czujnik gazu?

Jego zadaniem jest ciągłe kontrolowanie stężenia(poziomu) gazu w powietrzu w danym pomieszczeniu. Alarmuje domowników przy pojawieniu się co najmniej 15% stężenia gazu. Półprzewodnik, a jest nim najczęściej dwutlenek cyny, reaguje z gazem znajdującym się w powietrzu. Jeśli gazu jest wystarczająco dużo, to uruchamiają się alarmy: dźwiękowy oraz świetlny. O zagrożeniu jesteśmy informowani praktycznie natychmiast. Czujnik gazu należy umieścić w kotłowniach z piecem gazowym, w kuchniach i łazienkach, gdzie może być wykorzystany gazowy podgrzewacz wody lub też kuchnia gazowa. Urządzenie powinno znajdować się na ścianie, maksymalnie 6 metrów od źródła gazu, na wysokości 2m, lub w miarę możliwości 0,5 do 1m nad przewidywanem źródłem wycieku. Dobry sensor ma przycisk testowy umożliwiający dokonanie testu poprawnego działania urządzenia. Można takie coś przeprowadzić podstawiając pod niego dym z zapałki, lub papierosa.

Jaki czujnik gazu wybrać?

W domu przede wszystkim interesuje nas niezawodne urządzenie, do tego łatwe w montażu i obsłudze. Przy wyborze czujnika zwróćmy uwagę na to, czy wyświetlacz jest dobrze podświetlony. Obserwujemy na nim aktualne wskaźniki stężenia szkodliwych gazów w powietrzu. Możliwość zaobserwowania minimalnych zmian, daje nam szansę na odpowiednio szybką reakcję, zanim poziom gazu osiągnie poziom, który zagraża życiu i wzniesie alarm. Możemy dzięki temu wcześniej wezwać fachowca, który naprawi ewentualną usterkę. Ważna jest także niezawodność naszego urządzenia, dlatego dobrej jakości obudowa to niezbędny element wyposażenia. Podsumowując, trzeba zadbać o to, żeby sprzęt był dobrej jakości, która zapewni nam bezpieczeństwo na wiele lat.

Kiedy zamontować czujnik gazu?

Pomimo, że przeglądy instalacji gazowej są obowiązkowe i muszą być wykonywane regularnie, tzn. przynajmniej raz w ciągu roku, wycieki gazu ziemnego, gazu z butli, a także usterki jakichkolwiek innych urządzeń gazowych zdarzają się stosunkowo często. W przeciwieństwie do czadu, ulatniający się gaz posiada specyficzny, bardzo wyraźny i charakterystyczny zapach, ponieważ dodawane są do niego substancje aromatyzujące, które informują nas o jego wycieku. Czasem zdarza się jednak tak, że pomieszczenie, w którym przebywamy jest zamknięte. Nie możemy wtedy od razu poczuć gazu, a jedna iskra może doprowadzić do wybuchu. Czujnik gazu ostrzega nas wtedy od razu, gdy poziom gazu w otoczeniu przekroczy dozwoloną normę, a dźwięk alarmu jest na tyle głośny, że nie da się go nie usłyszeć. Czujnik gazu jest zatem zalecany wszędzie tam, gdzie znajdziemy urządzenia pobierają gaz, takie jak piec centralnego ogrzewania, kuchenka czy też piecyk służący do podgrzewania wody. Warto go zainstalować w kotłowni, kuchni i łazience, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować go także w pozostałych pomieszczeniach, dzięki czemu jesteśmy w pełni bezpieczni.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić