Porównaj oferty

5 cze 2023

Gaz - baza wiedzy

Dofinansowanie do pieca gazowego - dotacje 2024

Oszczędne piece gazowe kondensacyjne to wydajne źródło ogrzewania, które cechuje się także dużą wygodą użytkowania. Inwestycja w nie pozwala także na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza generowanych przez gospodarstwa domowe. Dlatego też obecnie w Polsce działa wiele programów, w ramach których można uzyskać dofinansowanie na piec gazowy. Zebraliśmy więc w jednym miejscu wszystkie dostępne dofinansowania do pieca gazowego w 2024 roku.

Wróć do: Aktualności Dofinansowanie do pieca gazowego - dotacje 2024

Ile kosztuje założenie pieca gazowego?

To ile kosztuje założenie pieca gazowego zależy przede wszystkim od tego, czy ma być to wymiana starego pieca gazowego na nowy, czy też całkowite zmienienie źródła ogrzewania, czyli na przykład wymiana pieca węglowego na gazowy. Koszt ten w pierwszym przypadku będzie bowiem najczęściej niższy, gdyż zazwyczaj nie wymaga wykonania nowej instalacji doprowadzającej do budynku gaz ziemny. Pomimo to każda wymiana pieca gazowego może zostać wsparta poprzez środki z różnorodnych dostępnych w 2024 roku dotacji. 

Skąd można uzyskać dofinansowanie na piec gazowych w 2024 roku?

Obecnie w Polsce działają dwa ogólnopolskiego programy rządowe oferujące dla gospodarstw domowych dofinansowanie na piec gazowy. Oprócz nich działa także wiele programów regionalnych. Własne dofinansowania do pieca gazowego w 2024 roku wprowadzili także sprzedawcy gazu, wśród których wymienić można, chociażby PGNiG. 

Program Czyste Powietrze a wymiana pieca gazowego

Program Czyste Powietrze to jeden z najbardziej znanych programów, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca na gazowy. To jak duża będzie to dotacja zależy natomiast w tym przypadku od tego, czy inwestycja będzie zakwalifikowana jako realizacja kotłowni gazowej, czy wyłącznie wymiana starego pieca gazowego na nowy. 

W związku z tym dotacja do kotłowni gazowej, czyli gdy inwestycja obejmuje także wykonanie przyłącza gazowego, może wynosić:

 • do 8 300 zł w podstawowym poziomie dofinansowania,
 • do 13 900 zł w podwyższonym poziomie dofinansowania, 
 • do 18 500 w najwyższym poziomie dofinansowania. 

Z kolei sama wymiana pieca gazowego na kocioł kondensacyjny pozwala na uzyskanie w ramach programu Czyste Powietrze:

 • do 6 100 zł w podstawowym poziomie dofinansowania,
 • do 10 700 zł w podwyższonym poziomie dofinansowania,
 • do 15 300 zł w najwyższym poziomie dofinansowania. 

Jakie piece gazowe do programu czyste powietrze pozwolą uzyskać z niego dofinansowanie? Przede wszystkim oszczędne piece gazowe kondensacyjne, które są nie tylko wydajniejsze, ale i ekologiczniejsze niż klasyczne rozwiązania stosowane do ogrzewania domów gazem. Przez co jednocześnie pozwalają one obniżyćrachunki za gaz i zadbać o środowisko naturalne.

Program Stop Smog a dotacja na piec gazowy

Kolejnym programem rządowym, w ramach którego wymiana pieca gazowego pozwala uzyskać dofinansowanie jest Stop Smog. Skierowany jest on przede wszystkim do osób ubogich energetycznie, będących właścicielami lub współwłaścicielami budynków jednorodzinnych oraz gmin, które realizują przedsięwzięcia niskoemisyjne. Wysokość dotacji na piec gazowy w tym przypadku zależy natomiast od liczby osób zamieszkujących daną gminę. 

PGNiG dofinansowanie do pieca gazowego 2024

W tym roku także PGNiG przygotowało dofinansowanie do pieca gazowego, z którego skorzystać mogą klienci, kupujący paliwa lub energię elektryczną od tego sprzedawcy gazu oraz mieszkający w domach jednorodzinnych i innych budynkach mieszkalnych. 

To ile wynoszą dotacje na piec gazowy, w tym przypadku zależy natomiast od indywidualnych wyliczeń, w których brane są pod uwagę takie kwestie jak:

 • wiek budynku, 
 • rodzaj zainstalowanego pieca gazowego, 
 • powierzchnia budynku. 

Dotacje na piec gazowy PGNiG wypłaca natomiast dopiero po zrealizowaniu inwestycji i dopełnieniu wszelkich formalności, w tym przedłożeniu dowodów potwierdzających wymianę pieca gazowego na nowy piec kondensacyjny o minimalnej klasie energetycznej A. 

Regionalne dofinansowania na montaż lub wymianę starego pieca gazowego na nowy

Osoby planujące wymianę pieca gazowego powinny także zainteresować się programami regionalnymi, w ramach których można uzyskać dofinansowanie na tego typu inwestycje. Realizowane są one w całej Polsce, a wśród nich wyróżnić można między innymi:

 • program KAWKA plus we Wrocławiu, 
 • program Kawka Bis w Poznaniu, 
 • program dofinansowań do wymiany pieców w Sopocie,
 • program EKO-Klimat w województwie kujawsko-pomorskim.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.5 (16 opinii)

Komentarze (2)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Kasia 73

22 wrz 2023

też jestem ciekawa skąd taka informacja. Z tego co oferuje program Czyste Powietrze to chyba na wymianę starego pieca gazowego na nowy nie ma dofinansowania. Tylko wymiana kotłów na paliwa stałe na nowe źródła proekologiczne się kwalifikują.

Ewa123

4 wrz 2023

skąd informacja ze wymiana pieca gazowego na inny mieści się w ramach programu czyste powietrze ?

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić