Porównaj oferty

18 lip 2023

Gaz - baza wiedzy

Jaki piec gazowy w 2024 - ranking piecy gazowych

Piece gazowe to coraz częściej wybierane źródła ogrzewania w polskich domach. Dlatego też postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najlepsze piece gazowe, ułatwiając wybór spośród ich dziesiątek modeli dostępnych na rynku. Prezentowany ranking pieców gazowych jest niezależnym zestawieniem, w którym znalazły się 3 najatrakcyjniejsze modele kondensacyjne. 

Wróć do: Aktualności Jaki piec gazowy w 2024 - ranking piecy gazowych

Czym wyróżniają się najlepsze piece gazowe?

Najlepsze piece gazowe dostępne obecnie na rynku charakteryzują się wysoką sprawnością, bezpieczeństwem, łatwością obsługi i użytkowania. 

Sprawność w ich przypadku oznacza przede wszystkim to, że piec wykorzystuje mniej paliwa do osiągnięcia tej samej temperatury, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za gaz. Bezpieczeństwo jest natomiast kluczowe, ponieważ dobrze zaprojektowany i zainstalowany piec gazowy nie stanowi zagrożenia dla jego użytkowników. Dlatego też najlepsze piece gazowe wyposażone są w szereg zabezpieczeń minimalizujące przeoczenie na przykład ich usterek. Z kolei łatwość obsługi oznacza, że piec gazowy jest wyposażony w intuicyjne rozwiązanie, które pozwalają na sprawne i wygodne sterowanie jego parametrami pracy.

Dodatkowo nowoczesny piec gazowy na propan-butan lub gaz ziemny wyróżnia się także takimi zaletami jak:

  • cicha praca, 
  • niskie koszty eksploatacyjne, 
  • samoobsługowa praca. 

Jaki piec gazowy wybrać do domu pod względem jego mocy?

Zakup kotła gazowego niemal zawsze wiąże się z pytaniem jaki piec gazowy do domu 120 m2 czy 170 m2 będzie najlepszy. Kluczem do doboru jego odpowiedniej mocy nie jest jednak wyłącznie sama powierzchnia budynku jaki ma on ogrzewać, a występujące w nim zapotrzebowanie energetyczne na ciepło. Moc kotła gazowego powinna być więc optymalnie dobrana do zastosowanej w domu izolacji, preferencji mieszkańców co do średniej temperatury, która ma w nim panować i jego powierzchni.

Kondensacyjny czy tradycyjny, jaki piec gazowy jest lepszy?

Nie ulega wątpliwości, że najlepsze piece gazowe to obecnie kotły kondensacyjne. Wszystko za sprawą tego, że są one rodzajem urządzenia grzewczego zaprojektowanym tak, aby wytwarzać więcej energii niż tradycyjne piece gazowe. W tym celu wykorzystują one proces kondensacji, który polega na wychwytywaniu ciepła z produkowanych przez nie spalin. Dzięki temu energia cieplna trafiająca do budynków pochodzi zarówno z procesu spalania gazu ziemnego, jak i odzysku ze spalin.

Kondensacyjny piec gazowy jest bardziej wydajny niż tradycyjne piece gazowe, ponieważ wykorzystuje on więcej energii z gazu. Dlatego też pomimo tego, że cena pieca gazowego kondensacyjnego jest wyższa niż w przypadku klasycznych rozwiązań, inwestycja w niego zwraca się o wiele szybciej.

Ranking pieców gazowych kondensacyjnych - 3 najlepsze piece gazowe

Prezentowany poniżej ranking pieców gazowych obejmuje wyłącznie modele kondensacyjne, które cechują się nie tylko wysoką wydajnością, ale także umożliwiają pozyskiwanie na ich montaż różnorodnych dofinansowań oraz dotacji. Ich kolejność jest natomiast całkowicie przypadkowa.

Piec gazowy kondensacyjny Vaillant VCW 226/7-2

Dla wielu osób najlepsze piece gazowe, to te produkowane przez markę Vaillant. Dlatego też w rankingu pieców gazowych nie mogło zabraknąć modelu VCW 226/7-2. Cechuje się on przede wszystkim niską awaryjnością oraz cichą pracą i funkcjonalnością. Jego klasa energetyczna to natomiast A, z kolei moc grzewcza 24,5 kW. Jeśli chodzi o piec gazowy Vaillant opinie jego użytkowników są przede wszystkim pozytywne. Na minus wskazują oni wyłącznie jego dość spore wymiary wynoszące 72 × 44 × 33,5 cm.

Piec gazowy kondensacyjny De Dietrich MCR Home 20/26 Mi

Kolejnym wartym uwagi kotłem kondensacyjnym jest model De Dietrich MCR Home 20/26 Mi. To piec gazowy dwufunkcyjny, który cechuje się sprawnością na poziomie do nawet 108% przy standardowym użytkowaniu, cichą pracą oraz mocą nominalną, która może wynosić minimalnie 4,8 a maksymalnie 20 kW. Do jego zalet zaliczyć można także niewielką wagę wynoszącą 26 kg oraz klasę energetyczną A. Ponadto ten kocioł gazowy może być zasilany nie tylko gazem ziemnym, ale także propanem bez konieczności zastosowania dodatkowego zestawu.

Piec gazowy kondensacyjny Saunier Duval Thelia Condens 25-A

Piec gazowy kondensacyjny Saunier Duval Thelia Condens 25-A to także kolejny model dwufunkcyjny, którego moc wynosi od 5,1 do 25,7 kW. Podobnie jak dwa omawiane powyżej modele cechuje się klasą energetyczną A oraz cichą pracą. Dodatkowo wyposażony jest on także w automatykę pogodową. Jednym z nielicznych minusów tego modelu może być natomiast jego waga, wynosząca około 31 kg, przy czym i tak z powodzeniem może zostać on podwieszony na ścianie.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.7 (10 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić