Porównaj oferty

12 cze 2023

Gaz - baza wiedzy

Ulga termomodernizacyjna - czy piec gazowy można odliczyć od podatku?

Osoby planujące montaż ogrzewania, mogą obniżyć tego typu inwestycje nie tylko wykorzystując do tego dofinansowanie do pieca gazowego w 2023 roku, ale także korzystając z innych rozwiązań wspierających montaż ekologicznych źródeł ciepła. Wśród nich wyróżnić można między innymi ulgę termomodernizacyjną, na której skupiamy się w tym artykule.

Wróć do: Aktualności Ulga termomodernizacyjna - czy piec gazowy można odliczyć od podatku?

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna, która została wprowadzona w 2019 roku to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać podatnicy podatku dochodowego rozliczający się z Urzędem Skarbowym według skali podatkowej, stawki podatku lub opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będący właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnych domów mieszkalnych. Zapewnia ona możliwość odliczenia od podatku dochodowego wydatków poniesionych na przedsięwzięcia termomodernizacyjne we własnym budynku, które są rozumiane przede wszystkim jako:

  • ulepszenie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej do budynków mieszkalnych,
  • wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków,
  • całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Wysokość odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie może być wyższa niż 53 000 zł. Na rozliczenie wszelkich prac związanych z ulgą termomodernizacyjną podatnicy mają 3 lata od końca roku podatkowego, w którym ponieśli pierwsze dotyczące jej wydatki.

To jakie wydatki mogą zostać odliczone w ramach ulgi termomodernizacyjnej, określa natomiast szczegółowo rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Zakup pieca gazowego a odliczenie od podatku

Wśród wydatków, które kwalifikują się do odliczenia od podatku, w ramach ulgi termomodernizacyjnej, wymienić można także piece gazowe. Aby móc jednak uzyskać zwrot za zakup pieca gazowego, musi być to model kondensacyjny. Nie ma jednak znaczenia czy będzie on zasilany paliwem z sieci, czy dostarczanym przez dostawcę gazu do zbiornika zamontowanego na posesji. Dodatkowo od podatku w jego przypadku odliczony może zostać nie tylko sam koszt urządzenia grzewczego, ale także:

  • armatura zabezpieczająca, 
  • sterowanie, 
  • układ doprowadzenia powietrza i odprowadzania spalin, 
  • montaż kotła gazowego kondensacyjnego, 
  • wymiana elementów istniejącej instalacji grzewczej i przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji grzewczej i CWU. 

Oznacza to więc, że zakup pieca gazowego umożliwia odliczenie od podatku wszelkich kosztów związanych z wykonaniem ogrzewania gazowego, do kwoty 53 000 zł.

O czym trzeba pamiętać chcąc uzyskać zwrot za zakup pieca gazowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Chcąc uzyskać zwrot za zakup pieca gazowego kondensacyjnego, w ramach ulgi termomodernizacyjnej należy przede wszystkim pamiętać, że wszelkie koszty muszą być w tym przypadku udokumentowane za pomocą faktur VAT. Data poniesienia wydatków określana jest natomiast na podstawie daty wystawienia tego dokumentu. Z kolei decydując się na dofinansowanie do pieca gazowego w 2023 roku, w ramach na przykład programu Czyste Powietrze trzeba natomiast pamiętać o tym, że kwota odliczana od podatku w ramach ulgi musi zostać pomniejszona o wysokość uzyskanego dofinansowania.

Dodatkowo piec gazowy można odliczyć od podatku wyłącznie wtedy, gdy będzie on montowany w istniejącym już domu. Oznacza to więc, że osoby budujące dopiero dom i wykonujące w nim instalację ogrzewania gazowego nie mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Podsumowując, piec gazowy można odliczyć od podatku, jeśli montowany jest on w istniejącym już budynku w ramach przeprowadzania w nim prac termomodernizacyjnych. Przy czym, aby uzyskać zwrot za zakup pieca gazowego, a także wykonanie jego montażu musi być on nowoczesnym i wysokowydajnym, a co za tym idzie ekologicznym modelem kondensacyjnym. Dodatkowo osoba chcąca skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej musi być również właścicielem nieruchomości, w której zamontowany jest piec gazowy.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.64 (42 opinii)

Komentarze (1)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Waldemar Dudka

30 kwi 2024

Wszystkie opisy termoizolacyjne dotyczą budynku jednorodzinnego, lub bliźniaka, a co z moim budynkiem wielorodzinnym(8 mieszkań)? wymieniłem piec C.O. na konwekcyjny i nie mogę odpisać od podatku! co to za sprawiedliwość?

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić