Porównaj oferty

17 lis 2023

Gaz - baza wiedzy

Kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu?

Piece gazowe to obecnie jedne z popularniejszych urządzeń grzewczych, stosowane jako alternatywa dla klasycznych kotłów węglowych czy zasilanych pelletem. Cechują się one dużą sprawnością oraz wygodą użytkowania. Niekiedy zdarza się jednak, że generowane przez nie zużycie gazu jest zbyt wysokie. O tym, co może być tego przyczyną, dowiesz się natomiast z tego artykułu.

Wróć do: Aktualności Kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu?

Jakie parametry kotła na gaz przy jego zakupie wskazują na generowane przez niego zużycie gazu?

Jednym z kluczowych parametrów pieców na gaz, wskazującym na to ile gazu będą one zużywały podczas ich użytkowania, jest sprawność wyrażana w ujęciu procentowym. Sprawność pieca gazowego jest bowiem niczym innym, jak informacją na temat tego ile energii cieplnej pozwala uzyskać określona ilość gazu zasilająca piec.

Najlepsze piece gazowe cechują się sprawnością na poziomie około 100%. Najbardziej energooszczędne, a więc i najtańsze w użytkowaniu są natomiast kotły gazowe kondensacyjne, których sprawność może przekraczać nawet 100%, dzięki temu generują one najniższe rachunki za gaz podczas ich użytkowania. Możliwe jest to natomiast za sprawą tego, że kotły kondensacyjne pozyskują ciepło nie tylko w procesie spalania gazu, ale także poprzez jego odzyskiwanie ze spalin, które są kondensowane.

W przypadku sprawności pieców gazowych warto jednak pamiętać, że jest ona wskazywana dla nich przy założeniu określonych warunków pracy. Dlatego też w rzeczywistości może być ona niższa, co będzie przekładało się na wyższe zużycie gazu przez urządzenia grzewcze zasilane za jego pomocą.

Od czego zależy zużycie gazu przez piec gazowy?

To kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu, zależy od wielu czynników. Wpływ na tę kwestię ma przede wszystkim:

  • rodzaj instalacji grzewczej jaką zasila kocioł gazowy, zwłaszcza w przypadku modeli kondensacyjnych, 
  • prawidłowe dobranie zarówno maksymalnej, jak i minimalnej mocy pieca gazowego do zapotrzebowania cieplnego występującego w budynku,
  • rodzaj zastosowanego w kotle palnika,
  • skład doprowadzanej do pieca gazowego mieszaniny gazu oraz powietrza, 
  • ustawienia pieca gazowego.

Dlatego też chcąc uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie, zwłaszcza przy rosnących cenach gazu korzystając z tego typu źródła ciepła, warto zwrócić szczególną uwagę na wymienione powyżej elementy, które mają znaczący wpływ na sprawność pieców gazowych.

Jakie mogą być przyczyny zbyt wysokiego zużycia gazu przez piec gazowy?

Zbyt wysokie zużycie gazu przez piec gazowy to wbrew pozorom problem, z którym boryka się wielu użytkowników tego typu urządzeń grzewczych. Wysokie rachunki od dostawców gazu to natomiast jedne z głównych powodów, które zmuszają ich do poszukiwania jego przyczyn. Biorąc więc pod uwagę to, od czego zależy generowane przez piec gazowe zużycie gazu, wyróżnić można natomiast 4 najczęstsze powody tego zjawiska.

  • Zbyt duża moc pieca gazowego — im większa jest moc kotła gazowego, tym zużywa on więcej gazu, w związku z tym przewymiarowane kotły, niedopasowane pod względem swojej mocy do zapotrzebowania na ciepło w budynku są droższe w użytkowaniu. Dodatkowo kocioł o zbyt dużej mocy o wiele częściej włącza się i wyłącza, co przyczynia się także do jego szybszego zużycia. Dlatego też odpowiednio dobrany kocioł to taki, który jest idealnie dopasowany do zapotrzebowania na ciepło w budynku pod względem swojej mocy maksymalnej oraz cechujący się możliwie jak najmniejszą mocą minimalną. 
  • Nieodpowiednio dobrane elementy rozprowadzające ciepło - nieprzewymiarowane grzejniki lub niewłaściwie dobrane odbiorniki ciepła to rodzaju pieca gazowego również przyczyniają się do zwiększonego zużycia gazu w przypadku ogrzewania gazowego. Zbyt małe grzejniki doprowadzają w takim przypadku do częstego załączania się pieca gazowego (taktowania) i obniżenia jego sprawności. 
  • Nieprawidłowe ustawienia pracy kotła — sytuacja, kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu, może także występować, jeśli tryb jego pracy nie został zaprogramowany prawidłowo. W efekcie dostarcza on więcej ciepła niż potrzeba, co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania i przegrzewanie pomieszczeń.

Podsumowując, sprawność pieca gazowego jest kluczowym parametrem wpływającym na to, ile będzie on zużywał gazu. Niekiedy jest ona jednak nieświadomie obniżana przez samych użytkowników pieców. Dlatego też, kiedy piec gazowy pobiera najwięcej gazu, warto zwrócić uwagę czy nie jest to spowodowane jedną z wymienionych w artykule przyczyn, aby móc zniwelować to niekorzystne zjawisko obniżając tym samym rachunki za ogrzewanie budynku gazem.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.33 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić