Porównaj oferty

18 gru 2023

Gaz - baza wiedzy

Jak działa biogazownia?

Wśród wielu ekologicznych rozwiązań takich jak fotowoltaika, przydomowe elektrownie wiatrowe czy pompy ciepła wyróżnić można także zyskujące na popularności domowe biogazownie, pozwalające na pozyskiwanie ekologicznego gazu z odpadów. Czym wobec tego one są, jak działają i jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w poniższym artykule.

Wróć do: Aktualności Jak działa biogazownia?

Czym jest biogazownia?

Biogazownie to instalacje, które za sprawą procesów fermentacyjnych są w stanie przetworzyć odpady na darmowy gaz. Wykorzystywane przez nie proces technologiczny polega na wykorzystaniu biologicznie rozkładających się materiałów organicznych, takich jak odchody zwierząt, resztki pożniwne, odpady spożywcze i odpady przemysłowe, do produkcji biogazu. 

Czym jest biogaz?

Biogaz produkowany przez przydomowe biogazownie składa się przede wszystkim z metanu, którego zawartość waha się w granicach od 40 do 70%, a także dwutlenku węgla — od 30 do 60% oraz śladowych ilości wodoru, azotu i siarkowodoru. 

Dzięki temu biogaz może być wykorzystywany do zasilania kuchenek gazowych, ogrzewania budynków, wytwarzania energii elektrycznej czy podgrzewania ciepłej wody użytkowej, pozwalając tym samym obniżać rachunki za gaz

Jak działają biogazownie domowe?

Konstrukcja przydomowych biogazowni jest niemal taka sama jak w przypadku biogazowni rolniczych, przy czym cechują się one mniejszymi wymiarami. Najważniejszym jej elementem jest komora fermentacyjna, do której trafiają biodegradowalne odpady. To właśnie w niej poddawane są one procesowi fermentacji, w wyniku którego pozyskiwany jest metan. Drugim istotnym elementem przydomowych biogazowni jest natomiast komora zbierająca metan oraz agregat kogeneracyjny, umożliwiający bezpieczne wykorzystywanie uzyskanego gazu. Poza wytwarzaniem metanu w procesie fermentacji powstaje także nawóz, który z powodzeniem może zostać wykorzystany na przykład w ogrodach. 

Jakimi zaletami wyróżnia się biogazownia domowa?

Przydomowa biogazownia to rozwiązanie, które wyróżnia się wieloma zaletami. Przede wszystkim zainwestowanie w nią zapewnia źródło darmowego gazu, który zaspokoi zapotrzebowanie większości gospodarstw domowych wykorzystujących go do gotowania. Możliwość obniżenia rachunków, które przy obecnych cenach gazu są coraz wyższe to jednak niejedyne korzyści jakimi cechuje się biogazownia przydomowa. Dodatkowo zaliczyć można do nich również: 

  • ekologiczność – biogazownie pozwala na redukcję emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza, wszystko za sprawą tego, że przekształcenie 1 tony odpadów biodegradowalnych w biogaz pozwala na zredukowanie aż 6 ton CO2,
  • łatwą obsługę – biogazownie domowe są łatwe w instalacji i obsłudze, nie wymagają także dużej ilości miejsca na ich zamontowanie,
  • brak kosztów eksploatacyjnych — biogazownie przydomowe nie generują żadnych kosztów związanych z ich użytkowaniem, 
  • mniejszą ilość wyrzucanych odpadów — w biogazowni można zutylizować wszelkiego rodzaju odpady biodegradowalne, takie jak na przykład liście czy resztki z obiadu,
  • pozyskiwanie wysokiej jakości organicznego nawozu — produktem ubocznym procesu biogazowania jest ciecz, będąca świetnym nawozem, który może być zastosowany zarówno w przypadku upraw roślin jadalnych, jak i ozdobnych
  • brak nieprzyjemnego zapachu — procesy biogazowania odpadów realizowane są w zamkniętej komorze fermentacyjnej, dzięki temu biogazownia domowa nie wytwarza nieprzyjemnych zapachów. 

Ile kosztuje biogazownia przydomowa?

Przydomowe biogazownie to stosunkowo nowe rozwiązanie, dlatego też obecnie ich cena wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie oscylującym w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że tego typu instalacja generuje spore oszczędności, chociażby w postaci niższych rachunków za gaz. Przy odpowiedniej podaży odpadów biogazownie przydomowe są natomiast w stanie zaspokoić całkowite zapotrzebowania na gaz w gospodarstwach domowych, które stosują go wyłącznie do gotowania. Do wytworzenie około 4,5 kWh biogazu, czyli tyle ile średnio dziennie zużywa kuchenka gazowa, używana przez jedną rodzinę potrzebne jest około 6 kg odpadów organicznych. 

Podsumowując, domowa biogazownia to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, zapewniające gospodarstwom domowym możliwość produkowania darmowego gazu na własne potrzeby. Warto się więc nią zainteresować, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy ceny gazu ziemnego stale rosną.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić