Porównaj oferty

20 gru 2018

Gaz - baza wiedzy

Dostawca, sprzedawca czy dystrybutor gazu? Jak uniknąć pomyłki?

W ostatnich latach dużo mówi się o możliwości zmiany sprzedawcy gazu i prądu. Powstało wiele stron internetowych takich jak nasza, poświęconych temu tematowi i uświadamiających społeczeństwo odnośnie możliwości jakie przyniosła liberalizacja prawa.

Wróć do: Aktualności Dostawca, sprzedawca czy dystrybutor gazu? Jak uniknąć pomyłki?
Przeprowadzono ją w 2007 roku i to wtedy nastąpiło rozdzielenie funkcji dystrybutora i sprzedawcy energii. No właśnie, dystrybutora i sprzedawcy. Kim w takim razie jest dostawca? Jakie są różnice pomiędzy dostawcą a sprzedawcą energii? Czy można używać ich zamiennie?

Dystrybutor prądu i gazu

Ważnym pojęciem w naszym małym słowniku z działu energetyki jest dystrybucja. Na czym ona właściwie polega? Dystrybucja na rynku gazu ziemnego odbywa się w ponad 97% pod skrzydłami jednego operatora – Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG S.A.). Firma ta jest częścią jednej z największych grup kapitałowych w Polsce – PGNiG. W niektórych gminach operatorami sieci są inne, dużo mniejsze firmy posiadające pozwolenie na dystrybucję. Dystrybucją zajmuje się dystrybutor gazu ziemnego lub inaczej mówiąc operator systemu dystrybucyjnego(OSD), w skrócie - operator. Jego obowiązki to m.in.:
  • dołączanie nowych odbiorców,
  • zapewnienie stałości i jakości dostaw,
  • informowanie użytkowników o ewentualnych przerwach w dostawach,
  • remonty i konserwacja sieci dystrybucyjnej,
  • obsługa numerów alarmowych (pogotowie gazowe 992).
I wiele innych działań, które muszą być wykonywane, związane z bezpieczeństwem energetycznym. W przypadku prądu drogą przesyłową są linie energetyczne, a gazu gazociągi. Odbiorcy, którzy jeszcze nie dokonali zmiany swojego sprzedawcy, otrzymują go z urzędu, I jest to firma, która jest związana z lokalnym dystrybutorem (OSD). Nie oznacza to, że można tych terminów używać zamiennie! W przypadku prądu mamy np.: Enea Operator – to OSD, natomiast Enea S.A. to sprzedawca z urzędu. Podobnie w przypadku gazu PSG – dystrybutor, PGNiG – sprzedawca. Mała różnica, ale warto o tym pamiętać.

Sprzedawca gazu i prądu

Wprowadzone zmiany prawne przyniosły liczne modyfikacje w sposobie działania tego segmentu gospodarki. Rozdzielono wtedy funkcję dystrybutora(operatora) i sprzedawcy. Spowodowało to wzrost liczby firm, które zaczęły starać się o koncesje wydawane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Po krótkim czasie rynek bardzo się rozrósł, na ten moment są już setki firm, zajmujących się sprzedażą energii. Czym zajmuje się sprzedawca? Sprzedawca odkupuje hurtowe ilości energii od producentów i odsprzedaje je odbiorcom, którzy zechcą kupować od niego energię, na jego warunkach. Zarabia na obniżeniu marży sprzedażowej. Różne koszty zakupu prądu w czasie, administracji i obsługi klienta, powodują, że ceny prądu i gazu u alternatywnych sprzedawców są niższe niż u tych tzw. z urzędu.

Dostawca prądu i gazu - kto to taki?

Wiemy kto to sprzedawca i dystrybutor energii. I właściwie proces sprzedaży i dostarczania energią wydaje się być zamknięty w obrębie działania tych dwóch podmiotów. Gdzie znajduje się miejsce dla dostawcy gazu ziemnego? Dostawca to potocznie nazywany sprzedawca energii. Obie formy są jak najbardziej poprawne. Pamiętajmy, że umowa na gaz przez internet lub podpisana w biurze sprzedawcy powoduje, że nie musimy z formalnościami udawać się do dystrybutora.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić