Porównaj oferty

19 paź 2018

Gaz - baza wiedzy

Gdzie w Polsce kupujemy najtańszy, a gdzie najdroższy gaz?

Liczba odbiorców gazu ziemnego z każdym rokiem rośnie o kolejne tysiące. Wygoda, bezpieczeństwo i oszczędność czasu, te argumenty sprawiają, że Polacy coraz chętniej korzystają z tego źródła energii. Jakie są ceny w przekroju całej kraju? 

Wróć do: Aktualności Gdzie w Polsce kupujemy najtańszy, a gdzie najdroższy gaz?

Od kogo i gdzie kupimy najtańszy gaz, a gdzie zarządają od nas wysokich opłat?

Obszary dystrybucji gazu ziemnego

Dystrybucję na terenie Polski w ponad 90% sprawuje spółka PSG sp. z o.o. (Polska Spółka Gazownictwa). W celu podniesienia poziomu organizacji pracy firma rozpoczęła proces podziału obsługiwanych terenów na mniejsze obszary. Powstało 17 Oddziałów Zakładów Gazowniczych, które obsługują 172 gazownie. Nad nimi ma piecze 6 obszarów:
  • gdański
  • poznański
  • tarnowski
  • warszawski
  • wrocławski
  • zabrzański

Dla każdego z tych rejonów obowiązują inne stawki opłaty zmiennej, prezentują się one następująco - gr/kWh:

tabela - ceny gazu w obszarach

źródło: Urząd Regulacji Energetyki - Taryfy

Żeby lepiej zauważyć różnice, można zapoznać się z przedstawionym poniżej wykresem:

wykres - ceny gazu w obszarach

Materiał optimalenergy.pl

Wyraźnie widać, że najwięcej, niezależnie od taryfy zapłacą klienci z obszaru zabrzańskiego, a najmniej odbiorcy z okolic stolicy. Jaka jest tego przyczyna? Niski stopień gazyfikacji tych terenów, koszty przesyłu gazu i utrzymania sieci. Nie bez znaczenia jest także mniejszy procent udziału błękitnego paliwa w tym regionie. Dużo większy udział mają tutaj węgiel i drzewo, które są w tych rejonach najchętniej wybierane jako sposób ogrzewania. Jednak zgodnie z planami dystrybutora, do 2022 roku, procent gazyfikacji w całej Polsce ma wynosić ponad 60%, co oznacza dołączenie 74 gmin, w większości z obszaru zabrzańskiego. Najmniej zapłacimy za to w obszarze warszawskim i wrocławskim, przyczyny tego są analogiczne jak te przedstawione w kontekście obszaru zabrzańskiego. Na tych terenach mówimy o większej liczbie odbiorców, wyższej gazyfikacji dlatego koszty są rozkładane na większą liczbę klientów.

Sprzedaż gazu ziemnego

Jak wiadomo rachunek za gaz składa się jeszcze z innych opłat poza tymi nałożonymi przez dystrybutora. Jak wyglądają ceny(brutto) sprzedawców?

zestawienie cen sprzedawców gazu

Materiał optimalenergy.pl

Wymienione firmy działają już od dłuższego czasu na terenie Polski. Jak widać PGNiG wcale nie oferuje najniższych cen za kWh, a mimo to obsługuje ponad 90% klientów. Większość klientów po przydzieleniu sprzedawcy z urzędu, który jest powiązany z dystrybutorem otrzymuje rachunki za dystrybucję od PGNiG. Wciąż niewielu konsumentów skorzystało z możliwości zmiany sprzedawcy gazu ziemnego. Jest to szansa na znaczne obniżenie kosztów, które obciążają budżet gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa.

Najniższe ceny gazu w Polsce

Do opłat za gaz trzeba doliczyć także opłaty stałe. Tutaj również jesteśmy zobowiązani zapłacić operatorowi i sprzedawcy. Dokładne wartości opłaty dystrybucyjnej stałej są różne w zależności od obszaru, w którym mieszkamy i taryfy w której jesteśmy rozliczani. Opłata abonamentowa jest zależna od sprzedawcy i może jej w ogóle nie być. Nawet jeśli nie korzystamy z gazu w okresie rozliczeniowym to i tak będziemy musieli uiścić opłaty, na które zgodziliśmy się w momencie podpisywania umowy.
Gaz ziemny zyskuje popularność wśród klientów indywidualnych i biznesowych, którzy cenią bezpieczeństwo i wygodę, wybierają oni właśnie ten rodzaj ogrzewania. Z biegiem lat ceny gazu będą rosnąć, warto o tym pamiętać. Opcja zmiany sprzedawcy gazu, poza niższą ceną za kWh gazu ziemnego może także dać gwarancję stałej ceny nawet na okres 4 lat! Wszystkie oferty znajdziesz w naszej porównywarce cen gazu OptimalEnergy.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić