Porównaj oferty

Prąd Online

Prąd Online to najbardziej korzystna dla klienta forma zmiany dostawcy prądu zarówno w gospodarstwie domowym jak i w firmie. Firmy energetyczne, a dokładniej spółki obrotu które zajmują się handlem energią elektryczną udostępniają możliwość zmiany sprzedawcy prądu online dlatego, że wysokie koszty związane z utrzymaniem sieci sprzedawców terenowych powodują, że ich oferty są dużo mniej atrakcyjne cenowo niż te, które można znaleźć w Internecie. Poniżej pokazujemy jak zmiana sprzedawcy prądu online jest prosta i dlaczego warto z niej skorzystać, jeśli chcemy płacić mniej za prąd.

Zaznaczmy jasno, że zmiana sprzedawcy prądu ma za cel obniżenie rachunków jakie płacimy za energię w naszych domach czy firmach. Zawarcie nowej umowy może zostać sfinalizowane na kilka sposobów. My dzisiaj skupimy się na tym czy umowa przez Internet na prąd to najlepsze rozwiązanie i w jaki sposób można taką umowę podpisać. Napiszemy także o tym, czym tak naprawdę jest umowa na prąd przez Internet. Jak się okazuje w zdecydowanej większości przypadków hasła na stronach sprzedawców prądu mówiących o tym, że umowę można podpisać on-line są nieprawdziwe.

Umowa na prąd przez Internet w Polsce

Zacznijmy od tego jakie są obecnie możliwości zawierania umów on-line na prąd w Polsce. Zmiana sprzedawcy prądu to proces, który jest w Polsce dostępny od 2007 roku. Już ponad 10 lat możemy swobodnie wybrać sprzedawcę od którego kupimy prąd. Rozwój tego rynku był stopniowy. Mamy tutaj na myśli z jednej strony dostęp do zmiany sprzedawcy prądu w pierwszej kolejności dla sektora biznesowego, a w kolejnym kroku dla gospodarstw domowych, ale także, z punktu widzenia klienta, sposobu w jakim może podpisać umowę.

Sprzedaż prądu bezpośrednia. Pierwsze lata funkcjonowania wolnego rynku energii opierały się o działalność terenowych handlowców. To oni odwiedzając firmy lub pukając do naszych domów chcieli abyśmy podpisali umowę na sprzedaż prądu z inną firmą. Do dzisiaj ten model sprzedaży funkcjonuje. Niestety, ale niesie on za sobą w przypadku rynku prądu bardzo dużo negatywnych doświadczeń. Przedstawiciele różnych firm energetycznych pisząc wprost oszukiwali potencjalnych klientów, wprowadzając ich w błąd co do warunków na jakich podpisywali umowy. Dodatkowo:

 • przedstawiali się jako pracownicy naszego obecnego sprzedawcy
 • ukrywali informację o dodatkowych usługach jakie razem z umową na prąd zostały nam "wciśnięte"
 • nie informowali o wysokości dodatkowych opłat jakie pojawią się na rachunku za prąd
 • wymagali natychmiastowego podpisania nowej umowy

Na szczęście tego typu "domokrążców" jest już coraz mniej. Podpisywanie umowy na pierwszej wizycie z jakimkolwiek handlowcem to zawsze bardzo duże ryzyko. Nie mamy czasu na to, aby zapoznać się z umową! Jeśli jednak podpisaliśmy w ten sposób umowę, pamiętajmy, że mamy 10 dni na odstąpienie od umowy, która została zawarta w naszym domu.

Sprzedaż prądu przez call-center. W kolejnych latach wielu, jeśli nie wszyscy aktywnie działający sprzedawcy prądu uruchomili możliwość sprzedaży swoich produktów z wykorzystaniem call-center. Konsultanci dzwoniąc do potencjalnych klientów, informowali o korzyściach związanych ze zmianą sprzedawcy prądu. Co ważne przed podpisaniem umowy, klient zazwyczaj drogą elektroniczną (mailem) otrzymywał komplet dokumentów, z którymi mógł się zapoznać. Po kilku dniach wysyłany był kurier z umową. Wykorzystanie call-center z jednej strony minimalizowało nieuczciwy proceder sprzedaży prądu klientowi, który nie miał czasu zapoznać się z umową, z drugiej sprzedawca energii ponosił mniejsze koszty działalności, dzięki czemu oferty sprzedawane telefonicznie były bardziej korzystne cenowo dla klienta.

Sprzedaż prądu przez Internet. W roku 2015 pierwszy raz w Polsce umowa przez Internet na Prąd zaczęła być dostępna dla wszystkich klientów. Pionierem w tej dziedzinie była firma E-Power. Oferowała ona usługę zmiany sprzedawcy prądu on-line. Osoba wchodząca na stronę sprzedawcy, zmieniając sprzedawcę prądu mogła załatwić wszystkie formalności przy komputerze. Nie było konieczności wysyłania nawet kuriera. Od tego czasu coraz większa ilość sprzedawców chce u siebie wprowadzić możliwość zmiany sprzedawcy prądu przez Internet. Dlaczego? Dlatego, że jest to najbardziej korzystna forma zawarcia umowy zarówno dla sprzedawcy, jak i dla klienta:

 • klient ma od razu do wglądu dokumenty jakie będzie musiał zatwierdzić, zmieniając sprzedawcę. Nowa umowa na prąd online, a przede wszystkim jasno przedstawione warunki cenowe, na jakich umowa zostaje podpisana
 • sprzedawca ogranicza koszty związane z pozyskaniem nowych klientów
 • umowy przez Internet na prąd charakteryzują się niższymi cenami za kWh od ofert dostępnych w innych kanałach sprzedaży. Wiąże się to z punktem wcześniejszym, czyli niższymi kosztami dla sprzedawcy. Sprzedawca w Internecie dzieli się tą różnicą z nami, dzięki czemu wybierając ofertę zmiany sprzedawcy prądu on-line maksymalnie obniżamy swoje rachunku za prąd.

Umowa na prąd online - najtaniej!

Zmienić sprzedawcę prądu możemy na kilka sposobów. Chcemy Wam jednak pokazać (przypomnieć) dlaczego oferty dostępne w Internecie są bardziej atrakcyjne cenowo, od tych dostępnych w sprzedaży w innych kanałach. Zacznijmy od sposobów w jakich podpisanie umowy związanej ze zmianą sprzedawcy prądu może nastąpić i dlaczego inne formy są mniej opłacalne dla sprzedawcy:

 • Salon sprzedawcy prądu - Podpisanie umowy w salonie wiąże się z koniecznością wypłacenia prowizji dla osoby pracującej w salonie, a także utrzymaniem samego salonu
 • Handlowiec terenowy - Wysokie koszty utrzymania pracownika w skład których wchodzą przede wszystkich samochód oraz prowizyjne wynagrodzenie
 • Sprzedaż telefoniczna - wysokie koszty budowy zespoły call-center oraz zakupu odpowiedniego oprogramowania
 • Sprzedaż internetowa - jednorazowe koszty związane z przygotowanie oprogramowania i koszty reklamy w Internecie

Z 4 wyżej wymienionych kanałów sprzedaży, najtańszym z punktu widzenia sprzedawcy jest kanał internetowy. Każdy wcześniej wymieniony generuje dużo wyższe koszty. Różnica w kosztach pozyskania klienta przez sprzedawcę prądu to korzyść, którą sprzedawca dzieli się z klientem. Dzięki temu ceny prądu za kWh są dużo niższe w przypadku sprzedaży prądu w Internecie.

Prąd online najkorzystniejszym rozwiązaniem dla klienta

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o korzyściach z punktu widzenia sprzedawcy. Co zyskuje klient, który decyduje się kupić tańszy prąd online? Przede wszystkim pieniądze. Oferty dostępne w Internecie są bardziej atrakcyjne cenowo. Po drugie: czas! Bez konieczności wychodzenia z domu, w jednym czasie możemy w 100% zamknąć temat zmiany sprzedawcy prądu. Wystarczy mieć przy sobie rachunek za prąd i 15 minut wolnego czasu. Co ważne w dowolnym czasie. Zmiana sprzedawcy prądu online jest dostępna 24h/dobę.

Jak działa umowa przez Internet na prąd?

Zacznijmy od stwierdzenia czym jest umowa przez Internet na prąd. Umowa zawierana przez Internet daje nam możliwość przejścia całego procesu składającego się na:

 1. Wybór oferty
 2. Zapoznanie się z warunkami
 3. Akceptacja oferty
 4. Zamknięcie procesu zmiany sprzedawcy prądu

Bez konieczności wysyłania do nas kuriera np. z papierową wersją umowy. Musimy pamiętać o tym, że rynek energii co do zasady działania, ma bardzo dużo wspólnego z rynkiem operatorów telefonii komórkowych. Od kilku lat bez problemu możemy przejść z firmy np. Plus do Orange, bez konieczności odwiedzania punktu obsługi klienta. Tak samo bez problemu możemy wybrać ofertę sprzedaży prądu on-line.

Nasza definicja zmiany sprzedawcy prądu przez Internet sprowadza się do tego, że WSZYSTKIE formalności możemy załatwić sami przy komputerze i ew. wsparciu konsultanta na infolinii, który w przypadku pytań chętnie odpowie na ew. wątpliwości. Umową zawieraną przez Internet, nie jest forma, w której do zawarcia umowy potrzebne jest jeszcze wysłanie kuriera z umową.

Najlepsza (najtańsza) oferta na prąd przez Internet. Jak wybrać?

Coraz większa ilość sprzedawców daje możliwość zmiany sprzedawcy prądu przez internet. Szukanie aktualnych ofert na stronach sprzedawców, jest z jednej strony czasochłonne, z drugiej wbrew pozorom trudne do porównania. Musimy wiedzieć w jakiej grupie taryfowej i przy jakim śr. zużyciu prądu rocznie możemy otrzymać taką czy inną cenę za kWh. Z pomocą przychodzi nasze narzędzie. Porównywarka cen prądu dla domu lub firmy Optimal Energy. Wystarczą 3 kliknięcia, aby otrzymać pełne i aktualne zestawienie cen prądu dostępnych w ofertach on-line:

 • Wybieramy czy chcemy porównać ceny prądu dla domu czy dla firm
 • Podajemy kod pocztowy
umowa przez internet na prąd dla domu oraz firmy

Otrzymujemy wtedy zestawienie ofert. Po prawej stronie przy niektórych z nich dostępny jest przycisk: Umowa on-line. Klikając w ten przycisk jesteśmy przenoszeni bezpośrednio do strony z ofertą sprzedawcy prądu, na której możemy maksymalnie obniżyć rachunek za prąd!

umowa przez internet na prąd

Prąd online - jak zmienić sprzedawcę prądu w 3 krokach?

Zmiana sprzedawcy prądu zajmie nam zdecydowanie mniej czasu, jeśli się do niej odpowiednio przygotujemy. Proces zmiany sprzedawcy prądu online podzielimy na 3 kroki:

 1. Pierwszym jest przygotowanie dokumentów potrzebnych do zmiany sprzedawcy prądu
 2. Drugim: porównanie dostępnych ofert i wybór interesującej nas oferty
 3. Trzecim, ostatnim: przejście na stronie wybranego sprzedawcy przez system zamówień

Napiszmy teraz więcej o kolejnych krokach procesu. Przygotowanie dokumentów jakie będą potrzebne do dalszych kroków sprowadza się do posiadania m.in.:

 • ostatniego rachunku za prąd. Będziemy mogli z niego odczytać takie informację jak: grupa taryfowa, zużycie energii czy numer Punktu Poboru Energii - numer licznika
 • dowód osobisty - potrzebny do podania danych do umowy

W drugim kroku musimy wybrać interesującą nas ofertę. W tym celu zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki ofert i cen Optimal Energy. Wcześniej możemy zobaczyć ranking dostawców prądu. W zestawieniu pokazane są oferty aktywie działających sprzedawców prądu. Z listy porównania ofert sprzedawców możemy w łatwy sposób przejść na ich bezpośrednie strony i tam kontynuować proces zmiany sprzedawcy prądu online

prąd online

Trzeci - ostatni krok jest tak naprawdę u wszystkich sprzedawców prądu bardzo podobny. Zostaniemy przekierowani na generator umów, w którym po wprowadzeniu danych osoby podpisującej umowę, a także informacji związanych z punktem poboru energii, będziemy mogli cieszyć się z niższych rachunków za prąd!

Prąd Online dostępny u coraz większej liczby sprzedawców

Zmiana sprzedawcy prądu on-line zyskuje na popularności. Jest to wygodne rozwiązanie dla obu stron umowy: sprzedawcy, ze względu na to, że internet to najtańszy kanał pozyskiwania klientów. Dla klienta dlatego, że oferty zmiany sprzedawcy prądu online mają najniższą cenę. Ilu obecnie sprzedawców oferuje prąd online? Zapraszamy do naszej porównywarki cen prądu i gazu Optimal Energy - tam znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Póki co ofertę zmiany sprzedawcy prądu nie mają dostępne jeszcze takie firmy jak Tauron, Enea, Energa czy PGE. Jesteśmy jednak świadomi, że największe koncerny energetyczne już przygotowują tego typu rozwiązanie i prąd online od największych sprzedawców prądu, także w naszej ofercie pojawi się w ciągu najbliższych tygodni!