Porównaj oferty

19 mar 2014

Prąd - baza wiedzy

Duon – nowa zaskakująca promocja

Firma Duon jedna z najbardziej ekspansyjnych spółek na rynku energetycznym wkracza z nową promocją – darmowy prąd nawet do 10 godzin na dobę, a następnie bardzo tania energia poza szczytem. Gdzie jest haczyk?

Wróć do: Aktualności Duon – nowa zaskakująca promocja
Firma Duon to niezależnie funkcjonujący sprzedawca energii elektrycznej, który nie wytwarza energii, a kupuje ją na giełdzie i następnie sprzedaje. Już wcześniej Duon zaskoczył konkurencję i oferował swoim klientom wiele promocji, m.in. prąd za cenę o połowę niższą przez pierwszy rok z gwarancją najniższej ceny.

Nowości i promocje

W poniedziałek 17.03 firma ogłosiła kolejną – dość nietypową na polski rynek – promocję. W godzinach najniższego popytu na energię nowi klienci Duona mogą liczyć na darmowy prąd bez żadnego limitu zużycia przez 10 godzin na dobę. Darmowa energia będzie dostępna w godzinach 13-15 oraz pomiędzy 22 a 6 i tak do końca 2014 r. Warunkiem i tytułowym haczykiem skorzystania z promocji jest podpisanie z firmą umowy na trzy lata. Jednak po zakończeniu promocji „darmowego prądu” z końcem 2014 r., przez kolejne dwa lata trwania umowy klienci mają płacić za prąd w godzinach objętych promocją stawkę 0,13 zł za KWh, czyli mimo wszystko połowę tego co proponuje konkurencja.

Konkurencja

Dla przykładu dziś w ofercie Taurona prąd w taryfie jednostrefowej kosztuje 0,31 zł za kWh, natomiast w dwustrefowej stawa dzienna wynosi 0,36 zł za KWh, a nocna 0,25 kWh. Podobne stawki ma aktualnie RWE odpowiednio 0,36 zł za KWh w dzień oraz 0,32 za kWh w nocy. Przy konkurencji oferta Duona wydaje się być niewiarygodną i będzie cieszyła się ogromnym powodzeniem, pod warunkiem, że firma nie będzie rekompensować sobie darmowej energii w nocy wysoką stawką dzienną. Analizując promocyjną ofertę widząc, że firma do końca bieżącego roku będzie sprzedawać prąd w taryfie dziennej po 0,35 zł z KWh. Mamy zatem darmowy prąd w godzinach pozaszczytowych oraz w dzień w normalnej cenie rynkowej.

Zadyszka sprzedawcy?

Niestety w dwóch kolejnych latach na chwilę obecną oferta Duona nie wygląda już tak atrakcyjnie. W 2015 r. za prąd zapłacimy w stawce dziennej już 0,45 zł za KWh, a w 2016 r. nawet do 0,47 za KWh, czyli znacznie powyżej stawek rynkowych. Oczywiście nie można wykluczyć, że w ciągu najbliższych dwóch lat ceny rynkowe nie ulegną zmianie i osiągną 47 gr. Oferta wygląda jednak tak, że pierwszym roku zyskuje klient, a przez następne dwa lata za prąd w nocy płaci o ok. 0,20-0,22 gr mniej niż w przeciętnej taryfie jednostrefowej, a w dzień o ok. 0,10-0,12 gr więcej. Kolejną niezbyt przyjemną niespodzianką w promocyjnej ofercie Duona jest wysoka opłata handlowa. Większość dostawców energii jej nie pobiera, a jeśli już to nie przekracza ona 5 zł za miesiąc. W Duonie zapłacimy niestety aż 7,9 zł miesięcznie przez cały okres trwania umowy. Wysokie są również kary za zerwanie umowy, liczone są bowiem jako iloczyn średniego miesięcznego zużycia i ekwiwalent opłat miesięcznych pozostałych do końca umowy.

Rozsądny wybór

Rozpatrując ofertę Duonu należy zadać sobie pytanie czy potrafimy zarządzań swoim zużyciem prądu. Ponieważ jeśli będziemy w stanie tak funkcjonować, aby większość zużycia prądu przypadała w godzinach 13-15 oraz 22-6 to będziemy mogli rzeczywiście zaoszczędzić. Jednakże dużo urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak lodówka, żarówki, etc., to urządzenia, których czasem pracy ciężko jest zarządzać. Optymistycznym akcentem w ofercie promocyjnej Duona jest jednak to, że firma w dowolnym okresie trwania umowy pozwala przejść na taryfę jednostrefową, jednocześnie zapewniając, że kupowana w niej energia elektryczna zawsze będzie tańsza niż u dotychczasowego dostawcy.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić