Porównaj oferty

25 lis 2021

Prąd - baza wiedzy

Jak działa taryfa nocna za prąd?

Taryfa G12 określana także potocznie jako taryfa nocna jest zaraz obok standardowego planu taryfowego G11 jedną z najczęściej wybieranych przez gospodarstwa domowe. Zaliczana jest ona do taryf zmiennych, na którą decydują się zazwyczaj konsumenci mający duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, gdyż po odpowiednim rozplanowaniu jej zużycia w ciągu dnia pozwala ona zaoszczędzić nawet do 400 złotych rocznie. Na czym więc polega taryfa nocna G12 oraz kiedy warto ją wybrać?

Wróć do: Aktualności Jak działa taryfa nocna za prąd?

Jak rozliczany jest prąd w taryfie nocnej?

Taryfa nocna G12 jest jedną z podstawowych taryf prądu oferowanych przez jego sprzedawców. W odróżnieniu od standardowego planu taryfowego dzieli ona dobę najczęściej na dwie części — godziny szczytowe i pozaszczytowe, w których w zależności od pory prąd jest tańszy lub droższy. Po odpowiednim zaplanowaniu zużycia energii elektrycznej daje ona więc możliwość zaoszczędzenia na jego zakupie.

Szczególną odmianą taryfy G12 jest natomiast taryfa G12w, określana także jako weekendowa, w której dodatkowo prąd jest tańszy nie tylko w określonych porach dnia, ale także w weekendy, przez co rachunek za niego może być jeszcze niższy.

Co oznacza skrót G12 taryfy nocnej?

Oznaczenie taryfy nocnej symbolem G12 nie jest wcale przypadkowe. Każdy jego znak ma bowiem swoje znaczenie. Wobec tego litera G oznacza taryfę przeznaczoną dla gospodarstw domowych. Cyfra 1 w taryfie G12 określa natomiast limit mocy umownej, który wynosi 40 kW i jest dostateczną wartością w przypadku gospodarstw domowych. Cyfra 2 na końcu oznaczenia planu taryfowego wskazuje natomiast na to, że prąd jest w nim rozliczany w dwóch strefach. Dlatego też klasyczna jednostrefowa taryfa oznaczana jest symbolem G11 - oznaczającym taryfę dla gospodarstw domowych o mocy umownej 40 kW, w której prąd jest rozliczany w jednej strefie.

Dla kogo jest taryfa G12?

Jak już wcześniej wspomniano z taryfy nocnej G12 mogą skorzystać gospodarstwa domowe, jednak nie tylko. Na jej wybór mogą się bowiem zdecydować także przedsiębiorcy prowadzący działalność w miejscu zamieszkania, o ile nie przyjmują w domu klientów. Obecnie korzysta z niej więc około 3 milionów odbiorców prądu. Decydując się na nią, należy natomiast umieć zaplanować swoje zużycie prądu w odpowiednich godzinach, tak aby mogła ona przynieść realne oszczędności. Używając na przykład najbardziej energochłonnych urządzeń elektrycznych w godzinach pozaszczytowych, kiedy prąd jest tańszy.

Taryfa G12 lub G12w polecana jest także dla osób ogrzewających swoje budynki za pomocą prądu, gdyż generowany przez tego typu instalacje grzewcze pobór energii zazwyczaj jest największy w godzinach popołudniowych oraz w nocy, kiedy wszyscy domownicy przebywają w domu. Warto ją wybrać również w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła.

Godziny obowiązujące w taryfie G12 u poszczególnych sprzedawców prądu oraz przypisane do nich ceny prądu

Taryfa G12 jako jedna z podstawowych taryf dostępna jest w ofercie niemal wszystkich sprzedawców prądu. Dzięki temu można na nią przejść bez najmniejszego problemu. Jedyną różnicą w niej u każdego z nich są jednak strefy czasowe, które dzielą dobę na dwie lub trzy części. Dlatego też poniżej prezentujemy jak to wygląda u pięciu wiodących sprzedawców prądu i ile należy o danej porze dnia zapłacić u nich za 1 kWh energii elektrycznej w 2021 roku.

W przypadku taryfy G12 oferowanej przez Energa Obrót, za 1 kWh energii elektrycznej w strefie dziennej zapłacić trzeba więc 0,4309 zł/kWh, z kolei w strefie nocnej 0,2795 zł/kWh. Jeśli chodzi o podział doby na strefy, prezentuje się on natomiast następująco:

  • niższe ceny obowiązują w godzinach od 22:00 do 6:00 oraz od 13:00 do 15:00,
  • wyższe ceny obowiązują w godzinach od 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00.

Enea w taryfie G12 oferuje natomiast prąd w cenie 0,1713 zł/kWh w strefie nocnej oraz 0,3711 zł/kWh w strefie dziennej. Jeśli chodzi natomiast o podział doby na strefy, firma ta daje pewną dowolność w wyborze godzin, które podzielą dobę. W związku z tym strefa nocna, w której prąd jest tańszy to 10 godzin w ciągu doby, z czego 8 następujących po sobie musi występować w przedziale od 22:00 do 7:00, a dwie pozostałe można wybrać z przedziału między 13:00 a 17:00. Pozostałe 14 godzin doby to natomiast strefa dzienna w której prąd jest droższy.

W PGE Obrót za prąd w strefie dziennej trzeba zapłacić 0,4220 zł/kWh, z kolei w strefie nocnej 0,2676 zł/kWh. Z kolei podział doby na strefy prezentuje się następująco:

  • strefa nocna obowiązuje od 22:00 do 6:00 oraz od 13:00 do 15:00,
  • strefa dzienna obowiązuje od 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00.

To samo rozwiązanie, jak i PGE Obrót związane z podziałem doby na poszczególne strefy zastosowała także firma Innogy. Ceny prądu w jej przypadku prezentują się natomiast na poziomie 0,3809 zł/kWh w strefie nocnej, pozaszczytowej oraz 0,4304 zł/kWh w strefie dziennej, szczytowej.

Ostatnia z analizowanych przez nas firm sprzedających prąd to Tauron. W jej przypadku za prąd w taryfie G12 należy zapłacić w strefie dziennej 0,3015 zł/kWh z kolei w nocnej 0,1556 zł/kWh. Podział doby na poszczególne strefy prezentuje się natomiast następująco:

  • taryfa nocna obowiązuje w ciągu 10 godzin doby, z czego 8 z nich musi występować w następujących po sobie godzinach od 22:00 do 7:00, a dwie pozostałe w godzinach od 13:00 do 16:00,
  • taryfa dzienna obowiązuje w pozostałych 14 godzinach doby.

Jak więc widać najlepsze ceny strefie nocnej taryfy G12 oferuje Tauron.

Czy taryfa G12 jest lepsza od taryfy G11?

Osoby zastanawiające się nad zmianą taryfy na G12 lub G12w powinny nie tylko wziąć pod uwagę ceny prądu obowiązujące w strefie nocnej, dzięki którym rachunek za energię elektryczną może być tańszy, ale także to, czy będą one w stanie dopasować swój styl życia do tej taryfy.

Warto ją wybrać więc w przypadku gdy:

  • komfort korzystania z urządzeń elektrycznych bez względu na porę dnia nie jest najważniejszy dla domowników,
  • domownicy w większości przebywają w domu w godzinach wieczornych,
  • energia elektryczna wykorzystywana jest do ogrzewania budynku,
  • w budynku zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna, prąd z sieci energetycznej wykorzystywany jest więc tylko nocą, kiedy ona nie pracuje.

Tylko wtedy bowiem taryfa G12 faktycznie będzie lepszą opcją niż klasyczny plan taryfowy G11.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić