Porównaj oferty

7 mar 2019

Prąd - baza wiedzy

Żarówki energooszczędne

Oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz naszego domu – jakie wybrać? Pod względem kosztów żarówki energooszczędne dominują nad konkurencją, ponieważ są o ponad 80% bardziej wydajne od tradycyjnych żarówek(żarowych). 

Wróć do: Aktualności Żarówki energooszczędne
To bardzo dużo, a w dodatku przyczyniamy się do ochrony środowiska, która jest ważna jak nigdy dotąd. Co trzeba wiedzieć o żarówkach, kiedy stosować energooszczędne a kiedy raczej z nich zrezygnować? Warto pogłębić ten temat, tym bardziej, że tania energia elektryczna już do nas nie wróci.

Zalety żarówek energooszczędnych

Oszczędność to największy argument przemawiający za tym, żeby w każdym możliwym miejscu montować takie żarówki. We wstępie pisaliśmy, że 80% energii można zaoszczędzić wybierając tę żarówkę, z czego wynikają takie właściwości? Nagrzewa się ona dużo mniej niż jej konkurenci. 100 watową żarówkę nieenergooszczędną można bez obaw zastąpić 20 watowym energooszczędnym odpowiednikiem. Światło, które emitują jest bezpieczne dla oczu i ogólnie pojętego zdrowia. Do tego jest po prostu przyjemne dla nas i nie czujemy dyskomfortu gdy przechodzimy do pomieszczenia, które jest w ten sposób oświetlane.

Wady żarówek energooszczędnych

Nie trudno zauważyć, że żarówka energooszczędna ma wiele zalet, nie wolno zapomnieć, że zawiera bardzo niebezpieczny dla ludzi i zwierząt metal ciężki - rtęć. W wyniku stłuczenia szklanej obudowy, pierwiastek ten może wyciec i przedostać się do naszego organizmu. Zatrucie rtęcią może powodować bezsenność, zawroty głowy, osłabienie pamięci, wzroku, słuchu i wiele innych nieprzyjemności. Nie wolno wyrzucać niedziałających żarówek energooszczędnych do kosza na śmieci, ponieważ są one kwalifikowane jako odpad niebezpieczny a nieprawidłowe wyrzucanie może grozić karą nawet 5 lat więzienia. Większość z nas nie zwraca uwagi na opakowania, w którym kupujemy żarówki energooszczędne, dlatego nie jesteśmy świadomi, jak niebezpieczna jest stłuczona świetlówka. Przed rozpoczęciem sprzątania, załóżmy gumowe rękawice. Trzeba ostrożnie zbierać wszystkie rozsypane odłamki szkła. Mokrym ręcznikiem należy przetrzeć miejsce, gdzie upadła żarówka i pozbywamy się tego ręcznika wyrzucając go do odpowiedniego pojemnika.
Żarówki kompaktowe to niewątpliwie oszczędność energii i niższe rachunki za prąd. Musimy być jednak świadomi ryzyka, jakie wiąże się z ich użytkowaniem. Pozwoli nam to na bezpieczne korzystanie z żarówek energooszczędnych. Przy rozsądnym użytkowaniu nie ma przeciwskazań przed użytkowaniem tego typu oświetlenia. Wystarczy trzymać z dala od dzieci opakowania z żarówkami i uważać, żeby samemu nie stłuc, ponieważ przysparza to problemów.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić