Porównaj oferty

3 sie 2019

Prąd - baza wiedzy

Prąd na czas budowy - jak pozyskać?

Planujesz budowę domu? Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że znaczna część prac wymaga dostępu do energii elektrycznej. Czy wiesz jednak w jaki sposób pozyskać prąd na czas budowy? Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie, gdyż wymaga dopełnienia licznych formalności. Co więcej, nie możemy skorzystać ze standardowej taryfy energetycznej przypisanej gospodarstwom domowym. Na czas budowy prąd pozyskiwany jest z przyłącza tymczasowego lub docelowego, a to wszystko w ramach taryfy budowlanej.

Wróć do: Aktualności Prąd na czas budowy - jak pozyskać?

Dlaczego pobór energii od sąsiadów to zły wybór?

Kiedy rozpoczynamy budowę domu, rzadko kiedy zastanawiamy się, skąd czerpać prąd. Dopiero na późniejszym etapie okazuje się, że jest on przecież niezbędny, a nasza działka nie posiada jeszcze przyłącza do sieci elektroenergetycznej. W tej sytuacji niektórzy decydują się na pobieranie energii elektrycznej od sąsiadów. To rozwiązanie nasuwa się jako pierwsze na myśl, o ile w bezpośredniej odległości od naszej działki znajdują się budynki mieszkalne. Jak się jednak okazuje, tego typu proceder jest nielegalny, ponieważ sprzedażą prądu zajmować może się wyłącznie koncesjonowany sprzedawca. Osoby, które zdecydują się na odsprzedaż energii stronom trzecim grożą konsekwencje prawne. W większości sytuacji będzie to kara grzywny, której wysokość z pewnością zniechęca do łamania prawa. Jakie mamy zatem alternatywy?

Prąd z sieci elektroenergetycznej czy z agregatu?

Prąd na czas budowy pozyskiwany jest najczęściej z sieci elektroenergetycznej. Takie rozwiązanie wymaga dopełnienia licznych formalności, a niekiedy także cierpliwości. Doprowadzenie prądu do miejsca budowy może trwać bowiem od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Alternatywę stanowi korzystanie z agregatu prądotwórczego. Lepiej jednak od razu jasno powiedzieć, że w większości przypadków nie jest to korzystne ani pod względem wygody, ani tym bardziej finansowym. Wiąże się to bowiem m.in. z obowiązkiem okresowego dowożenia paliwa na naszą działkę. Ponadto, nie ominie nas konieczność późniejszego przyłączenia domu do sieci energetycznej, dlatego agregat najlepiej traktować jako rozwiązanie awaryjne.

prąd na czas budowy

W tym miejscu warto także wspomnieć, że przyłącze do sieci energetycznej może być stałe lub tymczasowe. Przyłącze stałe wiąże się z kilku stopniową procedurą, przez co ten proces trwa nawet kilka miesięcy. Z tego też względu na czas budowy wygodniej zdecydować się na przyłącza tymczasowe, które przeprowadzane jest na podstawie odrębnych warunków. Do podpisania umowy niezbędny będzie akt własności działki wraz z planem zabudowy oraz wnioskiem o przyłącze tymczasowe. Konieczne jest również zaopatrzenie się w rozdzielnicę budowlaną. Po zakończeniu budowy mamy obowiązek zdemontować przyłącze tymczasowe i uruchomić przyłącze docelowe.

Czym jest prąd budowlany?

Ustaliliśmy już, że prąd na czas budowy najlepiej pozyskiwać z sieci elektroenergetycznej. Musimy jednak mieć na względzie, że w trakcie budowy domu nie możemy skorzystać z taryfy dedykowanej gospodarstwom domowym. Zasilanie budowy domów energią elektryczną przebiega w ramach tzw. taryfy budowlanej. Stawki w niej obowiązujące są wyższe, a to dlatego, że pod uwagę brana jest wysokość mocy umownej. Jest to moc zamawiana przez nas dany okres (np. czas budowy), a jej wartość jest uzależniona od naszych aktualnych potrzeb. Składnik stały stawki sieciowej wraz z opłatą przejściową mnożone są przez moc umowną, dlatego im wyższy ten parametr, tym wyższe rachunki za prąd. Co więcej, taryfa budowlana zapewnia nam prąd tylko na czas budowy, dlatego po jej zakończeniu, musimy zmienić ją na taryfę dedykowaną gospodarstwo domowym (zazwyczaj jest to taryfa G11). Dzięki temu tani prąd zawita do naszego domu.

Umowa z zakładem energetycznym

Co będzie niezbędne przy zawieraniu umowy z zakładem energetycznym o dostawę prądu? Przygotować musimy przede wszystkim dowód osobisty, tytuł prawny do władania nieruchomością oraz dokument opisujący aktualne warunki przyłączeniowe. Warto oszacować wcześniej wspólnie z elektrykiem moc umowną, jaką będzie nam potrzebna na czas budowy. Wybrać musimy także taryfę budowlaną. Sprzedawcy prądu, w tym innogy Polska, oferują 3 warianty:

  • taryfa C11 - to najchętniej wybierana taryfa na czas budowy domu. Charakteryzuje ją jednakowa stawka za 1 kW energii przez całą dobę;
  • taryfa C12a - taryfa dwustrefowa, w której za prąd w godzinach przed popołudniowych zapłacimy mniej;
  • taryfa C12b - taryfa dwustrefowa oferująca niższe stawki w godzinach porannych i wieczornych oraz między 13:00 a 15:00.

W tym miejscu warto odpowiedzieć na pytanie, kiedy opłaca się wybrać taryfę dwustrefową? Takie rozwiązanie ma sens głównie w sytuacji, gdy w godzinach, w których obowiązują niższe stawki za prąd, wykorzystamy przynajmniej 40% całego zużycia prądu.

Zmiana taryfy budowlanej na zwykłą

Kiedy etap budowy zostanie zakończony i oficjalnie odbierzemy gotowy budynek, musimy zmienić taryfę budowlaną na zwykłą. Wiąże się to z koniecznością przedłożenia dostawcy energii stosownych dokumentów. Zalicza się do nich dokument zezwalający na użytkowanie obiektu oraz zawiadomienie o zakończeniu budowy (częściowym lub całkowitym). Dokumenty wystawia stosowny organ Starostwa Powiatowego. Po złożeniu dokumentów nastąpi zmiana grupy taryfowej z C na G.

Pozyskanie prądu na budowie jest konieczne do przeprowadzenia określonych prac. Czas, w którym będziemy korzystać z taryfy budowlanej zależy zazwyczaj od rozmiaru inwestycji. Tuż po etapie jej zakończenia należy jak najszybciej zmienić taryfą na zwykłą, dzięki czemu obejmować będzie nas od tej pory niższa stawka za energię elektryczną.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić