Porównaj oferty

10 mar 2022

Prąd - baza wiedzy

Od kiedy podwyżki cen prądu?

2020 oraz 2021 rok to lata, w których ceny prądu stale rosły. Niestety początek 2022 roku nie zmienia także nic w tej kwestii, rachunki za energię elektryczne stają się jeszcze wyższe. Informacje o kolejnych wprowadzanych podwyżkach za prąd były głównym tematem pod koniec 2021 roku, pomimo to ich skala zaskoczyła wiele osób. W związku z tym ile teraz wynoszą rachunki za energię elektryczną w gospodarstwach domowych, skąd wynika ich tak duża podwyżka i czy wsparcie rządu w tej kwestii jest faktycznie skuteczne?

Wróć do: Aktualności Od kiedy podwyżki cen prądu?

Skąd podwyżki cen prądu w tak dużym stopniu?

Na gigantyczne podwyżki cen prądu w 2022 roku wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim są one jednak wynikiem rosnących cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii, od której kupują go sprzedawcy prądu. Przykładowo cena MWh prądu w 2020 roku wynosiła bowiem na niej 252 złote, natomiast 12 grudnia 2021 roku osiągnęła wartość aż 1300 złotych. Tak duże wzrosty wynikają z kolei z:

  • wzrostu cen węgla,
  • wyższych kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2,
  • wzrostu cen gazu,
  • większego popytu na energię elektryczną.

Sytuacja na Towarowej Giełdzie Energii nie mogły się więc obejść bez echa, dlatego też 4 największe firmy energetyczne w Polsce złożyły wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o otrzymanie zgody na podniesienie cen prądu dla odbiorców końcowych. W związku z tymi wnioskami prezes URE zatwierdził 17 grudnia więc ostatecznie wzrost kosztów energii czynnej o 37%, a jej dystrybucji o 8%, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku.

Jakie podwyżki cen prądu w 2022 roku wprowadzili poszczególni jego sprzedawcy i dystrybutorzy energii elektrycznej?

Decyzja prezesa URE dała zielone światło do podwyższenia ceny prądu przez wszystkich dostawców i sprzedawców energii elektrycznej. Oznacza to więc, że od stycznia 2022 roku każdy bez względu na to od kogo kupuje prąd, musi zapłacić więcej.

Szczegółowe podwyżki w zależności od sprzedawcy i dostawcy prądu prezentujemy natomiast poniżej. W podanych kwotach uwzględnione zostały ceny energii czynnej, dystrybucji oraz opłaty mocowej. Dodatkowo uwzględniają one także wprowadzoną przez rząd obniżkę VAT oraz akcyzy. W związku z tym gospodarstwo domowe zużywające średnio miesięcznie 200 kWh prądu musi liczyć się z podwyżkami rzędu:

  • z 137 złotych do 163 złotych miesięcznie w przypadku, jeśli jest klientem firmy Enea,
  • z 155 złotych do 179 złotych miesięcznie w przypadku, jeśli jest klientem firmy Energa,
  • z 148 złotych do 175 złotych miesięcznie w przypadku, jeśli jest klientem firmy PGE,
  • z 139 złotych do 165 złotych miesięcznie w przypadku, jeśli jest klientem firmy Tauron.

O tym czy zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w przypadku tych podwyżek jest w stanie pomóc, można ocenić porównując wyższe ceny zatwierdzone przez Prezesa URE do stawek oferowanych przez alternatywnych sprzedawców, którzy często prąd sprzedają w lepszej cenie, ale razem z pakietem dodatkowych usług.

Czy wsparcie rządu sprawi, że podwyżki prądu staną się mniej odczuwalne?

Kiedy w listopadzie oraz grudniu 2021 roku każdy zapowiadał gigantyczne podwyżki prądu, rządzący ogłaszali, że mają zamiar wprowadzić różnorodne rozwiązania mające na celu zminimalizowanie odczuwalnych skutków tej sytuacji na rynku. Jednym z nich jest więc obniżenie VAT-u na energię elektryczną z 23% na 5% oraz akcyzy w pierwszym kwartale 2022 roku. Pomimo to wzrosty cen prądu wciąż są odczuwalne dla ich odbiorców końcowych.

Kolejne rozwiązanie, jakie zaproponował rząd, które ma wesprzeć polaków w związku z podwyżkami cen energii elektrycznej w bieżącym roku, jest z kolei dodatek osłonowy. Warunki jego otrzymania oraz wysokość wsparcia w tej formie zależą jednak od wysokości dochodów przypadających na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Przy czym obowiązuje przy nim także zasada złotówka za złotówkę, według której jeśli osoba ubiegająca się o dodatek osłonowy przekroczy kryterium dochodowe, otrzyma go i tak, jednak w wysokości obniżonej o wysokość przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanego dodatku osłonowego może wynosić nawet zaledwie 20 złotych, natomiast maksymalna to 1437,5 złotych rocznie.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić