Porównaj oferty

17 sie 2023

Prąd - baza wiedzy

Prognoza cen prądu

Od lat obserwujemy wzrost cen energii, sprawiający, że rachunki za prąd stają się coraz większym obciążeniem dla gospodarstw domowych. Jednak to w 2022 roku nowe ceny prądu zaskoczyły wszystkich ze względu na drastyczne podwyżki. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że wiele osób w obliczu tej sytuacji zadaje sobie pytanie ile będzie kosztował prąd w 2023 roku.

Wróć do: Aktualności Prognoza cen prądu

Dlaczego energia elektryczna stale drożeje?

Stały wzrost cen prądu w ostatnich latach wynika z wielu czynników. Przede wszystkim wpływ na nie miał wzrost giełdowej ceny węgla, który wciąż w Polsce stanowi główny surowiec wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej w elektrowniach węglowych. Te z kolei wynikały z ograniczenia dostaw gazu z Rosji, z powodu wybuchu wojny w Ukrainie i w efekcie zwiększenia popytu na węgiel.

Dodatkowo wysokie, nowe ceny prądu spowodowane są również rosnącą inflacją. W lutym 2023 roku wynosiła ona rekordową wartość 18,4%. Jej poziom przełożył się natomiast także na słabnącą wartość złotówki.

Ile będzie kosztował prąd w 2023 roku?

W sierpniu 2022 roku największy dystrybutorzy energii elektrycznej w Polsce złożyli do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zgodę na wprowadzenie od 1 stycznia 2023 znaczących podwyżek prądu. Ostatecznie zostały one jednak zatwierdzone przez prezesa URE na poziomie 37% w przypadku kosztów energii oraz 8% w przypadku kosztów dystrybucyjnych.

Oprócz decyzji prezesa URE wpływ na nowe ceny prądu w obecnym roku ma także to, że przestał obowiązywać obniżony podatek VAT i wraz z powrotem akcyzy na energię elektryczną powrócił do poziomu 23% sprzed wprowadzenia rządowej tarczy antyinflacyjnej.

W przypadku kwestii związanej z tym ile będzie kosztował prąd w 2023 roku, nie można jednak zapomnieć o ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (tzw. Tarczy Solidarnościowej). Zgodnie z nią wzrost cen prądu dla gospodarstw domowych został zahamowany, a one same są utrzymane na poziomie z 2022 roku. Przy czym odbiorcy, aby nie płacić drastycznie większych rachunków za prąd, nie mogą zużyć energii elektrycznej ponad określony limit.

Pomimo to, nawet jeśli nie przekroczą oni limitu zużycia prądu, przywrócenie akcyzy, wzrost opłaty mocowej oraz podwyższenie stawki VAT do starego poziomu 23% sprawia, że suma kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej będzie na ich fakturach o około 18% wyższa niż w 2022 roku.

Limity zużycia energii elektrycznej a wzrost cen prądu

Limity zużycia energii elektrycznej w 2023 roku wynoszą dla większości gospodarstw domowych 3000 kWh rocznie. Podwyższone zostały one jedynie w przypadku:

  • rodzin trzy plus — czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny — do 4000 kWh,
  • rolników — do 4000 kWh,
  • rodzin, w których są osoby z niepełnosprawnościami — do 3600 kWh.

Można więc zauważyć, że limity zużycia prądu są dość restrykcyjne i większość polskich rodzin już dziś wie, że nie będzie w stanie ich nie przekroczyć. W związku z tym zdają oni sobie pytanie, od kiedy droższy prąd będzie ich obowiązywał. Wyższe ceny energii zapłacą oni jednak dopiero po przekroczeniu limitu, czyli za każdy kWh energii wykorzystany ponad niego.

Warto przy tym jednocześnie zaznaczyć, że tzw. Tarcza Solidarnościowa wprowadza także mechanizm „maksymalnej” ceny energii elektrycznej stosowanej przez sprzedawców prądu. Zgodnie z nim nowe ceny prądu w 2023 roku nie mogą wynosić dla gospodarstw domowych więcej niż 693 zł/MWh, czyli 0,693 zł/kWh netto.

Prognoza cen energii elektrycznej do 2030 roku

Stały wzrost cen prądu sprawia, że z niecierpliwością wyczekujemy ich ustabilizowania się. Prognoza cen energii elektrycznej do 2030 roku nie jest jednak optymistyczna. Według wielu analiz specjalistów ceny prądu w następnych latach będą nadal rosły. Zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. Zgodnie z Analizą Trendów cen energii wraz z prognozą do 2030 roku, opracowanej w 2020 roku przez Instytut Energii Odnawialnej szczyt podwyżek kosztów zakupu energii elektrycznej przewidywany jest na 2029 rok.

Podsumowując, obecny wzrost cen prądu to dopiero początek związanych z nim podwyżek, z którymi będziemy musieli się liczyć jeszcze co najmniej przez kolejne 6 lat. I choć aktualnie nowe ceny prądu dla gospodarstw domowych zostały zamrożone, to pomimo to powrót 23% stawki VAT i akcyzy na energię elektryczną sprawił, że przeciętne rachunki za prąd Polaków wzrosną w 2023 roku o około 18%.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić