Porównaj oferty

3 lut 2023

Prąd - baza wiedzy

Jak działa stabilizator napięcia?

Jakie jest napięcie prądu w sieci energetycznej w Polsce?  Odpowiedź „230 V” nie zawsze będzie zgodna z prawdą. W rzeczywistości zdarzają się wahania i skoki napięcia, które mogą być niebezpieczne dla urządzeń elektrycznych. Jak chronić domowe sprzęty? Pomoże Ci w tym stabilizator napięcia!

Wróć do: Aktualności Jak działa stabilizator napięcia?

Czym jest stabilizator napięcia i jak działa?

Stabilizator napięcia jest rodzajem układu scalonego. To stosunkowo niewielkie urządzenie ma ważne zadanie do wykonania – służy do utrzymywania napięcia prądu na stałym, bezpiecznym dla urządzeń poziomie. Stabilizator obniża lub podnosi napięcie do pożądanego poziomu, dzięki czemu chroni dalsze elementy obwodu elektrycznego. Jest to możliwe dzięki ujemnemu sprzężeniu zwrotnemu, które zachodzi w urządzeniu.

Mimo że formalnie napięcie prądu w sieciach energetycznych w Polsce wynosi 230 V, to zgodnie z przepisami dopuszcza się wahania rzędu nawet 10%. W przypadku urządzeń odpornych na zmianę napięcia wejściowego (np. sprzętu RTV) nie jest to problemem. Wahania mogą jednak zaszkodzić np. piecom gazowym, komputerom czy nawet żarówkom LED. To pokazuje, że korzystanie ze stabilizatora w domu czy biurze jest jak najbardziej zasadne.

Kiedy możesz potrzebować stabilizatora napięcia?

Specjaliści zalecają, by korzystać ze stabilizatorów napięcia do domu wówczas, gdy budynek jest położony daleko od stacji transformatorowej. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pewne symptomy, które mogą świadczyć o wahaniach napięcia w sieci. Są to:

  • samoczynne wyłączanie się odbiorników,
  • migotanie żarówek i zmiana natężenia światła,
  • spadki napięcia w momentach, gdy korzystasz z energochłonnego sprzętu (np. elektronarzędzi),
  • problemy z odbiorem sygnału przez telewizor.

Jakie rodzaje stabilizatorów napięcia są dostępne na rynku?

W sklepach z wyposażeniem dla elektrotechników znajdziesz trzy rodzaje stabilizatorów napięcia. Sprawdź, czym się różnią i jakie mają zastosowanie.

Stabilizatory liniowe 

Urządzenia, które dostarczają do odbiorników stabilizowany prąd o stałym napięciu, są trwałe, niezawodne i stosunkowo niedrogie, ich wadą jest natomiast wydzielanie ciepła.

Stabilizatory impulsowe 

To tzw. przetwornice, czyli urządzenia dostarczające prąd o wyższym napięciu niż napięcie wejściowe, pracują szybko, ale ich wadą jest niższa sprawność niż w przypadku stabilizatorów liniowych.

Stabilizatory Low Drop Out 

Przeznaczone do pracy tam, gdzie występują niewielkie różnice pomiędzy napięciem wejściowym a wyjściowym.

Wybierz stabilizator napięcia: do domu, samochodu, zakładu przemysłowego

Zadaniem stabilizatora wykorzystywanego w warunkach domowych jest najczęściej zapewnienie dostępu do prądu o napięciu 230 V. Nie zawsze jednak taka wartość jest pożądana. Jeśli korzystasz z prądu trójfazowego, będziesz potrzebować stabilizatora napięcia 400 V. Takie urządzenia wykorzystuje się najczęściej w zakładach produkcyjnych, na placach budowy i w innych miejscach, gdzie korzysta się z energochłonnych urządzeń.

Jaki sprzęt wybrać, aby zapewnić stałe napięcie w gniazdku samochodowym? Tu sprawdzi się stabilizator napięcia 12 V. Dzięki niemu będziesz mógł bez przeszkód korzystać z urządzeń elektronicznych w sytuacji, gdy dochodzi do wahań napięcia.

Jeśli takie wahania zdarzają się w Twoim domu lub firmie, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu sprzętu elektrycznego!


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić