Porównaj oferty

17 gru 2014

Prąd - baza wiedzy

Jak oszczędzać energię w firmie?

Nie tylko w domu energię elektryczną trzeba użytkować racjonalnie. Po pierwsze z powodów ekologicznych, a po drugie z powodów finansowych. Warto też uświadomić sobie, że użytkowanie energii w miejscu pracy również powinno odbywać się w sposób przemyślany, bo fakt, że to nie my zapłacimy rachunek, nie oznacza, że możemy trwonić energię.

Wróć do: Aktualności Jak oszczędzać energię w firmie?

Oszczędzanie energii w miejscu pracy

Zacznijmy od tzw. inteligentnego sterowania oświetleniem. Nie ma powodów, aby światło na korytarzach, w kuchniach czy w łazienkach było włączone przez cały dzień, jeśli nikt tam nie przebywa. Prostym rozwiązaniem są czujniki ruchu. Pozwalają one na znaczne oszczędności energii i choć nie przełożą się na bardzo widoczne efekty finansowe jest to mały krok w stronę lepszego użytkowania energii. Kolejnym aspektem wartym rozpatrzenia jest codzienne użytkowanie sprzętu elektronicznego. Kserokopiarki, monitory, komputery stacjonarne w biurze są podstawowymi obiektami pożerającymi energię w trybie czuwania. W większych zakładach są to także duże maszyny elektryczne, które w ciągu dnia pracy generują koszty rzędu setek, czy tysięcy złotych. Niektórych z nich, nie można wyłączać i włączać w nieskończoność, gdyż sam rozruch jest bardzo energochłonny, ale jeśli można to robić, warto pilnować, aby były wykorzystywane w sposób właściwy i najbardziej efektywny. Jeśli np. mamy do wykonania zadanie, które nie wymaga natychmiastowej reakcji, może warto poczekać aż ktoś z współpracowników również będzie musiał skorzystać z tego samego urządzenia co my i wykonać dwa zadania za jednym cyklem pracy urządzenia.

Czajnik dla każdego

W wielu zakładach pracy znajdują się kuchnie dla pracowników. I niestety kolejny raz pojawia się motyw nie ja płacę rachunki, więc czemu mam się przejmować? Otóż dlatego, że energia nie jest nieskończona, a pieniądze która firma przeznacza na rachunki za energię, mogłaby przeznaczyć na pracowników. Jeśli np. widzimy, że w pomieszczeniu, w którym pracuje 5 osób, znajduje się 5 czajników elektrycznych, może należy się zastanowić, czy na prawdę jest to konieczne, aby każdy miał swój? Jeśli robimy sobie kawę czy herbatę, spytajmy współpracowników, czy ktoś jeszcze nie ma ochoty, skoro i tak musimy zagotować wodę. Lepiej zrobić to za jednym zamachem niż gotować wodę co 10 minut na jeden kubek. Takich małych grzeszków w ciągu dnia pracy popełniamy sporo, niekoniecznie świadomie marnując energię.

Zmiana sprzedawcy energii

Jeśli jednak nie uda nam się zmienić przyzwyczajeń pracowników zawsze pozostaje możliwość zmiany sprzedawcy energii, może wtedy zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na akcje promujące energooszczędne zachowania wśród pracowników. W celu zrozumienia co się zmieni na naszych rachunku w przypadku zmiany sprzedawcy prądu zobacz jak odczytać fakturę za energię elektryczną dla firmy w Innogy.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić