Porównaj oferty

6 lip 2023

Prąd - baza wiedzy

Ile prądu zużywa 3-osobowa rodzina?

Stale rosnące ceny energii oraz wprowadzony limit zużycia energii na poziomie 2000 kWh rocznie sprawiają, że coraz częściej zwracamy uwagę na to ile prądu zużywane jest w gospodarstwie domowym. Tym razem postanowiliśmy więc sprawdzić ile prądu zużywa 3-osobowa rodzina oraz jak to zużycie ma się do wprowadzonych limitów, po których przekroczeniu rachunki za energię będą wyższe.

Wróć do: Aktualności Ile prądu zużywa 3-osobowa rodzina?

Ile prądu zużywa przeciętna 3-osobowa rodzina?

Największe zużycie energii elektrycznej w przeliczeniu na jedną osobę generują 1-osobowe gospodarstwa domowe. W ich przypadku średni pobór energii elektrycznej to około od 900 kWh do 1400 kWh w ciągu 12 miesięcy. Każda kolejna osoba w domu przyczynia się natomiast do zwiększenia zużycia energii elektrycznej mniej więcej o 500 kWh rocznie.

Zgodnie z powyższymi danymi można więc wskazać, że to ile prądu zużywa 3-osobowa rodzina w Polsce plasuje się na poziomie od 1800 kWh do 2200 kWh rocznie. Miesięcznie przekłada się to natomiast na pobór prądu wynoszący od 150 do 183 kWh. Warto jednak pamiętać, że wskazane wartości wyliczone są na podstawie danych zarówno gospodarstw domowych, które maksymalnie oszczędzają prąd, jak i tych ogrzewających swoje domy za pomocą energii elektrycznej. Dlatego też należy je traktować wyłącznie informacyjnie jako pewnego rodzaju odniesienie, które pozwala określić czy własne zużycie prądu jest niższe, czy wyższe niż średnia krajowa dla 3-osobowych rodzin.

Co ma wpływ na średnie zużycie prądu w mieszkaniu 3-osobowym?

Uśrednione wartości tego ile prądu zużywa 3-osobowa rodzina mają bardzo często niewiele wspólnego z tym, co widzą członkowie tego typu gospodarstw domowych na swoich rachunkach za prąd. Wynika to przede wszystkim z tego, że zużycie energii elektrycznej uzależnione jest przede wszystkim od:

  • liczby i rodzaju oraz mocy urządzeń elektrycznych używanych w domu — im jest ich więcej oraz im są one mniej energooszczędne, tym pobór prądu jest większy,
  • stylu życia domowników — im więcej czasu spędzają oni w domu, tym pobór energii jest większy,
  • wieku dzieci — im starsze dzieci, tym pobór energii staje się większy, choć już po pojawieniu się ich na świecie zaczyna się on sukcesywnie zwiększać,
  • pory roku — jesienią i zimą zużycie energii elektrycznej jest zazwyczaj większe niż wiosną i latem, nie tylko ze względu na długość dnia, ale także to, że o wiele częściej przebywamy w domu, gdyż pogoda za oknem nie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Średnie zużycie prądu 3-osobowej rodziny a limit zużycia energii elektrycznej w 2023 roku

Wprowadzenie od 1 stycznia 2023 roku limitu zużycia energii elektrycznej na poziomie 2000 kWh rocznie, po którego przekroczeniu cena prądu będzie wyższa sprawił, że wiele osób zaczęło bardziej zwracać uwagę na to ile energii elektrycznej zużywa się w ich domu.

Biorąc więc pod uwagę to ile średnio zużywa prądu 3-osobowa rodzina w wielu przypadkach nie uda im się zmieścić we wskazywanym przez rząd limicie. W takiej sytuacji będą one musiały się liczyć z tym, że za każdy kWh prądu pobranego po przekroczeniu 2000 kWh w ciągu roku będą one musiały zapłacić więcej. Maksymalna stawka może wynosić natomiast nawet 0,693 zł netto za 1 kWh prądu. Dlatego tak ważne jest już teraz wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą, choć w niewielkim stopniu zminimalizować zużycie energii elektrycznej 3-osobowych rodzin. Zaliczyć do nich można między innymi:

  • wymianę oświetlenia na energooszczędne źródła światła w postaci żarówek i opraw LED,
  • wyłączanie włączanie pralki i zmywarki wyłącznie, kiedy są zapełnione maksymalnie,
  • wyłączanie urządzeń elektrycznych od razu po zakończeniu korzystania z nich.

Dodatkowo sposobem na uchronienie się przed podwyżkami cen prądu po przekroczeniu limitu zużycia wynoszącego 2000 kWh jest także zainwestowanie w panele fotowoltaiczne, które zapewniają darmowy prąd produkowany ze słońca. Rozwiązanie to sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku rodzin 3-osobowych mieszkających w domach, które mają możliwość ich zamontowania na dachu.

Podsumowując, średnie zużycie prądu w mieszkaniu 3-osobowej rodziny plasuje się na poziomie od 1800 kWh do 2200 kWh rocznie. Oznacza to więc, że wiele gospodarstw domowych w tym przypadku będzie musiało liczyć się z wyższymi cenami za prąd, wynikającymi z przekroczenia limitu zużycia energii wynoszącego 2000 kWh rocznie.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić