Porównaj oferty

13 lis 2023

Prąd - baza wiedzy

Moc urządzenia a pobór prądu: jak wygląda zależność?

Chcąc zmierzyć ile energii elektrycznej zużywa dane urządzenie, najczęściej przemnażamy jego moc przez czas jego użytkowania. Warto jednak wiedzieć, że tego typu wyliczenia są jedynie szacunkowe. Moc urządzenia a pobór prądu nie jest bowiem do końca tak prostą sprawą, jakby mogło się to wydawać. Dlatego też to właśnie na tej kwestii skupiamy się w poniższym artykule.

Wróć do: Aktualności Moc urządzenia a pobór prądu: jak wygląda zależność?

Czym jest moc urządzenia?

Moc urządzenia zasilanego elektrycznie to nic innego jak maksymalna ilość energii, którą ono pobiera w przez określony czas swojego działania. Wyrażana jest ona w watach (W) lub kilowatach (kW). Dodatkowo moc urządzenia ma także wpływ na to, jak skutecznie i szybko będzie ono wykonywaną czynność do której jest przeznaczone.

Informacje na temat mocy urządzenia elektrycznego znaleźć można najczęściej na jego tabliczce znamionowej, a także w specyfikacji produktowej dołączanej do niego przez producenta.

Czy podana moc na urządzeniu jest zawsze zgodna z rzeczywistym poborem mocy?

W dużym uproszczeniu, jeśli na przykład czajnik elektryczny ma moc 2200 W, to podczas 1 godziny swojej pracy zużyje on 2,2 kWh energii elektrycznej. Moc urządzenia a pobór prądu w rzeczywistości nie jest jednak tak prostą kwestią. Wartości mocy podane dla niego są bowiem informacją na temat tego, ile maksymalnie mogą one zużyć energii elektrycznej. W związku z tym w czasie swojego działania równie dobrze mogą zużyć jej także mniej, jednak nigdy więcej.

Zużycie energii elektrycznej przez urządzenia zasilane prądem, a tym samym wysokość rachunków za prąd jakie one generują, uzależniona jest przede wszystkim od natężenia prądu przepływającego przez nie podczas jego użytkowania. Wyrażone jest ono w amperach A. Ono z kolei zależy od trybu pracy, których w wielu urządzeniach zasilanych elektrycznie jest co najmniej kilka. Przez co nie zawsze pracują one z maksymalną mocą, nie pobierając tym samym maksymalnego określonego dla nich natężenia prądu.

Realna moc, a więc to ile prądu zużywa urządzenie zasilane elektrycznie, w związku z tym jest uzależniona od natężenia pobieranego przez niego prądu oraz napięcia, które w domowych gniazdkach wynosi 230 V. Jeśli więc wspomniany już czajnik elektryczny o mocy 2200 W pobiera natężenie wynoszące 7,5 A, to oznacza, że w rzeczywistości w ciągu 1 godziny użytkowania zużyje on nie 2200 W energii elektrycznej, a 1725 W. Wszystko za sprawą tego, że 7,5 A x 230 V x 1 = 1725 W.

Moc urządzenia a zużycie prądu, jak to dokładnie wyliczyć?

Powyższe wyliczenia jasno wskazują, że obliczanie zużycia energii elektrycznej przez urządzenia wyłącznie na podstawie przemnożenia ich mocy nominalnej wskazanej na tabliczce znamionowej poprzez czas użytkowania nie są w stanie wskazać precyzyjnych wartości. W związku z tym tego typu wyliczenia należy zawsze traktować jedynie szacunkowo, jako prostą metodę skontrolowania energochłonności urządzenia elektrycznego. Moc urządzenia a pobór prądu nie są bowiem zawsze ze sobą tożsame.

Dlatego też o wiele skuteczniejszym sposobem na określenie tego ile prądu zużywa urządzenie elektryczne, jest zastosowanie woltomierza. Watomierz to urządzenie pomiarowe służące do pomiaru prądu elektrycznego. Wyposażony jest on najczęściej w ekran na którym wyświetla się ilość pobieranych kWh energii elektrycznej przez podłączone do niego urządzenie. Niektóre modele watomierzy mają także możliwość podania ceny prądu za 1 kWh. Dzięki temu umożliwiają one nie tylko dokładne wyliczenie zużycia energii generowanego przez urządzenie zasilane elektrycznie, ale także jego koszt. Korzystanie z watomierzy jest bardzo proste. Wystarczy jedynie podłączyć je do gniazdka elektrycznego, a następnie w znajdujące się w nich gniazdo podpiąć urządzenie, które ma być zasilane prądem.

Podsumowując, moc urządzenia a pobór prądu nie zawsze będą tożsamymi wartościami. To ile energii elektrycznej zużywa dany sprzęt zasilany elektrycznie, zależy przede wszystkim od generowanego przez nie poboru natężenia prądu wyrażonego w amperach oraz napięcia elektrycznego wyrażonego w woltach.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.33 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić