Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Polska - importer energii elektrycznej

Polska - importer energii elektrycznej

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Ceny sprzedaży energii w Polsce spadają, ale ceny wytwarzania energii elektrycznej są tak wysokie, że z eksportera staliśmy się importerem - jak poinformował "Puls Biznesu". Obecnie kupujemy energię elektryczną m.in. z Niemiec i Szwecji.
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Polska - importer energii elektrycznej
Polskie Sieci Energetyczne (PSE), które są w Polsce operatorem krajowej sieci przesyłu energii elektrycznej, posiadają już wstępne dane za marzec 2014 r. dotyczące transgranicznego handlu energią elektryczną. Z danych wynika, że w marcu Polska była niewielkim importerem energii, z nadwyżką importu na poziomie 3 TWh.

Sytuacja ekonomiczna Polski

Jeszcze w styczniu tego roku eksport energii elektrycznej lekko przewyższał import, ale już w lutym była widoczna lekka nadwyżka importu. Zdaniem ekspertów, wolumeny importu nie są duże, ale świadczą o tendencji, która zaczęła się lata temu. Polska była kiedyś głównie eksporterem energii, głównie do Niemiec i przede wszystkim ze względu na cenę, ale w ostatnich latach pojawiała się nowa tendencja. Już w latach 2009-10 zauważyć można było, że polska energia jest dla Niemiec opłacalna, ale tylko w godzinach niemieckiego szczytu, kiedy po prostu brakowało im własnej energii elektrycznej, a jednocześnie ich ceny były dużo wyższe niż w Polsce. Od 2012 r. eksport energii z Polskie zdarza się coraz rzadziej, w zasadzie tylko w pojedynczych godzinach, głównie ze względu na nagły i intensywny rozwój odnawialnych źródeł energii u naszych zachodnich sąsiadów.
W ocenie ekspertów Polska zmienia się w importera energii elektrycznej głównie ze względu na jej cenę wytwarzania. Pomiędzy hurtowymi cenami energii w Polsce i Niemczech widać dziś różnicę cen, przy czym drożej, niestety, jest u nas. Niemiecka agencja Bloomberg w zeszłym tygodniu zwróciła ponadto uwagę, że polskie kontrakty na dostawę energii w 2015 r. były notowane z premią najwyższą w stosunku do niemieckich - od grudnia 2008 r.
źródło: pse-operator.pl

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót