Porównaj oferty

26 mar 2014

Prąd - baza wiedzy

Budynek pasywny dostępny przez internet już w Polsce

Budynki pasywne w Polsce to wciąż odległa tematyka, jednak w Rybniku oddano właśnie do użytku budynek pasywny zużywający 13 kWh/m2 rocznie. Każdy z nas ponadto może śledzić temperaturę budynku oraz zużycie energii online, dzięki aplikacji udostępnionej inwestorów.

Wróć do: Aktualności Budynek pasywny dostępny przez internet już w Polsce

Z tego artykułu dowiesz się

Omawiany, pokazowy budynek pasywny został zaprojektowany i wykonany przez śląską firmę Wodmetal. Obiekt ten pełni funkcję usługowo-handlową, także bez przeszkód można z niego korzystać. Wewnątrz znajdują się sale konferencyjne, pomieszczenia badawcze i część pokazowa z urządzeniami i elementami budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego. Koncepcja architektoniczna budynku uwzględnia ponadto nie tylko wymogi niezbędne do uzyskania standardu budynku pasywnego, ale też czynniki użytkowe.

Dane techniczne budynku

Budynek o powierzchni 240 m2, jak informuje inwestor, firma Wodmetal, dzięki zastosowaniu zarówno nowoczesnych technologii, jak i materiałów i odpowiedniego usytuowania budynku zużywa on tylko 13 kWh/m2 energii rocznie, czyli około 1,5 m3 gazu na 1 m2. W tradycyjnym budownictwie zużycie gazu waha się między 12 - 15 m3. Tak niskie zużycie, może dać oszczędności na poziomie nawet 5 tys. zł w skali roku. Na parterze domu pasywnego zaplanowano możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technologiami termomodernizacji budynku i rozwiązaniami energooszczędnymi, przez ulokowanie pomieszczenia pokazowego. Energooszczędność budynku osiągnięto dzięki wyposażeniu go m.in. w rekuperator z gruntowym wymiennikiem ciepła o długości 70 mb, pompę ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.

Oszczędność energii

Jak podaje inwestor, wyjątkową energooszczędność budynku gwarantuje jego usytuowanie na południe, tak aby zapewnić maksymalne uzyski ciepła i światła słonecznego, przez szyby, dzięki czemu oszczędza się na ogrzewaniu oraz energii elektrycznej. Zastosowano ponadto ocieplenie budynku grubą warstwą styropianu, rolety zewnętrzne i wewnętrzne oraz energooszczędne okna. Najciekawszym elementem jest jednak udostępnienie przez inwestora aplikacji umożliwiającej śledzenie online temperatury i zużycia energii domu pasywnego, głównie po to, by unaocznić i przekonać niedowiarków, że budownictwo niskoenergetyczne jest dla nas osiągalne i opłacalne.
Źródło: gramwzielone.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (5 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić