Porównaj oferty

7 lip 2018

Prąd - baza wiedzy

Opłata atomowa (jądrowa/środowiskowa) czyli budowa elektrowni atomowej w Polsce

Temat energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie atomowe dostarczanej do domów Polaków ponownie ożywił opinię publiczną. To wszystko za sprawą potencjalnej budowy trzech bloków elektrowni do 2040 roku, a także dodania do rachunku za prąd nowej opłaty. Czy opłata atomowa, która ma pojawić się na naszych rachunkach za prąd będzie w istotny sposób wpływać na wysokość rachunków za prąd?

Wróć do: Aktualności Opłata atomowa (jądrowa/środowiskowa) czyli budowa elektrowni atomowej w Polsce

Opłata atomowa doliczana do grupy kosztów dystrybucyjnych

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, w jaki sposób zmieni się rachunek za prąd, kiedy pojawi się na nim opłata atomowa, którą naliczy dystrybutor prądu. Tak jak już pisaliśmy na naszych stronach, opłaty widoczne na naszych rachunkach za prąd możemy podzielić pod różnym kątem tzn.:

  • koszty dystrybucyjne i koszty sprzedaży prądu
  • koszty uzależnione od wysokości zużycia prądu (kWh) oraz stałe comiesięczne koszty

Opłata atomowa będzie zaliczała się do kosztów dystrybucyjnych i najprawdopodobniej do stałych comiesięcznych kosztów. Ile może ona wynosić? Wszystko zależy od tego jak dużo pieniędzy rząd będzie chciał od obywateli ściągnąć. Zakładając, że w Polsce opłata atomowa będzie płacona przez 15 milionów odbiorców prądu, a wysokość opłaty atomowej będzie wynosić 10 zł miesięcznie łatwo policzyć, że miesięcznie "zrzutka" na budowę elektrownii atomowej może wynieść 150 mln złotych, co w ciągu roku daje już 1,8 miliarda złotych! Ewentualna opłata atomowa w wysokości np. 10 zł, chodź jeszcze raz podkreślimy, że nie ma co do jej wysokości żadnych informacji z pewnością będzie odczuwalna. Przy założeniu, że miesięcznie płacimy 100 zł za prąd, wzrost całości rachunku w przypadku pojawienia się opłaty atomowej będzie wynosił aż 10%.

To co istotne przy opłatach dystrybucyjnych to fakt, że ich wysokość jest stała bez względu na to którzy dostawcy energii elektrycznej nas rozliczają. Nie będzie w takim wypadku możliwości "ucieczki" przez zmianę sprzedawcy prądu.

Co Polacy myślą o atomie – badanie rynku energii Optimal Energy

OptimalEnergy.pl jako jeden z pierwszych w Polsce portali zlecił przeprowadzenie badań rynku energii w Polsce. Co ciekawe w 2013 roku 50% z nas chciała budowy elektrowni atomowej w naszym kraju:

opłata atomowa

źródło: badanie rynku energii Optimal Energy Sp. z o.o.

Kiedy jednak zapytaliśmy respondentów czy zgodzą się na budowę tej elektrowni w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej się zmniejszyła

budowa elektrowni atomowej

źródło: badanie rynku energii Optimal Energy Sp. z o.o.

Budowa elektrowni atomowej w Polsce

W kontekście tego przedsięwzięcia warto zaznaczyć, że Polska jako członek Unii Europejskiej jest zobligowana do realizacji polityki klimatyczno-energetycznej. Póki co energetyka naszego kraju opiera się wciąż w zdecydowanej większości opiera się na energii pochodzącej z elektrowni węglowych. Wedle unijnych dyrektyw jest to niedopuszczalny udział, który musi zostać jak najszybciej zmniejszony. Niewywiązywanie się z polityki klimatycznej skutkować może bolesnymi dla budżetu państwa sankcjami i karami finansowymi. Jak wygląda dostosowywanie się do wymagań ustanowionych przez Parlament Europejski? Polska wdraża ministerialny program rozwoju odnawialnych źródeł energii, to jednak zdecydowanie zbyt mało aby w pełni sprostać unijnym postulatom. Dlatego perspektywa budowy elektrowni atomowej jest pod tym względem jak najbardziej odpowiednim wyjściem z sytuacji.

Finansowanie budowy elektrowni atomowej

Jak powszechnie wiadomo cała inwestycja to wstępnie wręcz astronomiczny koszt, ponieważ mowa tu o kwotach sięgających około 25 miliardów złotych, za jeden blok. Wynika z tego, że budowa 3 bloków to koszt blisko 75 miliardów złotych.Polskie spółki energetyczne nie posiadają odpowiednio wysokich budżetów, aby pozwolić sobie na tak ogromne nakłady finansowe. Krokiem w kierunku wydaje się być połączenie Orlenu i Lotosu jednakże z tej strony również brak jednoznacznych deklaracji odnośnie opłacenia projektu. Na horyzoncie nie widać wielu innych możliwych modeli finansowania tego przedsięwzięcia. Prawdopodobnie w najbliższym czasie do kieszeni Polaków znów sięgną ręce urzędników.Wraz z budową bloku elektrowni jądrowej w zamian za energię nie dostajemy emisji CO2, licznych pyłów i siarczanów oraz innych zanieczyszczeń. Taka inwestycja oznacza także wzrost bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Myśląc o nowych źródłach energii należy patrzeć daleko w przyszłość. Aktualne linie przesyłowe są przestarzałe, a utrzymywanie niewydajnych sieci również generuje koszty a właściwie straty. Tak, czy inaczej Polska energetyka potrzebuje swoistej rewolucji, ponieważ w najbliższym czasie może zabraknąć prądu w naszych domach.

Kiedy powstanie elektrownia jądrowa w Polsce?

Na ten moment wciąż brak jest konkretnych informacji i decyzji na najwyższym szczeblu. Jedno jest pewne - rozpoczęcie budowy nie nastąpi prędko, bo w 2020 r. przewidywane jest zakończenie badań środowiskowych i lokalizacyjnych prowadzonych przez PGE EJ 1. Wszystko wskazuje na to, że budowa elektrowni jądrowej na terenie Polski jest nieunikniona, chyba, że w najbliższym czasie polskie firmy energetyczne zainwestują w inny rodzaj pozyskiwania energii elektrycznej. Patrząc realnie w przeciągu najbliższych kilkunastu lat powinien powstanie pierwszy blok elektrowni atomowej, nie wiadomo dokładnie gdzie i kiedy, jednakże brak jakiejkolwiek alternatywy.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (6 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić