Porównaj oferty

29 sty 2024

Prąd - baza wiedzy

Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Niestabilna sytuacja energetyczna w Europie przekłada się na rosnące ceny prądu także w Polsce. Dodatkowo wprowadzona od 1 stycznia 2023 roku tak zwana Tarcza Solidarnościowa, która ma chronić przed podwyżkami energii poprzez zamrożenie ceny 1 kWh prądu, jeśli jego roczne zużycie nie przekracza określonej wartości sprawia, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to jakie zużycie energii generuje dom jednorodzinny. Postanowiliśmy więc sprawdzić to w tym artykule.

Wróć do: Aktualności Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe a dane statystyczne

Zgodnie z danymi podanymi przez Główny Urząd Statystyczny od 2015 roku zużycie energii elektrycznej w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca sukcesywnie rośnie. W 2019 roku wynosiło ono prawie 800 kWh, w 2020 roku - 822 kWh, z kolei w 2021 roku - 829 kWh.

Dodatkowo badania GUS wskazują także jasno, że więcej energii elektrycznej zużywają mieszkańcy obszarów wiejskich. W ich przypadku zużycie prądu na jednego mieszkańca wynosiło w 2021 roku 856,6 kWh. Tym samym było większe niż w przypadku mieszkańców miast o 45,6 kWh rocznie.

Największe zużycie energii elektrycznej w przeliczeniu na jednego mieszkańca pod względem województw występuje natomiast w województwie:

 • dolnośląskim,
 • mazowieckim,
 • małopolskim,
 • łódzkim.

Warto jednak pamiętać, że dane statystyczne publikowane przez GUS biorą pod uwagę zarówno osoby mieszkające w mieszkaniach, jak i domach. A jak wiadomo, to ile wynosi roczne zużycie energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego, jest zazwyczaj znacznie wyższe niż w przypadku mieszkań.

Jakie jest roczne zużycie energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego?

Trudno jednoznacznie określić to ile wynosi roczne zużycie energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego. Kwestia ta uzależniona jest bowiem przede wszystkim od jego metrażu, a także liczby osób, które go zamieszkują.

Szacunkowo zużycie energii przez jedną osobę plasuje się na poziomie około 1200 kWh rocznie, każdy kolejny domownik zwiększa je natomiast o około od 400 kWh do 500 kWh rocznie. W związku z tym średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym w przypadku statystycznej rodziny:

 • 2-osobowej to około 1800 kWh rocznie,
 • 3-osobowej to około 2300 kWh rocznie,
 • 4-osobowej to około 2500 kWh rocznie,
 • 5-osobowej to około 2800 kWh rocznie.

Oczywiście wartości te mogą być znacznie wyższe lub niższe. Ilość zużywanej energii elektrycznej w domach jednorodzinnych, a tym samym wysokość rachunków za prąd zależy bowiem od tego, do czego jest ona wykorzystywana. Dlatego też w domach z ogrzewaniem elektrycznym jej pobór w ciągu roku może wynosić nawet ponad 10 000 kWh.

Co generuje największe zużycie energii w przypadku domów jednorodzinnych?

To jakie zużycie energii generuje dom jednorodzinny zależy przede wszystkim od użytkowanych w nim urządzeń zasilanych energią elektryczną. Ich liczba zwiększa się natomiast zazwyczaj wraz z metrażem budynku. Do najbardziej energochłonnych urządzeń należą wobec tego głównie:

 • bojlery elektryczne — model o pojemności 120 l jest w stanie zużyć około 1080 kWh rocznie,
 • kuchenki elektryczne — które przy codziennym użytkowaniu mogą wygenerować pobór energii elektrycznej na poziomie nawet 2000 kWh rocznie,
 • płyty indukcyjne — które przy codziennym użytkowaniu mogą wygenerować pobór energii elektrycznej na poziomie nawet 750 kWh rocznie,
 • kotły grzewcze — zużywające na ich zasilanie około 300 kWh prądu rocznie,
 • klimatyzacja — której użytkowanie w sezonie zwiększa roczne zużycie energii elektrycznej o około 300 kWh.

Jak wyliczyć średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym?

Aby samodzielnie sprawdzić średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym generowane w ciągu miesiąca, można skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest sprawdzenie rachunków za prąd. Sprzedawcy prądu umieszczają na nich informację dotyczącą zużycia energii wygenerowanego w ciągu 12 ostatnich miesięcy. Znając tę wartość, wystarczy ją już wyłącznie podzielić na 12.

Drugie rozwiązanie to natomiast spisanie wszystkich urządzeń elektrycznych, jakie są używane w domu wraz z ich mocą oraz czasem użytkowania. A następnie wyliczenie na tej podstawie najpierw dziennego zużycia prądu w domu, a następnie miesięcznego po przemnożeniu uzyskanej wartości przez 30.

Podsumowując, trudno jednoznacznie określić roczne zużycie energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego. Zależy ono bowiem od jego powierzchni, liczby osób, które go zamieszkują oraz rodzaju i ilości występujących w nim urządzeń zasilanych energią elektryczną.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3 (6 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić