Porównaj oferty

5 gru 2017

Prąd - baza wiedzy

Zapotrzebowanie na moc w Polsce

Zastanawiałeś się dlaczego w Polsce występuje podział na różne taryfy? Pierwszym czynnikiem wpływającym na rodzaj taryfy jest poziom napięcia sieci, następnie moc umowna. Trzecim, także istotnym parametrem jest podział taryf ze względu na strefy czasowe. Sprzedawcy i operatorzy dzieląc dobę na „części” posługują się nazwami takimi jak: szczyt, pozaszczyt, szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy itd. Nazwy stref i przypisane do tych nazw przedziały czasowe wiążą się z dobowym rozkładem zapotrzebowania na moc w Polsce.

Wróć do: Aktualności Zapotrzebowanie na moc w Polsce

Zapotrzebowanie na moc a cena za 1 kWh

Jak widać na załączonym obrazku zapotrzebowanie ma moc w ciągu doby jest różne w zależności od pory dnia. Zacznijmy swoją analizę od godziny 6 rano. Jak widzisz wtedy właśnie zapotrzebowanie na energię elektryczną gwałtownie wzrasta, wiąże się to przede wszystkim z faktem, że wielu ludzi idąc do pracy lub szkoły, właśnie w tym czasie szykuje sobie śniadanie, słucha radia czy korzysta z łazienki wykorzystując urządzenia podłączone do sieci.. Wzrost trwa do godziny 13-14. Ten okres w zależności od taryfy nazywany jest np. szczytem przedpołudniowym, a cena za 1 kWh w tym okresie jest wysoka, ponieważ zapotrzebowanie na energię jest duże.

Minimalne i maksymalne krajowe zapotrzebowanie na moc

em>Źródło:http://www.pse-operator.pl/

Od godziny 14 do 16.30-17 odnotowywane jest obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Wielu ludzi kończąc prace wyłącza komputery i maszyny na których pracuje udając się do swoich domów, a w szkole najczęściej kończą się lekcje. Bardzo często w taryfach dwustrefowych właśnie w tym okresie możemy korzystać ze „stawek nocnych”. Chodzi o to, żeby w przeciągu całej doby zanotować jak najmniejsze wahania mocy. Dzięki temu elektrownie pracują z tym samym obciążeniem, a co za tym idzie nie generują strat związanych ze spadkiem ich sprawności. Stawki nocne swoją niższą ceną mają zachęcić użytkowników znajdujących się wtedy w domach do włączania np. prania, aby zużycie energii spadło w jak najmniejszym stopniu.

Od godziny 17 zaczyna się tzw. szczyt popołudniowy, wzrost poboru mocy może trwać nawet do godziny 21. W tym czasie Polacy przygotowują obiad, oglądają telewizję, spędzają czas na przy komputerze.

Od godziny 21 odnotowuje się spadek zużycia energii elektrycznej i trwa on aż do godzin rannych dnia następnego, w tym czasie zaczyna obowiązywać tak zwana taryfa nocna. Przy taryfach dwustrefowych i trójstrefowych występuje wtedy najniższa stawka opłaty za 1 kWh, wiąże się to z tym co zostało już wcześniej napisane, czyli z chęcią utrzymania zużycia energii elektrycznej na stałym poziomie przez całą dobę, ta niska stawka ma zachęcić klientów do korzystania z urządzeń elektrycznych także w nocy.

Powyżej opisane zostało zapotrzebowanie dobowe na energię elektryczną. Jak zapewne zauważyłeś dwie krzywe naniesione na wykresie pokazują dni w których odnotowane zostały największe (styczeń) i najniższe (kwiecień) zapotrzebowania na moc. Poniżej przedstawione jest zestawienie jak zużycie energii elektrycznej w Polsce przedstawia się w przekroju całego roku. Łatwo zaobserwować, że najwięcej energii elektrycznej zużywamy zimą, kiedy dni są krótsze, a my oświetlamy pomieszczenia dłużej i w większej ilości niż latem. Dodatkowo większe zapotrzebowanie wynika z ogrzewania mieszkań energią elektryczną.

średnie miesięczne zapotrzebowanie

Źródło: http://www.pse-operator.pl/

Zapotrzebowanie na moc: dobowe i całoroczne

Jakie jeszcze czynniki wpływają na dobowe, lub całoroczne zużycie energii elektrycznej w Polsce?

Wpływ mają przypadające święta, a także imprezy sportowe. Podczas ważnych spotkań Polacy bardzo tłumnie zasiadają przed telewizorami co powoduje wzrost poboru energii. Taki sam efekt ma miejsce w trakcie ważnych świąt narodowych czy podczas oglądania ulubionych seriali, które przyciągają przed telewizory miliony Polaków.

Na przedstawionym powyżej wykresie naniesione zostało średnie zużycie energii elektrycznej w ciągu 12 lat. Widać wyraźnie, że z roku na rok to zużycie jest coraz większe. Ma to związek z ciągle rozwijającym się przemysłem, a także wzrostem „gadżetów” instalowanych w mieszkaniach, które aby działać potrzebują podłączenia do sieci. W roku 2019 zużycie prądu w Polsce przekroczyło w skali roku 170 TWh i było najwyższe w historii. W parze z rosnącym zapotrzebowaniem na prąd nie idą niestety ale inwestycje. Efekt jest taki, że cena prądu w 2019 roku została wprawdzie zamrożona ustawą, ale w kolejnych latach podwyżek uniknąć się nie uda.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić