Porównaj oferty

29 cze 2023

Prąd - baza wiedzy

Ile prądu zużywają 2 osoby?

Rosnące ceny prądu sprawiają, że rachunki za energię elektryczną stają się coraz większym obciążeniem dla gospodarstw domowych. W przeliczeniu na jedną osobę najwięcej energii zużywają natomiast te, które składają się z 1 lub 2 osób. Dlatego też w poniższym artykule postanowiliśmy sprawdzić ile prądu zużywają 2 osoby.

Wróć do: Aktualności Ile prądu zużywają 2 osoby?

Ile prądu zużywa 2-osobowa rodzina?

To ile kWh zużywają 2 osoby, zależy od wielu kwestii. Największy wpływ na pobór energii, a co za tym idzie, wysokość rachunków za prąd ma liczba i rodzaj urządzeń zasilanych elektrycznie, z których korzystają one na co dzień. Dodatkowo do czynników mających znaczenie przy miesięcznym zużyciu prądu na 2 osoby zaliczyć można także ich styl życia, to ile czasu przebywają poza domem oraz czy przywiązują uwagę do tego, aby oszczędzać prąd.

Warto również wspomnieć, że średnie zużycie prądu w mieszkaniu 2 osób będzie także zazwyczaj niższe niż w przypadku, gdyby zamieszkiwały one dom jednorodzinny. Wynika to przede wszystkim z jego mniejszej powierzchni oraz mniejszej liczby urządzeń zasilanych elektrycznie znajdujących się na ich wyposażeniu.

Jakie jest średnie zużycie prądu na 2 osoby?

Zgodnie z danymi statystycznymi to ile prądu zużywają dwie osoby, wynosi średnio około 1800 kWh rocznie. Przekłada się to więc na miesięczne zużycie energii elektrycznej na poziomie około 150 kWh i rachunki od sprzedawców prądu wynoszące mniej więcej od 130 do 145 zł miesięcznie.

Dla porównania 1-osobowe gospodarstwo domowe zużywa natomiast średnio od 1000 do 1400 kWh rocznie, z kolei w przypadku gdy składa się ono z 3 osób, zużycie prądu wynosi około 2100 kWh. Oczywiście wartości uśrednione nie mają bardzo często odzwierciedlenia z prawdziwymi wskazaniami liczników, jednak pozwalają porównać, jak to ile kWh prądu zużywają 2 osoby plasuje się na tle przeciętnych rodzin w Polsce.

Dlaczego to ile prądu zużywają 2 osoby nie wiele różni się od zużycia energii przez 1 osobę?

Różnica między zużyciem energii elektrycznej generowanym przez 1 osobę oraz 2 osoby jest stosunkowo niewielka i wynosi zaledwie około 400 kWh rocznie, co miesięcznie przekłada się na różnice wynoszącą 33 kWh. Wynika to przede wszystkim z tego, że zarówno jednoosobowe, jak i dwuosobowe gospodarstwo domowe korzysta z tych samych urządzeń. W związku z tym pralka zużywa tyle samo prądu bez względu na to, czy pierze ubrania jednej, czy dwóch osób, podobnie jak i lodówka, zmywarka czy inne urządzenia, bez których trudno sobie wyobrazić obecnie funkcjonowanie w domu.

Wskazana różnica poboru energii jest natomiast najczęściej wyłącznie efektem tego, że w przypadku dwóch osób mieszkających w domu, o wiele częściej jedna z nich pozostaje w nim, korzystając z różnych urządzeń pobierających prąd.

Jak obliczyć zużycie prądu na 2 osoby?

Średnie zużycie prądu na 2 osoby nie jest w stanie wskazać tego, ile realnie zużywa go tego typu gospodarstwo domowe. Dlatego też chcąc dokładnie dowiedzieć się, ile wynosi miesięczne zużycie energii w Twoim przypadku, powinieneś przede wszystkim zacząć od spisania wszystkich urządzeń elektrycznych, które używane są w ciągu dnia, nie zapominając przy tym o źródłach światła czy ładowarkach do telefonów. Następnie musisz określić ich moc, którą znajdziesz na tabliczce znamionowej. Wyrażona ona będzie w watach (W), dlatego trzeba ją zamienić na kilowaty (kW), dzieląc ją przez 1000, gdyż 1 kW to 1000 W. Poza spisaniem urządzeń i mocy musisz także zapisać przez jaki czas są one użytkowane w ciągu dnia. Następnie mając wszystkie te dane, wystarczy, że pomnożyć moc urządzeń wyrażoną w kW, przez czas ich użytkowania, a potem zsumujesz uzyskane wartości. Wynik będzie wskazywał na to ile prądu zużywają 2 osoby w ciągu 1 dnia.

Tego typu wyliczenia są także doskonałą okazją do sprawdzenia tego, jakie urządzenia elektryczne generują największy pobór energii w domu. Warto na to zwrócić uwagę, aby móc w miarę możliwości ograniczyć korzystanie z nich lub w przyszłości wymienić je na bardziej energooszczędne modele.

Podsumowując, to ile prądu zużywa 2-osobowa rodzina wynosi średnio około 1800 kWh. W rzeczywistości generowany przez nią pobór energii elektrycznej waha się jednak najczęściej od 1600 do 2000 kWh i uzależniony jest od liczby urządzeń zasilanych prądem, z jakich korzysta ona na co dzień.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.75 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić