Porównaj oferty

29 lip 2021

Prąd - baza wiedzy

Jak oszczędzać prąd w domu?

Z roku na rok koszty związane z zakupem energii elektrycznej coraz bardziej obciążają nasze gospodarstwa domowe. Tylko w 2021 roku cena energii elektrycznej wzrosła średnio o aż 12%, a to dopiero początek stale zapowiadanych ich wzrostów wynikających z polityki UE związanej z przyznawaniem uprawnień dla elektrowni, a także importu węgla, do produkcji energii, z zagranicy, za które płacić muszą odbiorcy końcowi. Jak wobec tego oszczędzać zużycie prądu w domu i zmniejszyć jego rachunki?

Wróć do: Aktualności Jak oszczędzać prąd w domu?

Sposoby na to, jak oszczędzać prąd w domu

Z pewnością większość osób widząc nowe, wyższe ceny na fakturach za energię elektryczną w tym roku, zaczęło się zastanawiać, co może zrobić, aby zacząć oszczędzać prąd. Wobec tego zaczęli oni stosować w swoich domach żarówki energooszczędne, dbać o wyłączanie urządzeń elektrycznych, czy też niepotrzebnie nie zapalać światła w pomieszczeniach dążąc do zmniejszenia zużycia prądu. Takie sposoby na oszczędzanie energii, choć przynoszą niewielkie, jednak zawsze jakieś oszczędności są niezwykle frustrujące. Dlatego też postanowiliśmy zrezygnować z tych banalnych porad, takich jak wymiana żarówek na energooszczędne, które zna każdy z nas na rzecz rozwiązań pozwalających realne oszczędzać energię, a właściwie na rachunkach za nią.

Pierwsze z nich nic nie kosztuje i może z niego skorzystać każdy. Polega ono bowiem na przeanalizowaniu swoich faktur za prąd, a tym samym sprawdzeniu, czy aby na pewno nasza taryfa jest odpowiednio dobrana do stylu życia domowników, a także czy przypadkiem inni sprzedawcy prądu nie oferują lepszych cen, dzięki temu mniejsze zużycie prądu nie będzie już tak kluczowe.

Drugie z kolei wiąże się z nakładami finansowymi, które jednak jak dowiedziemy w dalszej części, są niezwykle opłacalną inwestycją pod względem oszczędności związanych z zakupem energii. Pora więc przejść do konkretów.

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej w 7 krokach?

Pierwszym sposobem jest zmiana sprzedawcy energii, która wymaga odrobiny zaangażowania, jednak oszczędności, jakie może on przynieść, są tego warte. Przy okazji takich działań, warto także zastanowić się nad tym, czy aby na pewno nasza domowa taryfa jest odpowiednio dobrana do naszych potrzeb. Dlatego też zmianę sprzedawcy prądu najlepiej wykonać według 7 poniższych kroków.

Przeanalizowanie zużycia prądu w domu i znalezienie nowego sprzedawcy

W pierwszej kolejności warto zebrać wszystkie rachunki za energię elektryczną z całego roku i porównać jej zużycie latem oraz zimą. Następnie warto się zastanowić także, kiedy tak naprawdę zużywamy w naszym domu najwięcej prądu. Może się bowiem okazać, że są to wyłącznie weekendy lub popołudnia, czy wręcz przeciwnie godziny poranne. Jeśli więc w danym czasie nasze zużycie prądu wynosi około od 25 do 40% całej jego wartości, warto zastanowić się nad zmianą taryfy na dwustrefową, w której w wyznaczonych godzinach będzie on tańszy.

Wiedząc już, ile zużywamy rocznie prądu, kiedy występuje w ciągu doby jego największe zużycie oraz jakie są nasze średnie rachunki za niego pora na przeanalizowanie dostępnych na rynku ofert sprzedawców energii. W tym celu można samodzielnie sprawdzić strony internetowe tych firm. Dostępna jest też porównywarka cen prądu, która za pomocą kilku kliknięć wskaże nam te najkorzystniejsze i najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Sama oferta to jednak nie wszystko, warto także dokładnie skupić się na stawkach sprzedawców energii zarówno jeśli chodzi o cenę za 1 kWh prądu, jak i także dodatkowe opłaty. Może się bowiem okazać, że firma oferująca niższą cenę za 1 kWh prądu posiada jednak wyższe opłaty manipulacyjne, przez co podpisanie z nią umowy nie będzie opłacalne. Trzeba więc mieć to w szczególności na uwadze. Warunki oferty i ceny to jedno, jednak nie ma bardziej wiarygodnego źródła informacji o sprzedawcach prądu jak opinie w internecie czy też zdanie znajomych na ich temat. Warto, więc zanim podpiszemy z wybraną firmą umowę, dokładnie sprawdzić jak oceniają ją inni, aby uniknąć w przyszłości kłopotów.

Kontakt ze sprzedawcą prądu i podpisanie umowy

Kiedy sprzedawca jest już wybrany, a opinie o nim są zadowalające pora na kontakt z nim. Można tego dokonać, dzwoniąc po prostu na wskazany na jego stronie numer infolinii lub wypełniając specjalnie udostępniane przez sprzedawców prądu formularze. W wielu miastach znaleźć można także ich punkty stacjonarne, do których najlepiej się udać, jeśli nasza sytuacja jest nietypowa.

Po skontaktowaniu się ze sprzedawcą oraz ustaleniu wszelkich szczegółów współpracy z jego firmą przekaże on nam umowę do podpisania, która należy dokładnie przeczytać i sprawdzić pod kątem tego, czy zawiera ona na pewno określone w ofercie warunki. Najczęściej dostarczenie umowy przez sprzedawców prądu odbywa się w pełni zdalnie, np. za pomocą wiadomości e-mail lub poczty. Do tego typu umowy dołączone jest także pełnomocnictwo, które pozwala załatwić sprzedawcom prądu wszelkie formalności za klientów. Ostatni etap zmiany sprzedawcy prądu to wypowiedzenie obowiązującej dotychczas umowy, czym wielu przypadkach zajmuje się firma, do której przechodzimy, warto jednak sprawdzić, czy na pewno zostało to przez nią zrobione. Dodatkowo należy także pamiętać, że okres trwania nowej umowy zaczyna się zazwyczaj od 1 dnia miesiąca.

Jak więc widać zmiana sprzedawcy prądu wymaga czasu oraz poświęcenia uwagi na analizę ofert. Pozwala ona jednak bardzo często w znaczny sposób obniżyć wysokość rachunku za prąd, dając tym samym realne oszczędności w skali roku.

Fotowoltaika a oszczędzanie prądu w domu

Drugie rozwiązanie pozwalające na tani prąd dla domu wymaga natomiast nakładów finansowych. Związane jest ono bowiem z montażem fotowoltaiki, dzięki której zamiast kupować prąd od krajowych dostawców i szukać sposobów na oszczędzanie energii, będziemy go samodzielnie produkować ze słońca. Rozwiązanie to pozwala jednak nie tylko uniezależnić się od stale wprowadzanych podwyżek prądu, ale także dać w skali kilku lat zyski.

Ile kosztuje montaż fotowoltaiki dla domu?

Koszt montażu fotowoltaiki dla domu zależy od kilku czynników, do których zalicza się przede wszystkim:

  • moc instalacji PV obliczoną na podstawie zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa domowego,
  • jakość użytych do jej wykonania paneli słonecznych oraz podzespołów,
  • miejsce montażu (instalacje fotowoltaiczne montowane na gruncie są zazwyczaj droższe),
  • sposoby finansowania inwestycji.

Zakładając więc, że rodzina zużywa 2900 kWh rocznie, co przy cenie prądu wynoszącej 75 groszy za 1 kWh daje nam rocznie koszt energii wynoszący 2160 złotych powinna ona zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy 3kW zaspokajającą w pełni jej zapotrzebowanie energetyczne. Koszt takiej instalacji wynosi wobec tego około 13 500 złotych, przy czym może być obniżony za pomocą licznych dotacji oraz ulgi podatkowej, która zmniejsza wysokość ceny instalacji PV o 18%, dając tym samym kwotę 11 070 złotych.

Dlaczego fotowoltaika dla domu się opłaca?

Fotowoltaika dla domu opłaca się przede wszystkim ze względu na fakt, że obniża ona zużycie prądu zakupionego u dystrybutorów niemal do zera. Dodatkowo tego typu inwestycja cechuje się także bardzo szybkim okresem zwrotu, który dla wymienionego powyżej przykładu przy założeniu, że ceny prądu będą wzrastać co roku o 2%, wynosił będzie zaledwie 6 lat, gwarantując już w tym czasie oszczędności na rachunkach w wysokości około 2400 złotych rocznie. Po 20 latach montaż fotowoltaiki o mocy 3kW pozwoli natomiast oszczędzić w domu niemal 50 000 złotych na rachunkach za prąd. Warto więc rozważyć to rozwiązanie.

Podsumowanie

Podsumowując, chcąc zmniejszyć swoje rachunki za energię, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy na rynku nie ma lepszej oferty sprzedawcy prądu, która pozwoli je obniżyć. Dodatkowo warto także rozważyć montaż fotowoltaiki, który nie tylko pozwoli zaoszczędzić, ale także ochroni budżet domowy przed stale wprowadzanymi podwyżkami za energię elektryczną i zapewni domownikom niezależność energetyczną.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić