Porównaj oferty

18 wrz 2019

Prąd - baza wiedzy

Konwencjonalne (nieodnawialne) źródła energii

Konwencjonalne źródła energii bazują na wykorzystywaniu nieodnawialnych surowców. Ich zasoby z roku na rok maleją, mimo to wiele krajów, w tym Polska wciąż opiera swoją produkcję prądu na tego typu źródłach.

Wróć do: Aktualności Konwencjonalne (nieodnawialne) źródła energii
Jakie są plusy i minusy korzystania z tego rodzaju pozyskiwania energii?

Konwencjonalne (nieodnawialne) źródła energii w Polsce

„Polska węglem stoi”… i w najbliższym czasie to się nie zmieni. Energetyka w naszym kraju w ponad 80% opiera się na surowcach, których po wydobyciu już nie odzyskamy w żadnej postaci. Do nieodnawialnych źródeł energii zaliczamy:
  • węgiel kamienny i brunatny,
  • ropę naftową,
  • gaz ziemny,
  • paliwo jądrowe.

Z wyjątkiem paliwa jądrowego, w naszym kraju trwa wydobycie i korzystanie z wymienionych surowców. Nie będzie to jednak trwało nieskończenie. Oprócz wyczerpywaniania złóż, które wpłynie na zmniejszenie udziału tych surowców w energetyce kraju, jesteśmy zobowiązani wypełniać unijne wymogi, zakładające zmniejszenie udziału tych surowców w gospodarce energetycznej całej Europy. Polska powinna według założeń, do 2020 roku wypełnić zobowiązanie dotyczące zmniejszenia udziału np. węgla wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej.

konwencjonalne źródła energii

żródło: pixabay

Zalety konwencjonalnej energetyki

W dzisiejszych czasach najtańszy prąd wciąż pochodzi z elektrowni węglowych i jądrowych. Niestety, ale na ten moment nie ma technologii, które umożliwiłyby tańszą produkcję prądu ze źródeł alternatywnych. Chodź rząd próbuje różnego rodzaju programami takimi jak Program Energia Plus dotować alternatywne źródła enregii. Wytwarzanie tego typu energii jest najczęściej zlokalizowane z dala od zabudowań cywilnych. Wytwarzanie energii to przede wszystkim biznes, który przynosi duże pieniądze. Tak długo jak bez przeszkód można będzie korzystać ze złóż nieodnawialnych surowców to prace w zakresie wydobycia będą trwały przez kolejne dziesięciolecia. Zaletami źródeł konwencjonalnych są:
  • Węgiel - ma bardzo wysoką kaloryczność, a jego pokłady szacuje się, że wystarczą do końca 2070 roku. Jest to duży plus dla gospodarki całego kraju, uzyskujemy w tym segmencie niezależność energetyczną, ponieważ spalamy węgiel, który jest wydobywany w rodzimych kopalniach. Miasta, które potrzebują dużo prądu mają w swoim pobliżu wysoko wydajne elektrownie posiadające nowoczesne technologie, które zapewniają stabilne dostawy energii do budynków wraz z dostarczaniem ciepłej wody
  • Gaz ziemny - warto wyróżnić to paliwo spośród innych, gdyż posiada bardzo mało zanieczyszczeń i jest stosunkowo tani. Dzięki temu jego spalanie nie powoduje dużego zagrożenia dla środowiska. W porównaniu z elektrownią węglową, elektrownie gazowe produkują znacznie mniej odpadów i szkodliwych substancji.
  • Ropa naftowa – koszty wydobycia są bardzo niskie, podobnie jak destylacji. Problem leży w pokładach, które w Polsce nie są zbyt duże i tak naprawdę jesteśmy skazani przede wszystkim na import tego surowca. Jako paliwo jest bardzo wysoko kaloryczne.
  • Paliwo jądrowe – to źródło najtańszej energii. Budowa jednej elektrowni jądrowej może zaspokoić 10% zapotrzebowania na energię... całego kraju. Jest to imponujące, jednak wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Na ten moment wciąż trwają przymiarki do wyznaczenia miejsca, gdzie miałby powstać pierwszy blok dający energię jądrową w Polsce.

Wady konwencjonalnej energetyki

Ze spalaniem węgla czy używaniem gazu i ropy kojarzone są zanieczyszczenia środowiska, emisja CO2 i podobne zagrożenia dla życia ludzkiego. Nie należy bagatelizować tych spraw, jednak realnie patrząc, w najbliższym czasie nic się w Polsce nie zmieni, a przynajmniej nie powinno, choćby ze względów finansowych. Ciągłe wykorzystywanie tych źródeł energii generuje także koszty. Póki co są to niskie wartości, jednak im dłużej trwa wydobycie, tym staje się ono bardziej kosztowne. Wszystko z powodu prac na dużej głębokości i potrzebie transportu surowców. Takiego problemu nie mamy w przypadku energetyki jądrowej. Wszystko ma jednak swoją druga stronę, w tym przypadku pojawia się dużo większy problem: odpady radioaktywne, które trzeba przez setki lat przechowywać. Nie ma także technologii, która gwarantowałaby stuprocentowe bezpieczeństwo w razie awarii reaktorów.

Podsumowując, konwencjonalne źródła energii mają się w Polsce dobrze. Produkowana z nich energia jest tania, dzięki temu wielu odbiorców korzysta z przyłączenie gazu ziemnego do swoich domów czy firm. Świadomość konsekwencji jakie niesie ze sobą korzystanie z nich jest bardzo ważne w planowaniu polityki energetycznej i zapewnienia przyszłym pokoleniom bezpieczeństwa energetycznego. Jak potoczą się dalsze losy w tej kwestii tak naprawdę nie wiadomo, wciąż wielu ekspertów liczy na odkrycie nowych technologii, które zrewolucjonizują rynek i przyczynią się do rozwoju nie tylko energetyki, ale i wielu innych dziedzin nauki i życia.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4 (5 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić