Porównaj oferty

26 cze 2023

Prąd - baza wiedzy

Ile prądu zużywa 1 osoba?

Choć mogłoby się wydawać, że to ile prądu zużywa 1 osoba, nie może wcale wynosić dużo, rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Generowany przez nią pobór energii jest tylko nieco mniejszy niż w przypadku 2-osobowych gospodarstw domowych, gdyż podobnie jak korzysta ona z podobnych urządzeń elektrycznych, bez których trudno się obyć. W tym artykule postanowiliśmy więc sprawdzić ile prądu zużywa jedna osoba rocznie oraz miesięcznie.

Wróć do: Aktualności Ile prądu zużywa 1 osoba?

Ile prądu zużywa 1 osoba rocznie?

15 września 2022 Główny Urząd Statystyczny wydał raport Gospodarka energetyczna i gazownictwo w 2021 roku. Zgodnie ze wskazanymi w nim danymi to ile prądu zużywa jeden odbiorca, spadło w porównaniu do roku poprzedniego o 0,8%. Ilość zużywanej energii elektrycznej przez jedną osobę wynosiło więc średnio 822,2 kWh. Dodatkowo warto także wspomnieć, że pobór prądu generowany przez 1 osobę różnił się w zależności od miejsca jego zamieszkania. W związku z tym:

  • 1 osoba zamieszkująca obszary miejskie zużywała w 2021 roku średnio 804,3 kWh rocznie,
  • 1 osoba zamieszkująca obszary wiejskie zużywała w 2021 roku średnio 849,1 kWh rocznie.

Biorąc pod uwagę podane powyżej dane, można łatwo wyliczyć, że to ile prądu zużywa 1 osoba miesięcznie wynosi średnio około 68,51 kWh.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku wartości uśrednionych brane są pod uwagę zarówno jednoosobowe gospodarstwa domowe, które ogrzewane są za pomocą energii elektrycznej, jak i te, które starają się jak najbardziej oszczędzać ją, chcąc tym samym płacić jak najmniejsze rachunki za prąd. Dlatego też należy je traktować wyłącznie jako pewną wskazówkę i dane pozwalające porównać czy nasze zużycie prądu jest większe, czy też może mniejsze niż średnia krajowa.

Co ma największy wpływ na to ile prądu zużywa 1 osoba?

Na to ile prądu zużywa 1 osoba, ma przede wszystkim wpływ to, jakie urządzenia zasilane elektrycznie znajdują się na wyposażeniu jej domu. Dodatkowo wartość ta zależy także od jej stylu życia, tego ile czasu przebywa w ciągu dnia poza domem oraz czy stara się oszczędzać prąd, a może nie przykłada do tego uwagi. Ponadto na to ile prądu zużywa jedna osoba miesięcznie, wpływa także pora roku. Najczęściej pobór energii elektrycznej jest bowiem wyższy w miesiącach jesiennych i zimowych, gdy aura za oknem nie zachęca do spędzania czasu poza domem, a szybko zapadający zmrok zmusza do korzystania z oświetlenia przez większą część dnia.

Jak można zmniejszyć to ile prądu zużywa jedna osoba miesięcznie?

Osoby, które mieszkają same, mają o wiele trudniej, jeśli chodzi o oszczędzanie prądu. Dlatego też w szczególności powinny one zwracać na to jaką klasą energetyczną cechują się zakupywane przez nie urządzenia. Zwłaszcza te, które muszą być stale podłączone do zasilania elektrycznego, takie jak na przykład lodówki.

Dodatkowo do sposobów, które pozwolą im zmniejszyć miesięczne zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie, wysokość rachunków od sprzedawców prądu zaliczyć można także wymianę klasycznych żarówek na modele energooszczędne lub oświetlenie LED, a także pamiętanie o wyłączaniu urządzeń od razu po zakończeniu korzystania z nich.

To ile zużywa prądu 1 osoba, można również obniżyć poprzez rozważne użytkowanie urządzeń generujących największy pobór energii elektrycznej. Zaliczyć do nich można między innymi:

  • czajniki elektryczne,
  • piekarniki elektryczne,
  • bojlery elektryczne,
  • płyty indukcyjne,
  • klimatyzatory oraz wentylację mechaniczną.

Chcąc płacić mniej za prąd, warto także rozważyć takie opcje jak zmiana taryfy prądu z jednostrefowej na kilku strefową. W wielu przypadkach opłacalnym rozwiązaniem będzie także zmiana sprzedawcy prądu na nowego, który oferuje korzystniejsze ceny za 1 kWh energii elektrycznej. Obie te opcje wymagają jednak poświęcenia czasu na dokładne przeanalizowanie czy są w danym przypadku korzystne oraz dopełnienie związanych z nimi formalności.

Podsumowując, to ile prądu zużywa 1 osoba zależy od wielu indywidualnych czynników. Średnie zużycie energii elektrycznej przez jedną osobę w naszym kraju wynosiło jednak w 2021 roku 822,2 kWh rocznie, czyli 68,51 kWh miesięcznie. Wartość ta jest więc jedynie nie wiele mniejsza niż w przypadku 2-osobowych gospodarstw domowych. Wynika to natomiast z tego, że w obu przypadkach mieszkańcy domów muszą korzystać z tych samych urządzeń elektrycznych, przy czym generowane przez nie zużycie energii rozkłada się w przypadku 2 osób na pół.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić