Porównaj oferty

2 lis 2023

Prąd - baza wiedzy

Co to jest kod PPE?

Załatwiając wiele spraw związanych ze sprzedażą oraz dystrybucją energii elektrycznej możesz zostać poproszone o podanie numeru PPE. To właśnie na nim skupiamy się więc w tym artykule. Dowiesz się wobec tego z niego co to jest kod PPE, jakie informacje zawiera oraz w jakim miejscu możesz go znaleźć, a także w jakich przypadkach może być on potrzebny.

Wróć do: Aktualności Co to jest kod PPE?

Co to jest numer PPE?

Numer PPE, określany także niekiedy kodem PPE, którego skrót rozwija się jako Punkt Poboru Energii to indywidualny numer, który jest przypisywany do każdego punktu poboru energii elektrycznej. Nadawany jest on po wykonaniu przyłączenie prądu do budynku.

Sam punkt poboru energii to natomiast miejsce w sieci energetycznej lub adres odbiorcy prądu, w którym energia elektryczna, usługi związane z jej dystrybucją oraz moc są mierzone za pomocą liczników. W związku z tym do każdego urządzenia pomiarowego, będącego licznikiem prądu przypisany jest unikalny numer PPE, a odpowiedź na pytania związane z tym, co to jest numer PPE PGE, Tauron czy Energa zawsze będzie taka sama.

Czy numer PPE to numer licznika?

Omawiając co to jest kod PPE warto także wspomnieć, że nie jest on tym samym co numer licznika. Odnosi się on bowiem do punktu styku sieci dystrybucyjnej z instalacją elektryczną odbiorcy prądu. I choć każdy punkt poboru energii wyposażony jest w urządzenia pomiarowe, ich numery są całkiem inne. Dlatego też odpowiedź na pytanie, czy PPE to numer licznika — brzmi nie, i nie należy mylić ze sobą tych dwóch oznaczeń.

Jakie informacje zawiera kod PPE?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami numery PPE muszą być obecnie dostosowane do globalnych standardów GS1 (GSRN). Dlatego też dystrybutorzy prądu aktualnie dokonują ich renumeracji, dostosowując je do tych wymogów. Po dokonaniu tych zmian kod PPE będzie składał się z 18 cyfr podzielonych na 4 grupy, zgodnie z którymi:

 • 3 pierwsze cyfry kodu PPE będą prefiksem polskiej organizacji GS1, którym jest liczba 590,
 • 4 następne cyfry będą numerem identyfikacyjnym Operatora Systemu Dystrybucyjnego, czyli dystrybutora prądu, pozwalające na jego szybkie zidentyfikowanie,
 • 10 kolejnych cyfr będzie unikalnym numerem PPE, przypisywanym indywidualnie do każdego punktu poboru energii elektrycznej,
 • ostatnia cyfra będzie cyfrą kontrolną.

Do czego jest potrzebny numer PPE?

Numer Punktu Poboru Energii to kod, o który możesz zostać poproszony w wielu sytuacjach. Jest on bowiem niezbędny do załatwiania różnych formalności zarówno ze sprzedawcą, jak i dystrybutorem prądu. Pozwala on przede wszystkim na zidentyfikowanie miejsca poboru energii elektrycznej, wraz z jego adresem. W związku z tym kod PPE jest potrzebny między innymi do:

 • przepisania licznika na innego właściciela po zakupie nieruchomości,
 • założenia licznika po wykonaniu przyłącza do sieci energetycznej,
 • rozwiązania umowy ze sprzedawcą prądu,
 • złożenia reklamacji związanej z dostawami energii elektrycznej,
 • zmiany sprzedawcy prądu,
 • zmiany taryfy prądu,
 • zgłaszenia awarii związanych z funkcjonowaniem urządzeń pomiarowych.

Gdzie można znaleźć numer PPE?

Składający się z 18 cyfr numer PPE znaleźć można przede wszystkim w umowie z dystrybutorem lub sprzedawcą energii elektrycznej. Dodatkowo umieszczany jest on również na rachunkach za prąd. W tym przypadku najczęściej stanowi on fragment numeru faktury lub jest wyszczególniony jako oddzielna pozycja tuż nad adresem Punktu Poboru Energii.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, czy na liczniku jest numer PPE, powinieneś wiedzieć, że go tam nie znajdziesz. Jednak wielu dystrybutorów energii elektrycznej umożliwia jego odnalezienie po wpisaniu w specjalną wyszukiwarkę numeru licznika, który jest przypisany do danego punktu poboru energii. W ten sam sposób informacje na temat numeru PPE można dodatkowo uzyskać także kontaktując się z opiekunem handlowym danej firmy, odpowiedzialnej za dostarczanie prądu do budynku.

Podsumowując, kod PPE to unikalny, 18-cyfrowy numer, który przypisywany jest do każdego punktu poboru energii, będącego miejscem styku sieci energetycznej z instalacją elektryczną odbiorcy. Nie jest on jednak tym samym czym numer licznika, dlatego też nie można go na nim znaleźć.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.33 (6 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić