Porównaj oferty

25 sty 2019

Prąd - baza wiedzy

Przycięcie drzew a ochrona linii energetycznych. Gdzie zgłosić problem?

Czytelnicy często zwracają się do nas z pytaniem: „Do kogo dzwonić w celu uzyskania pomocy przy wycince/przycięciu drzew, które mogą uszkodzić linię energetyczną”. Jest to rzeczywiście spotykany problem, który zagraża bezpieczeństwu ludzi. Warto mieć podstawową wiedzę na ten temat.

Wróć do: Aktualności Przycięcie drzew a ochrona linii energetycznych. Gdzie zgłosić problem?
Wycinka drzew pod liniami energetycznymi spotyka się ze skrajnymi opiniami. Przedsiębiorcy podkreślają niebezpieczeństwo awarii, nieprzewidziane i często bardzo długie przerwy w dostawach od dostawcy energii elektrycznej, a zimą nawet pękania linii po kontakcie z gałęziami. Z drugiej zaś właściciele nieruchomości nie chcą ich udostępniać, powołując się w takiej sytuacji na brak podstaw prawnych do narzucania przez przedsiębiorstwo działań na własnej nieruchomości czy też zniszczenia i bałagan, które pozostały po poprzedniej wycince. Jak to wygląda od strony prawnej, do kogo powinniśmy się udać z tą sprawą?

Ochrona linii energetycznych przez dystrybutora energii elektrycznej

W Polsce do jego obowiązków należy konserwacja i utrzymywanie w dobrym stanie sieci energetycznych. Innym kluczowym zadaniem jest odpowiednie bilansowanie dostaw prądu kiedy zapotrzebowanie na moc w Polsce jest bardzo duże, ale dziś nie o tym. Naprawianie awarii, rozbudowa sieci, przyłączanie nowych odbiorców i wiele innych. Skupmy się na naprawianiu awarii i utrzymywaniu sieci energetycznych w dobrym stanie. Nie raz wychodząc na spacer widzimy drzewa, które swoimi koronami zahaczają o zwisające linie wysokiego napięcia. Chyba każdy z nas przyzna, że nie wygląda to zbyt bezpiecznie, a przy mocniejszym wietrze zaczynamy szybciej oddychać z obawy, że coś złego może się w tym miejscu wydarzyć. Z czego wynika takie zaniedbanie? Przede wszystkim nie leży to po stronie dystrybutora. Prawo jasno określa, że to właściciel posesji jest zobowiązany do unikania zagrożeń. Zdarza się, że odbiorca energii elektrycznej nie realizuje tego obowiązku. W takim przypadku przepisy prawa nie upoważniają przedsiębiorstwa energetycznego do złożenia jakiegokolwiek wniosku do organu administracji w celu zmuszenia właściciela do przywrócenia stanu zgodnego z prawem w zakresie usuwania gałęzi niebezpiecznych dla urządzeń i sieci. Za wycinkę drzew na prywatnym gruncie odpowiada tylko właściciel (użytkownik wieczysty) lub użytkownik nieruchomości.

Tylko on jest uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o wydanie odpowiedniego zezwolenia przez organ administracyjny(urząd gminy) na wycięcie drzew i krzewów z jego nieruchomości, a nasz lokalny OSD nie jest stroną tego postępowania administracyjnego. Z wcześniej wspomnianego wyroku wynika też, że z tytułu wycinki gałęzi odbiorcy energii nie służy żadne odszkodowanie.

Przycięcie drzew. Trzeba złożyć wniosek do gminy

Chcesz wyciąć sosny przed swoim domem, w takim razie musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cały proces administracyjny potrwa kilka tygodni. Doręczamy zgłoszenie do Urzędu Gminy i w ciągu 21 dni na naszej posesji powinni się pojawić urzędnicy, którzy będą orzekali w naszej sprawie. Według przepisów muszą oni ustalić: gatunek ścinanego drzewa, obwód jego pnia na wysokości 5 cm, a gdy na tej wysokości drzewo ma kilka pni, muszą zmierzyć obwód każdego z nich. Po wykonaniu tych czynności sporządzany jest odpowiedni protokół. To jeszcze nie jest koniec wyczekiwania, ponieważ znów musimy przeczekać 14 dni. W tym czasie wójt lub burmistrz ma możliwość, żeby wnieść sprzeciw w formie odpowiedniego pisma. Jeśli minęły dwa tygodnie to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dokonać wycinki. W przeciwnym razie oznacza to, że właściciel prywatnej posesji może wyciąć drzewo dopiero po uzyskaniu zezwolenia, za które nie będzie jednak płacił.

Niezbędne dokumenty dotyczące usuwania drzew

Właścicieli posesji w zgłoszeniu wycinki drzewa powinien podać:
  • dane wnioskodawcy,
  • adres,
  • rysunek lub mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości (mogą być odręczne).
Wniosek o wydanie zezwolenia na wycinkę drzewa powinien zawierać:
  • dane właściciela posesji,
  • oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do władania nieruchomością,
  • nazwę gatunku drzewa,
  • obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 5 cm,
  • odpowiednią mapę, na które widać rozmieszczenie drzewa,
  • jeżeli planujemy nasadzenia zastępcze - dwa egzemplarze projektu planu nasadzeń,
  • zezwolenie dla gatunków chronionych.
Jak widać jest to sporo tak zwanej papierkowej pracy. W skrajnych przypadkach proces ten może trwać tylko 2 tygodnie lub 2 miesiące. Zwykle jednak wszystkie formalności są realizowane w ciągu miesiąca. Na naszym portalu dostępna jest lista dystrybutorów prądu w Polsce. Sprawdź do kogo możesz kierować swoje zgłoszenia.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.36 (33 opinii)

Komentarze (1)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

STANISŁAW NOWAK

11 sie 2023

Nie zgadzam się z tymi informacjami - są niezgodne z obowiązującymi przepisami 1 - art. 49 § 1 ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny 2 - Art. 4. 1. ustawy prawo energetyczne 3 - Art. 83e. 1. ustawy o ochronie przyrody 4 - podane wyżej przepisy i inne świadczą jednoznacznie, że to obowiązek przedsiębiorstwa 5 - proszę nie wprowadzać w błąd właścicieli nieruchomości

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić