Porównaj oferty

24 lip 2023

Prąd - baza wiedzy

Ile prądu zużywa 5-osobowa rodzina?

Rodziny coraz częściej zastanawiają się nad swoim zużyciem energii elektrycznej. Wiele z nich próbuje ograniczyć swoje zużycie energii, aby zmniejszyć swoje rachunki za energię, a także być w stanie zmieścić się we wprowadzonym od 1 stycznia 2023 roku limicie zużycia energii elektrycznej wynoszącym 2000 kWh. W związku z tym podpowiadamy ile prądu zużywa 5-osobowa rodzina.

Wróć do: Aktualności Ile prądu zużywa 5-osobowa rodzina?

Jakie czynniki wpływają na to ile prądu zużywa gospodarstwo domowe?

Aby odpowiedzieć na pytanie związane z tym ile prądu zużywa 5-osobowa rodzina, najpierw warto zrozumieć, jakiego rodzaju urządzenia i aktywności generują największe zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie, stanowią główny czynnik wpływający na wysokość rachunków za prąd.

W związku z tym w przypadku 5-osobowej rodziny największymi źródłami zużycia prądu jest oświetlenie, sprzęt AGD, komputery, telewizory i klimatyzacja. Zwłaszcza jeśli nie są one urządzeniami energooszczędnymi. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest także styl życia rodziny. W gospodarstwach domowych składających się z takiej liczby osób najczęściej każda z nich spędza czas w domu w inny sposób, często w oddzielnych pomieszczeniach. To także przekłada się na wyższe zużycie prądu, jakie jest generowane przez 5-osobowe rodziny.

Dodatkowo to ile prądu zużywa 5-osobowa rodzina uzależnione jest także w dużej mierze czy zamieszkuje ona mieszkanie, czy dom. W domach będzie ona generowała najczęściej większy pobór energii. Wykorzystywana jest ona w nich bowiem nie tylko do zasilania urządzeń elektrycznych, ale także źródła ciepła, a niekiedy także podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Ile wynosi średnie zużycie prądu przeciętnej 5-osobowej rodziny?

Ilość energii zużywana przez 5-osobową rodzinę może się różnić w zależności od trybu życia jej członków. Przeciętne gospodarstwo domowe składające się z 5 osób zużywa jednak średnio około od 200 kWh do 240 kWh prądu miesięcznie. Rocznie przekłada się to więc na zużycie energii elektrycznej na poziomie od 2400 kWh do 2880 kWh.

Pod pojęciem przeciętnego gospodarstwa domowego rozumiana jest jednak 5-osobowa rodzina, która stara się oszczędzać energię elektryczną i nie wykorzystuje jej do ogrzewania. Dlatego też realne wartości zużycia prądu w wielu przypadkach mogą być znacznie wyższe i przekraczać nawet 3500 kWh rocznie.

Zużycie prądu przez 5-osobową rodzinę a limit energii elektrycznej 3000 kWh rocznie

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione średnie zużycie energii elektrycznej przez 5-osobową rodzinę, można zauważyć, że nawet w przypadku gdy będzie ona przykładała dużą uwagę do oszczędzania prądu, nie będzie w stanie zmieścić się w pierwotnym limicie zużycia energii ustalonym w 2023 roku przez rząd. Jego wartość wynosiła bowiem zaledwie 2000 kWh rocznie, a po przekroczeniu go ceny prądu będą wyższe i mogą wynosić maksymalnie do 0,693 zł netto za 1 kWh. Warto jednak pamiętać, że dla rodzin 5-osobowych składających się z dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci lub jednej osoby dorosłej i czwórki dzieci oraz mającej kartę dużej rodziny wprowadzony limit zużycia energii elektrycznej jest wyższy. Wynosi on 4000 kWh rocznie.

Jak zmniejszyć zużycie prądu 5-osobowej rodziny?

Aby ograniczyć zużycie energii w 5-osobowej rodzinie i tym samym obniżyć comiesięczne rachunki za prąd ważne jest, aby wszyscy jej członkowie świadomie zarządzać zużyciem prądu. Warto także zainwestować w energooszczędne urządzenia i wyposażenie domu o najwyższej klasie energetycznej oznaczanej obecnie jako A, aby zminimalizować generowane przez nie zużycie energii.

Dodatkowo 5-osobowe rodziny mieszkające w domach mogą także rozważyć zastosowanie na ich dachach instalacji fotowoltaicznej. Tego typu rozwiązanie nie tylko pozwoli uniezależnić się od krajowych dystrybutorów prądu, ale także umożliwi korzystanie z energii elektrycznej bez obawiania się o przekroczenie wprowadzonych przez rząd rocznych limitów zużycia prądu.

Podsumowując, to ile prądu zużywa 5-osobowa rodzina, może wynosić średnio od 2400 kWh do 2800 kWh rocznie. Jednak ilość ta może się różnić w zależności od trybu życia rodziny i tego, czy mieszka ona w domu, czy też w mieszkaniu. Aby mogła ona ograniczyć zużycie energii, ważne jest natomiast przede wszystkim to, aby wszyscy członkowie rodziny świadomie korzystali z urządzeń elektrycznych.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić