Porównaj oferty

31 maj 2022

Prąd - baza wiedzy

Jak obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Wyliczenia związane z zapotrzebowaniem na energię elektryczną są niezbędnym elementem do wypełnienia wniosku o przyłączenie do sieci energetycznej nowo wybudowanego budynku. Są one także powszechnie stosowane przez specjalistów przed montażem instalacji fotowoltaicznej, dla oszacowania jaka powinna być jej moc. Znając zapotrzebowanie na moc w domu, można także w prosty sposób oszacować koszty związane zakupem energii elektrycznej w danym roku. Dlatego warto wiedzieć jak obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną domu.

Wróć do: Aktualności Jak obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Ile wynosi średni pobór energii w domach jednorodzinnych w Polsce?

Według szacunkowych danych, jakie podają dostawcy prądu w Polsce, zapotrzebowanie na energię elektryczną przeciętnego domu jednorodzinnego zamieszkiwanego przez 4-osobową rodzinę wynosi średniorocznie mniej więcej 4200 kWh. Wartość ta jest jednak wyłącznie orientacyjna, gdyż na wielkość zużycia prądu przez gospodarstwo domowe wpływ ma wiele różnorodnych czynników, nie tylko ilość składających się na nie osób. Nie mniej jednak wartość ta jest dobrym punktem odniesienia, przy indywidualnych wyliczeniach.

Od czego zależy zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w dwóch domach zamieszkiwanych przez tę samą liczbę osób może być różne. Wszystko za sprawą tego, że wynika ono przede wszystkim z liczby posiadanych w nim sprzętów elektronicznych, czasu ich użytkowania w ciągu każdego dnia oraz ich klasy energooszczędności. Przykładowo starsza lodówka będzie pobierała więcej energii elektrycznej niż nowoczesny model oznaczony klasą energooszczędności zgodnie z nowymi normami symbolem A lub B.

Na wielkość zużycia energii elektrycznej w domu wpływ ma także rodzaj zastosowanego w nim źródła ciepła. Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne, przyczyniać się będzie bowiem również do jego większego zapotrzebowania na prąd.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na prąd samodzielnie?

Obliczeń związanych z zapotrzebowaniem na prąd w domu można dokonać za pomocą specjalnych kalkulatorów, które działają podobnie jak kalkulator cen energii lub samodzielnie. W każdym z tych przypadków potrzebne są jednak szczegółowe informacje na temat stosowanych sprzętów elektronicznych. Pobór energii elektrycznej wyliczany jest bowiem za pomocą przemnożenia mocy urządzenia w kilowatach przez czas jego użytkowania. Takie działanie pozwala uzyskać dane o ilość zużywanej energii przez dany sprzęt, powinno być ono więc wykonane dla wszystkich urządzeń w domu. Następnie uzyskane wyniki należy zsumować, aby wyliczyć dzienne zapotrzebowanie na energię elektryczną domu. Dla wyliczenia miesięcznego lub rocznego zapotrzebowania uzyskany wynik sumowania trzeba z kolei przemnożyć odpowiednio przez 30, lub 365 dni.

W związku z tym, jeśli chcemy przykładowo wyliczyć, jakie jest roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną urządzenia używanego każdego dnia przez łącznie 2 godziny, należy przede wszystkim sprawdzić na tabliczce znamionowej jego moc podawaną w Watach. Załóżmy więc, że nasze przykładowe urządzenie ma moc 150 W, czyli 0,15 kW. Wyliczamy więc, że każdego dnia zużywa ono 0,3 kWh energii elektrycznej, gdyż:

0,15 kW x 2 h = 0,3 kWh.

Następnie uzyskany wynik mnożymy przez 365 dni i otrzymujemy, że nasze urządzenie w ciągu roku generuje zapotrzebowanie na energię równą 109,5 kWh.

Te same obliczenia wykonane dla wszystkich urządzeń występujących w domu pozwolą natomiast wyliczyć jego całkowite zapotrzebowanie na energię. Dodatkowo warto także wspomnieć, że przemnażając zużycie energii urządzenia przez cenę zakupu energii uzależnioną od taryfy prądu, można także w prosty sposób wyliczyć, ile kosztuje jego użytkowanie zarówno w skali jednego dnia, jak i miesiąca czy roku.

Podsumowując, aby wyliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu, należy znać moc wszystkich używanych w nich urządzeń oraz czas, przez jaki są one użytkowane. Dzięki temu można bowiem wykonać proste obliczenia i poznać to, jaki jest pobór energii w budynku.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.25 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić