Porównaj oferty

3 paź 2018

Prąd - baza wiedzy

Ile osób i firm zmieniło sprzedawcę prądu lub gazu. Dane URE

W Polsce liczbę punktów poboru energii szacuje się na ponad 14 milionów. Liczbę odbiorców gazu ziemnego na ponad 6 milionów. To bardzo duża grupa klientów, a chętnych na sprzedaż usług prądu i gazu zarówno dla klientów indywidualnych jak i firm nie brakuje. Dziś sprawdzimy ilu z nas zdecydowało się obniżyć swoje rachunki za prąd i gaz poprzez zmianę sprzedawcy energii: prądu lub gazu.

Wróć do: Aktualności Ile osób i firm zmieniło sprzedawcę prądu lub gazu. Dane URE

Zmiana sprzedawcy energii: prądu i gazu. Dane URE

O tym ile osób indywidualnych oraz firm zmieniło sprzedawcę prądu i gazu możemy dowiedzieć się z raportów przygotowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Dane te przedstawimy w kolejnych akapitach. Czy jednak monitoring prowadzony przez Urząd Regulacji Energetyki w 100% oddaje to ile osób i firm w Polsce jest świadomym odbiorcą prądu i gazu ziemnego na wolnym rynku energii? Naszym zdaniem zdecydowanie NIE. Raporty URE pokazują liczbę zmian sprzedawcy, czyli sytuację, w której przechodzimy z firmy X do Y, a to nie wyczerpuje tematu. Nasza definicja świadomego odbiorcy energii elektrycznej jest szersza. Do grona aktywnych uczestników rynku należy doliczać także osoby, które świadomie zdecydowały się aneksować umowę sprzedaży prądu lub gazu z dotychczasowym sprzedawcą prądu lub gazu, korzystając z różnego rodzaju promocji. Nasza definicja aktywnego uczestnika rynku energii: prądu i gazu jest następująca:

Aktywny uczestnik rynku energii to osoba fizyczna lub firma, która nie jest rozliczana w oparciu o taryfową (standardową) ofertę tzw. sprzedawcy z urzędu, ale wybrała inną ofertę u tego samego sprzedawcy tzw. z urzędu lub zmieniła firmę sprzedającą prąd lub gaz.

To bardzo istotna różnica. W raportach URE nie ma danych dotyczących osób i firm, które np. chciały zdecydować się na zamianę sprzedawcy prądu lub gazu, otrzymały konkurencyjne - dużo bardziej atrakcyjne warunki umowy niż te dostępne w standardowych (taryfowych) ofertach, ale które finalnie i tak nie zdecydowały się na zmianę sprzedawcy prądu lub gazu ponieważ ich obecny sprzedawca z urzędu w celu utrzymania klienta obniżył 1 kWh cena była jeszcze bardziej atrakcyjna i podpisał z nami nową umowę. Ta sytuacja to największa zaleta wolnego rynku energii możemy sami zadecydować ile i od kogo będziemy kupować prąd lub gaz ziemny. Dążymy do tego aby energia dla firm i gospodarstw domowych była tańsza. O ile pokaże nam narzędzie o nazwie: prąd dla firm kalkulator.

Jak został przydzielony inny sprzedawca od 2007 roku do 2018 roku

Możliwość zmiany sprzedawcy prądu mamy od 2007 roku. Początkowo możliwość taka była dostępna tylko dla największych odbiorców prądu, później dla wszystkich firm, a finalnie z możliwości wyboru sprzedawcy od którego kupimy prąd mamy wszyscy. Poniżej przedstawiamy dane, które pokazują ile osób fizycznych i firm zdecydowało się w ciągu ponad 10 lat na zmianę sprzedawcy prądu.

zmiana sprzedawcy prądu dom ure

Opracowanie Optimal Energy na bazie danych ze strony Urzędu Regulacji Energetyki

zmiana sprzedawcy prądu firma ure

Opracowanie Optimal Energy na bazie danych ze strony Urzędu Regulacji Energetyki

Jak pokazują powyższe wykresy do roku 2015 liczba zmian sprzedawcy prądu zarówno wśród firm jak i klientów indywidualnych rosła bardzo dynamicznie. W kolejnych latach liczba nowych odbiorców prądu, którzy zdecydowali się na zmianę sprzedawcy prądu również rosła, ale już nie tak dynamicznie. Co naszym zdaniem jest powodem, że do 2015 roku zainteresowanie zmianą sprzedawcy prądu wydaje się być mniejsze? Odpowiedź została udzielona w pierwszym akapicie dzisiejszego wpisu. Duże firmy energetyczne zaczęły aktywniej działać na rynku i mocno zabiegać o utrzymanie swoich klientów. Dane na temat liczby aneksowanych umów niestety nie są dostępne.

Zmiana sprzedawcy gazu od 2011 roku do 2018 roku

Rynek gazu ziemnego został uwolniony później. Rok 2011 to początek liberalizacji. Tak samo jak w przypadku prądu - początkowo wybór sprzedawcy był możliwy tylko dla największych odbiorców gazu, później dla wszystkich firm, a na końcu z możliwości zmiany sprzedawcy gazu mogli skorzystać klienci indywidualni. W październiku 2017 roku w 100% uwolniono z regulacji cen rynek gazu ziemnego dla firm. Poniżej dane dotyczące dynamiki przeprowadzania zmian sprzedawcy gazu w Polsce.

zmiana sprzedawcy gazu ure

Opracowanie Optimal Energy na bazie danych ze strony Urzędu Regulacji Energetyki

Sprzedaż gazu ziemnego na wolnym rynku rozwija się cały czas liniowo. Możliwości dostaw gazu z różnych kierunków świata, atrakcyjne oferty alternatywnych sprzedawców gazu sprawiają, że każdego roku na zmianę sprzedawcy gazu decyduje się ok 60 tysięcy odbiorców.

sprzedawcą

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić