Porównaj oferty

20 wrz 2019

Prąd - baza wiedzy

Pierwsza umowa na prąd. Na co zwrócić uwagę?

Pierwsza umowa na prąd nie musi być wcale podpisana z tzw. sprzedawcą z urzędu. Od samego początku działają wolnorynkowe mechanizmy, które umożliwiają odbiorcy wybór dowolnego sprzedawcy prądu na terenie całego kraju. Tych, jak się okazuje nie brakuje.

Wróć do: Aktualności Pierwsza umowa na prąd. Na co zwrócić uwagę?

Odbiór mieszkania czy też zakończenie budowy domu to wyjątkowy moment w życiu każdego z nas. Mamy za sobą kilka miesięcy lub nawet kilka lat szukania i tworzenia swojego wymarzonego miejsca na resztę życia. Zdecydowana większość problemów jakie się po drodze pojawiły została rozwiązana. Przed nami kolejny etap, w którym kończymy urządzanie wnętrz i dopinanie ostatnich formalności. Jedną z nich jest obowiązek wyboru sprzedawcy prądu. Dzięki temu w przypadku osób budujących dom zmieniamy taryfę z budowlanej na dedykowaną dla gospodarstw domowych, a w przypadku zakupu mieszkania pierwsza umowa na prąd będzie od razu zawierała odpowiednią grupę taryfową.

Pierwsza umowa na prąd w mieszkaniu lub domu

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku budowy domu będziemy omawiać sytuację przejścia z taryfy C11 (budowlanej) na G11 lub inną z grupy taryfowej G. Przy zakupie mieszkania od razu należy szukać ofert kierowanych dla gospodarstw domowych czyli zaczynających się od litery "G". Szukając najlepszej dla siebie oferty trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

 • Wybór firmy, z którą chcemy podpisać umowę jest duży. Absolutnie nie musimy podpisywać umów z tzw. sprzedawcami z urzędu
 • Musimy się zastanowić czy chcemy być rozliczani na podstawie jednej stawki, która będzie obowiązywała przez całą dobę, czy chcemy korzystać z tzw. taryfy nocnej dostępnej przy wyborze taryfy o nazwie G12. Wtedy w ciągu dnia będziemy płacić więcej za prąd niż w taryfie G11, a miej w nocy oraz w ciągu 2 godzin między godziną 12 a 14. Dokładny harmonogram godzinowy jest dostępny na stronach operatorów systemów dystrybucyjnych, czyli firm zajmujących się w naszym rejonie dostawą prądu.
 • Wybrać należy także okres czasu na jaki umowa zostanie podpisana.
 • Zwracajmy uwagę nie tylko na wysokość 1 kWh, ale także na wysokość comiesięcznej opłaty handlowej lub innych dodatkowych usług, które sprzedawcy mogą nam chcieć "wcisnąć" przy okazji podpisywania umów. Jest to szczególnie częsta praktyka u tzw. handlowców terenowych, w dużo mniejszym stopniu na szczęście spotykana przy bezpośrednich wizytach w punktach obsługi klienta.
 • Przeczytać zapisy mówiące o ew. karach za zerwanie umów przed okresem ich wygaśnięcia

Informacje na temat powyższych punktów, a także inne ważne kwestie takie jak chociażby sposób i częstotliwość odczytu licznika za prąd, a co za tym idzie sposób rozliczenia się z klientem w oparciu o rzeczywiste stawki lub prognozy znajdziecie w naszej porównywarce cen. Wystarczy kliknąć w szczegóły oferty, aby mieć dostęp do najważniejszych informacji na temat oferty. Poniżej przedstawiamy zapis umowy w ofercie jednego z największych sprzedawców prądu w Polsce:

pierwsza umowa na prąd

źródło: przykładowy zapis z pierwszej umowy na prąd u jednego z największych sprzedawców prądu w Polsce

Powyższy przykład przytaczamy dlatego, żeby uczulić naszych użytkowników przed podjęciem nieprzemyślanej decyzji o zawarciu umowy. Zapisy o karach umownych, czy też zmianach cen za prąd w trakcie obowiązywania umowy są często stosowane nie tyle przez alternatywnych przedawców prądu co równie często przez największe koncerny energetyczne. Nasza porównywarka cen i zawarte tam informacje pozwolą Wam w bezpieczny sposób wyciągnąć najważniejsze informacje na temat oferty, które dostępne są w jednym miejscu na wynikach porównania oraz w szczegółach każdej z ofert.

Pierwsza umowa na prąd dla firmy

Jak wygląda podpisanie pierwszej umowy w przypadku firm? Praktycznie identycznie jak w przypadku klientów indywidualnych. Kroki i rzeczy na które należy zwrócić uwagę się pokrywają. W przypadku firm możemy jednak podpowiedzieć, że wybierając sprzedawcę prądu warto zapytać jeszcze o poniższe kwestie:

 • termin płatności za FV. Są sprzedawcy u których ten okres wynosi więcej niż 30 dni
 • czy otrzymamy dedykowanego opiekuna, z którym będziemy mogli załatwić np. sprawy związane z doborem grupy taryfowej
 • czy możliwe będzie wsparcie w tematach związanych z przyłączem, w w późniejszym okresie np. kompensacja mocy biernej

W przypadku firm z pewnością przed podpisaniem pierwszej umowy na prąd ważne będą sprawy związane np. z mocą umowną czy zastosowanymi zabezpieczeniami w instalacji lub też liczbą liczników prądu. Profesjonalna firma zajmująca się sprzedażą energii w obszarze B2B z pewnością poradzi sobie z odpowiedzią na wszystkie postawione przez nas pytania. Przy okazji wsparcia merytorycznego będzie chciała także Was przekonać, że zmiana sprzedawcy prądu jest opłacalna.

Z kim i w jaki sposób podpisać pierwszą umowę na prąd

Jeśli jesteśmy już przynajmniej po wstępnej analizie ofert dostępnych na rynku nie pozostaje nam nic innego jak podpisać umowę na sprzedaż prądu. Możemy to zrobić na kilka sposobów:

 1. Wizyta w punkcie obsługi klienta
 2. Umówienie się z handlowcem na spotkanie
 3. Z wykorzystaniem doradcy telefonicznego, umowa zostanie wysłana kurierem
 4. Umowa przez internet na prąd

Każde z rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Warto jednak pamiętać, że ze względu na niższe koszty zawierania umów po stronie sprzedawcy opcja 3 i 4 daje nam możliwość skorzystania z ofert jakie nie są dostępne w wariancie 1 i 2. Dodatkowo oszczędzamy mnóstwo czasu, bo umowę możemy podpisać siedzą wieczorem przy komputerze. Do takiego rozwiązania serdecznie zapraszamy!


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.63 (8 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić