Porównaj oferty

2 sty 2014

Prąd - baza wiedzy

Biomasa – choinki to nie śmieci, ale źródło energii

Kolejny raz w stolicy rusza akcja „Ciepło z natury 2014”, organizowana przez PGNiG Termika oraz Urząd miasta stołecznego Warszawy, w ramach której w styczniu odbędzie się zbiórka świątecznych choinek. Drzewko, nie musi trafić na śmietnik, ale może trafić do stołecznych elektrociepłowni i być wykorzystane jako ekologiczne paliwo.

Wróć do: Aktualności Biomasa – choinki to nie śmieci, ale źródło energii

Z tego artykułu dowiesz się

Zbiórka świątecznych drzewek to kolejna okazja, by przekonać mieszkańców, że nie potrzeba wiele wysiłku, by zrobić coś z pożytkiem dla otoczenia. Choinki, które normalnie skończyłyby na śmietniku, wrócą po świętach do naszych domów w postaci energii. Drugie życie dostają zużyte plastikowe, czy szklane butelki oraz przeczytane gazety, dlaczego więc po odpowiedniej obróbce nie wykorzystać ponownie choinek ? Takie akcje powinny być prowadzone w wielu innych miastach Polski, gdyż w każdym domu jest świąteczne drzewko, i należy umożliwiać społeczeństwu krok po kroku zmieniać podejście do postępowania ze śmieciami, które można powtórnie wykorzystać.

Zbiórka choinek

Zbiórka choinek na biomasę odbędzie się w stolicy już po raz piąty. Tym razem jednak PGNiG Termika zorganizuje ją wspólnie z Urzędem m.st. Warszawy. Inaugurację akcji zaplanowano na 8 stycznia, zatem każdy będzie miał szansę przygotować się do działania. Mobilny Punkt odbioru choinek na początku akcji będzie czekał przed Ratuszem na mieszkańców, którzy zechcą przekazać swoje drzewka. W kolejnych dniach, aż do końca stycznia (ponad trzy tygodnie czasu), zbiórka przeniesie się poza Śródmieście. Mobilny Punkt odbioru choinek odwiedzi wszystkie 18 dzielnic Warszawy. PGNiG ma nadzieję, że w tym roku uda się zebrać jeszcze więcej choinek, niż w poprzednich edycjach. Zaangażowanie mieszkańców to podstawa, bo dzięki niemu można ponownie wykorzystać drzewka z pożytkiem dla wszystkich. Zebrane choinki trafią do zakładów PGNiG, gdzie zostaną przetworzone w ciepło oraz prąd. W zeszłym roku organizatorowi akcji udało się zebrać w samej tylko Warszawie blisko 400 ton biomasy z choinek. Taka ilość materiału pozwala na ogrzanie przez cały rok około 100 mieszkań o powierzchni 60 m2. Przez 4 lata podczas wszystkich dotychczasowych edycji "Ciepła z natury" zebrano ok. 1200 ton zielonego paliwa. Zauważyć możemy zatem rosnące z roku na rok zainteresowanie akcją. Pomyśleć co by się działo, gdyby cała Polska zaczęła zbiórkę choinek.
źródło: gramwzielone.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić