Porównaj oferty

5 wrz 2023

Prąd - baza wiedzy

Na ile wystarcza 1kWh prądu?

Zużycie energii elektrycznej podawane jest na rachunkach za prąd w kWh. Wartość ta dla wielu osób jest jednak na tyle abstrakcyjna, że trudno im sobie wyobrazić na ile wystarcza 1 kWh prądu i czy jest to mało, a może dużo. Dlatego też w tym artykule postanowiliśmy objaśnić wszelkie kwestie związane ze zużyciem energii elektrycznej oraz wskazać na ile starcza 1 kW prądu na przykładzie standardowych urządzeń, które znajdują się w każdym domu.

Wróć do: Aktualności Na ile wystarcza 1kWh prądu?

Czym jest kilowat?

Kilowat określany skrótem kW jest jednostką miary mocy. Używana jest ona do opisu mocy mechanicznej, elektrycznej i termicznej. 1 kilowat jest równy 1000 watów (1 kW = 1000 W). W kilowatach jest często wyrażana moc silników, oświetlenia, urządzeń elektrycznych i innych sprzętów.

Z kolei kilowatogodzina (kWh), to jednostka miary energii elektrycznej, która stosowana jest przez sprzedawców prądu do rozliczania ilości zużytego prądu. Jest to więc ilość energii, która jest potrzebna do zasilania urządzenia o mocy 1000 W przez jedną godzinę.

Jak przeliczyć W na kWh?

Aby przeliczyć moc urządzenia wyrażoną w watach określonych symbolem W na kilowatogodziny (kWh), należy podzielić wartość mocy przez 1000, gdyż 1 kW to 1000 W. Następnie trzeba dodatkowo pomnożyć uzyskaną wartość przez liczbę godzin pracy urządzenia.

Na ile wystarcza 1 kWh energii elektrycznej w przypadku standardowych sprzętów domowych?

To na ile wystarcza 1 kWh energii elektrycznej pobranej z sieci, zależy przede wszystkim od mocy używanych urządzeń elektrycznych, a także ich liczby. Moc urządzenia wyrażoną w Watach (W) znaleźć można na jego tabliczce znamionowej lub w specyfikacji produktowej. Jej wartość wskazuje maksymalny pobór energii, jaki jest w stanie generować dany sprzęt. Oznacza to więc, że suszarka o mocy 2200W może zużywać podczas jej używania mniej energii, jednak nie więcej niż wskazana wartość mocy.

Dla poniższych przykładów zakładamy, że wskazane urządzenia elektryczne działają z maksymalną mocą podaną w ich specyfikacji. W związku z tym na ile wystarczy 1 kW energii elektrycznej w przypadku standardowych urządzeń domowych?

  • 1 kW prądu wystarczy na zasilanie odkurzacza o mocy 800 W przez 1 godzinę i 15 minut.
  • 1 kW prądu wystarczy na zasilanie telewizora o mocy 57 W przez 17 godzin i 35 minut.
  • 1 kW prądu wystarczy na zasilanie pralki o mocy 2000 W przez 30 minut.
  • 1 kW prądu wystarczy na zasilanie czajnika elektrycznego o mocy 2200 W przez 27 minut.
  • 1 kW prądu wystarczy na zasilanie żelazka o mocy 2400 W przez 25 minut.
  • 1 kW prądu wystarczy na zasilanie piekarnika elektrycznego o mocy 2500 W przez 24 minuty.
  • 1 kW prądu wystarczy na zasilanie lodówki o mocy 280 W przez 3 godziny i 35 minut.
  • 1 kW prądu wystarczy na zasilanie lampy z 1 żarówką o mocy 60 W przez 16 godzin i 30 minut.

Od czego zależy to na ile wystarczy 1 kWh prądu?

To na ile wystarcza 1 kWh energii elektrycznej, zależy przede wszystkim od energooszczędności urządzeń elektrycznych. W przypadku zużycia energii elektrycznej przez urządzenia elektryczne warto także zaznaczyć, że jest ono w dużej mierze zależne od jego wieku. Stare pralki, lodówki czy piekarniki elektryczne zużywają o wiele więcej prądu niż nowe, energooszczędne modele. Dlatego też bardzo często po wymianie sprzętów domowych na nowe można zauważyć znaczącą obniżkę rachunków za prąd, która może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Dodatkowo na to na ile starcza 1 kW prądu wpływ ma również sposób użytkowania urządzeń. Wiele z nich wyposażonych jest obecnie w tryb eko, który pozwala skutecznie zmniejszyć generowane przez nie zużycie energii elektrycznej. Warto więc w miarę możliwości korzystać z tych opcji, gdyż są one w stanie sumarycznie zapewnić naprawdę spore oszczędności związane ze zużyciem prądu.

Podsumowując, to na ile starcza 1 kW prądu jest niezwykle indywidualną kwestią, która jest uzależniona od rodzaju oraz liczby włączonych urządzeń elektrycznych generujących w danym okresie pobór energii elektrycznej. W dużym uproszczeniu można jednak określić, że 1 kWh prądu wystarcza na zasilenie urządzenie o mocy 1000 W przez jedną godzinę.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.67 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić