Porównaj oferty

13 gru 2023

Prąd - baza wiedzy

Alternatywne źródła energii: wady i zalety

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, rokrocznie wprowadzane podwyżki cen prądu oraz negatywny wpływ elektrowni węglowych na środowisko naturalne sprawia, że od kilku lat na coraz większej popularności zyskują alternatywne źródła energii. Czym one jednak są i czy aby na pewno mają same zalety? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wróć do: Aktualności Alternatywne źródła energii: wady i zalety

Czym są alternatywne źródła energii?

Alternatywne źródła energii pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej, która nie jest produkowana z wykorzystaniem z paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny w procesie ich spalania. W związku z tym bazują one na odnawialnych źródłach, które są niewyczerpywalne lub odnawiają się bardzo szybko. Do najważniejszych zalet jakimi wyróżniają się alternatywne źródła energii, zaliczyć można przede wszystkim ekologiczność, ponieważ emitują mniej lub w ogóle nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery.

Jakie są rodzaje alternatywnych źródeł energii?

Alternatywne źródła energii podzielić można na 3 podstawowe rodzaje. Wszystkie z nich charakteryzują się natomiast odmiennymi cechami, a także zarówno pewnymi zaletami, jak i wadami.

Energia słoneczna

Energia słoneczna jest jedną z najbardziej obiecujących alternatywnych źródeł energii i jednocześnie cieszy się największą popularnością. Dostępna jest ona w każdym zakątku świata, przez co jej wykorzystywanie jest niczym nieograniczone. Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem słońca odbywa się za pomocą konwersji fotowoltaicznej z zastosowaniem paneli fotowoltaicznych. Wyprodukowana w ten sposób energia elektryczna może natomiast nie tylko zaspokajać bieżące zapotrzebowania na prąd w gospodarstwach domowych czy firmach, ale także być kumulowana za pomocą przeznaczonych do tego magazynów energii.

Dodatkowo energia słoneczna z powodzeniem może być również przetwarzana na energię cieplną, za pomocą kolektorów słonecznych lub energię chemiczną poprzez konwersję fotochemiczną.

Jeśli chodzi o tego typu alternatywne źródło energii wady i zalety jakimi się ono wyróżnia, to przede wszystkim zaliczyć można do nich w przypadku korzyści:

  • nieograniczoną dostępność na całym świecie,
  • brak negatywnego wpływu na środowisko,
  • stosunkowo tanie komponenty niezbędne do budowy instalacji fotowoltaicznej, przez co mogą z niej korzystać także gospodarstwa domowe,

W przypadku wad energii słonecznej zaliczyć można do nich natomiast:

  • ingerencję w wygląd przestrzeni związaną z montażem instalacji fotowoltaicznych,
  • problem z utylizacją paneli fotowoltaicznych.

Energia wodna

Kolejnym alternatywnym źródłem energii jest woda. W tym przypadku energia elektryczna pozyskiwana jest dzięki płynącej wodzie w naturalnych zbiornikach poprzez budowanie na nich zapór. Z zastosowaniem elektrowni wodnych obecnie pozyskiwanych jest ponad 15% prądu produkowanego z wykorzystaniem OZE. Do zalet elektrowni wodnych zaliczyć można przede wszystkim:

  • wysoką sprawność w porównaniu z elektrowniami konwencjonalnymi,
  • brak zużycia odnawialnych źródeł energii,
  • niski koszt wytworzenia energii.

Wadami elektrowni wodnych jest natomiast to, że w znaczny sposób ingerują one w krajobraz środowiska naturalnego, a ich budowa wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi.

Energia wiatrowa

Ostatnim z podstawowych rodzajów alternatywnych źródeł energii są natomiast elektrownie wiatrowe, które bazują na zastosowaniu turbin wiatrowych napędzanych siłą wiatru. Rozwiązanie to w szczególności popularne jest w Niemczech oraz Hiszpanii.

Do jego najważniejszych zalet zalicza się natomiast to, że pozyskiwanie energii elektrycznej z wiatru nie generuje niemal żadnych kosztów, a ona sama może być wykorzystywana od razu. Wadami energii wiatrowej jest z kolei to, że wiatraki na których ona bazuje, ingerują w krajobraz i mogą generować hałas. Dodatkowo pozyskiwanie energii wiatrowej możliwe jest wyłącznie na obszarach, gdzie występują stałe wiatry.

Podsumowując, alternatywne źródła energii takie jak energia słoneczna, przekształcana na prąd za pomocą instalacji fotowoltaicznych, energia wiatrowa, pozyskiwana dzięki wiatrakom czy energia wodna powstająca dzięki różnicy poziomu wód i prądom wodnym są z pewnością bardziej ekologiczne niż elektrownie węglowe, czy gazowe. Mają one jednak także swoje pewne wady. Prawie wszystkie z nich wpływają bowiem na wygląd krajobrazu oraz faunę i florę w miejscu ich zastosowania.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić