Porównaj oferty

23 wrz 2013

Prąd - baza wiedzy

Ogrzewanie elektryczne - jaki rodzaj wybrać?

Ogrzewanie elektryczne jest coraz bardziej popularne i komfortowe. Można bowiem dostosować je do rodzaju budynku oraz trybu życia domowników. Trzeba więc rozeznać się wśród różnych rozwiązań i wybrać najlepsze.

Wróć do: Aktualności Ogrzewanie elektryczne - jaki rodzaj wybrać?

Ogrzewanie elektryczne - piece akumulacyjne

Rozpatrzmy więc na początku piece akumulacyjne. Pobierają one prąd i nagrzewają się w nocy, gdy jest on tani (jeśli korzystamy z taryfy dwustrefowej). Oddają one ciepło przez cały dzień i noc. Posiadają one magnezytowy wkład, który nagrzewa się nawet do temperatury 600 stopni. Piece akumulacyjne są bardzo dobrze izolowane termicznie, co pozwala zapobiegać stratom ciepła i utrzymać bezpieczną temperaturę obudowy. Całe ciepło pobierane jest z wkładu, po jego rozgrzaniu. Nowoczesne piece są tak skonstruowane, aby pobierać mniej energii do ponownego nagrzania, gdy część ciepła nie została wykorzystana w ciągu dnia.

Dynamiczne piece są z kolei wyposażone w wentylatory z regulatorami, dzięki temu można kontrolować oddawane ciepło, tak by temperatura w pomieszczeniu była niezmienna. Piece statyczne wykorzystują konwekcję i oddają ciepło równomiernie w ciągu dnia.
Zaletą nowoczesnych pieców akumulacyjnych jest ich estetyczny wygląd i nie zajmują wiele miejsca – idealnie pasują w miejsca tradycyjnych kaloryferów centralnego ogrzewania. Piece akumulacyjne w bardzo szybki sposób ogrzewają mieszkanie. Jest to zatem jeden z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania elektrycznego. Również w łatwy sposób można zmienić piec węglowy w piec akumulacyjny. Wewnątrz starego pieca wystarczy zainstalować nowe grzałki oraz wkład akumulacyjny. Należy jednak zamurować przewód kominowy.

Ogrzewanie podłogowe na prąd

Jeżeli chodzi o ogrzewanie podłogowe, to wymaga ono mniejszego zużycia energii do wytworzenia komfortu cieplnego niż tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. Ogrzana podłoga ma stosunkowo niską temperaturę, nie wywołuje przeciągów i ma nieduże straty ciepła do podłoża. Zapewnia ciepło w nogi i nieprzegrzewanie się głowy. Kolejną zaletą takiego ogrzewania jest fakt, że jest to instalacja całkowicie schowana w podłodze. Nie ma grzejników, które zajmowałyby miejsce oraz ograniczają zagospodarowanie pomieszczeń w budynku. Ogrzewanie podłogowe wymaga wyposażenia systemu w regulatory termostatyczne, tak by podłoga nie przegrzewała się ( maksymalna temp. wynosi 29 stopni).

Przewody grzejne układa się już w warstwie zaprawy. Jeżeli chcemy ogrzewać podłogę na gruncie lub bezpośrednio nad piwnicą, pod spodem konieczne jest ułożenie warstwy izolacji styropianowej. Istotne jest, że w ten sposób można ogrzewać każdy rodzaj podłogi - także podłogi drewniane. To idealne rozwiązanie dla nowo budowanych budynków o wystarczająco dobrej izolacji ścian. Ogrzewanie podłogowe można także zastosować na zewnątrz aby uniknąć oblodzenia tarasu czy zjazdu do garażu.

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe można z kolei stosować jako system dodatkowego źródła ciepła, gdy chcemy szybko dogrzać lub ogrzać pomieszczenie. Szczególnie polecane są w łazienkach, w postaci konwektorów z wbudowaną dmuchawą. Zaletą konwektorów jest ich cena. Posiadają one jednak wiele wad i nie zapewniają wysokiego komfortu użytkowania. Wytwarzają one silne przeciągi, ciepłe powietrze gromadzi się u góry pomieszczeń, wyloty brudzą się przez co kurz rozprzestrzenia się po całym lokum.

Ogrzewanie elektryczne promennikiem

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie promienników. Wyglądają one dość podobnie do grzejników konwektorowych. Różnią się nieznacznie budową, gdyż są bardziej płaskie i grzeją całą powierzchnią promiennika. Ogrzewają bezpośrednio nie tylko powietrze, ale i ludzi, a także sprzęty poprzez promieniowanie cieplne. Dzięki temu pozwalają na uzyskaniu komfortu ciepła przy znacznie niższej temperaturze powietrza - możemy uzyskać 18 stopni zamiast 22 w pomieszczeniach. W konsekwencji daje to naprawdę duże oszczędności energii.

Rodzaj ogrzewania elektrycznego zależy jednak od naszego trybu życia oraz wymagań, jakie stawiamy sobie odnośnie komfortu cieplnego w naszych domach.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić