Porównaj oferty

26 sty 2015

Prąd - baza wiedzy

Sprzedaż prądu

Kupując energię elektryczną możemy mieć wpływ na to, od kogo ją kupujemy i w jaki sposób jest ona wytwarzana. Możemy zatem zdecydować, czy chcemy kupować energię wytwarzaną z kogeneracji, czy z odnawialnego źródła energii.

Wróć do: Aktualności Sprzedaż prądu

Sprzedaż energii

Sprzedawcy energii oferują swój produkt, który sami wcześniej zakupili od wytwórcy energii. Wytwórca z reguły, jako że nasza energetyka oparta jest na węglu wykorzystuje do wytwarzania energii węgiel, brunatny lub kamienny. Ceny energii są wówczas na zbliżonym poziomie u różnych sprzedawców, ponieważ wykorzystują to samo źródło energii. Co w przypadku, gdy wykorzystujemy inne rozwiązania ? Każdy nowy wytwórca energii jest konkurencją dla obecnych wytwórców, a więc również dla sprzedawców.

Kogeneracja

Czym jest kogeneracja ? Jest to proces technologiczny, który polega na jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła użytkowego w elektrociepłowni. Jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła to oszczędności nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. A co za tym idzie ceny energii powinny być tańsze. Niestety się tak nie dzieje, ponieważ konieczny jest zakup certyfikatów świadczących o pochodzeniu energii z procesu kogeneracji. Taki certyfikat powoduje wzrost kosztów zakupu energii dla przedsiębiorstwa zajmującego się jej sprzedażą klientowi końcowemu, co przekłada się na cenę, jaką płaci odbiorca.

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii to nie tylko wiatr, ale też woda, słońce i energia cieplna pochodząca z wnętrza ziemi. Do wytwarzania energii elektrycznej najczęściej w Polsce stosuje się energię wiatrową oraz promieniowania słonecznego, wykorzystując panele fotowoltaiczne. Każde źródło energii jest konkurencją dla sprzedawców energii, ponieważ właściciel takiej instalacji oze staje się samowystarczalny, a ponadto jeśli produkuje nadwyżki energii dodatkowo może sam stać się sprzedawcą. Polskie prawo na chwilę obecną nie jest dopracowane w zakresie odnawialnych źródeł energii i wciąż nie ma ustalonego sposobu sprzedaży energii produkowanej w odnawialnych źródłach, ale już wkrótce ma się do zmienić. Będąc producentem i jednocześnie użytkownikiem energii elektrycznej stajemy się prosumentem, dzięki czemu traktowani jesteśmy inaczej przez sprzedawców energii.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić