Porównaj oferty

Najważniejsze informacje o fotowoltaice – cena, korzyści, oszczędności

Cena fotowoltaiki jest w dużej mierze uzależniona od miejsca montażu systemu, producenta paneli oraz ich mocy. Ogniwa fotowoltaiczne są doskonałym sposobem na uniezależnienie się od cen i dostaw energii elektrycznej pochodzącej z sieci. Uniwersalność tego rozwiązania sprawia, że panele są coraz chętniej montowane nie tylko w nowych domach, ale również w przypadku starszego budownictwa.

Wróć do: Aktualności Najważniejsze informacje o fotowoltaice – cena, korzyści, oszczędności

Pomimo swojej ceny, która dla wielu inwestorów jest dużym, jednorazowym wydatkiem, fotowoltaika zyskuje na popularności również w naszym kraju. Pozwala ona uniezależnić się od rachunków za prąd oraz ograniczyć emisję zanieczyszczeń powietrza. Są to najczęściej wymieniane zalety systemu, które przyczyniają się do podjęcia decyzji o montażu. Warto zaznaczyć, że fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości.

Instalacja fotowoltaiczna jest też inwestycją na przyszłość, która nie tylko pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, ale także zwraca się po 6-8 latach użytkowania. Biorąc pod uwagę zapowiedzi podwyżek cen prądu, inwestorzy mogą się spodziewać jeszcze szybszego zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę.

czym jest fotowoltaika

Czym jest fotowolaika?

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną. Tym samym dają możliwość wytworzenia prądu we własnym zakresie przy pomocy darmowego źródła energii.

Jednak fotowoltaika to nie jedyna instalacja wykorzystująca promienie słoneczne. Kolektory słoneczne również korzystają z tej energii, jednak potrzebują jej do podgrzania wody użytkowej. Oba systemy wyglądają podobnie, jednak wykorzystują promienie słoneczne do innych celów. Ich efektywność pracy, szczególnie zimą, również jest inna.

Obie instalacje najintensywniej pracują latem, kiedy nasłonecznienie jest długotrwałe i mocne. Zarówno na energię elektryczną, jak i na gorącą wodę użytkową, nie ma wówczas tak dużego zapotrzebowania, jak zimą, kiedy efektywność pracy obu instalacji spada. O ile ze zmagazynowaniem prądu, w celu wykorzystania go podczas większego zapotrzebowania energetycznego w gospodarstwie domowym, nie ma problemu, tak z gorącą wodą użytkową już jest. Dlatego wielu inwestorów uważa, że fotowoltaika jest zdecydowanie bardziej opłacalną, a przy tym uniwersalną instalacją.

Wytworzony przez panele fotowoltaiczne prąd może zostać wykorzystany w dowolny sposób. Bardzo często wspiera pracę rekuperacji, pompy ciepła czy ogrzewania elektrycznego, skutecznie obniżając rachunki za energię elektryczną.

Na efektywność pracy fotowoltaiki wpływa poziom nasłonecznienia paneli. Sprawia to, że system działa poprawnie również zimą. Jednak krótsze dni i mniejsza intensywność nasłonecznienia, połączone ze zwiększonym zapotrzebowaniem na prąd, mogą złożyć się na wyprodukowanie zbyt małej ilości energii do zaspokojenia potrzeb energetycznych mieszkańców. W takich sytuacjach przydają się wytworzone latem nadwyżki, które zmagazynowane w sieci, mogą zostać wykorzystane przez inwestora w dowolnym momencie.

Panele fotowoltaiczne mają charakter modułowy, dzięki czemu system jest łatwy w rozbudowie. Inwestor w każdej chwili może powiększyć instalację, montując kolejne panele. Musi on jednak pamiętać, że w takiej sytuacji poniesie dodatkowe koszty.

Najważniejsze informacje na temat fotowoltaiki:

 • optymalne nachylenie dachu powinno wynosić około 35 stopni,
 • na panele fotowoltaiczne składają się ogniwa fotowoltaiczne, zacienienie jednego z nich może wpłynąć na efektywność całego systemu, dlatego też cały panel powinien być dobrze nasłoneczniony. W przypadku niewielkiego, częściowego zacienienia miejsca przeznaczonego na montaż instalacji, mogą zostać zastosowane panele z optymalizacją pracy, które minimalizują występujące wówczas straty energii.
 • panele nie wymagają czyszczenia, jednak w przypadku większego zabrudzenia, inwestor może je oczyścić przy pomocy wody pod ciśnieniem z dodatkiem delikatnego detergentu,
 • panele powinny być montowane na południowym dachu,
 • należy zwrócić uwagę na wysokie obiekty znajdujące się w pobliżu, by żaden z nich nie rzucał cienia na panele.

fotowoltaika cena instalacji

Fotowoltaika – cena instalacji

Cena fotowoltaiki zależy przede wszystkim od mocy, rodzaju i producenta paneli. Ogniwa, które zostały wykonane z monokrystalicznego kryształu krzemu, są droższe w zakupie, ale przy tym są najbardziej wydajne, ponadto charakteryzują się dużą sprawnością. Przekłada się to na mniejszą ilość paneli, a co za tym idzie, mniejszą powierzchnię inwestycji.

Ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej - części związanej z montażem - zależy od producenta, modelu inwertera, parametrów technicznych systemu, mocy instalacji, poziomu skomplikowania montażu oraz rodzaju ogniw.

Zakup i montaż fotowoltaiki stanowią stosunkowo duży, jednorazowy koszt, który sprawia, że wielu inwestorów odkłada tę decyzję w czasie. Należy jednak pamiętać, że poniesione koszty zwracają się po kilku latach w postaci niższych rachunków za energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna zaczyna generować oszczędności niemal od razu po uruchomieniu.

Inwestycja w panele zwraca się po około 6-8 latach. Jest to przybliżony czas, który w rzeczywistości może się wydłużyć lub skrócić. Wszystko zależy od wybranej mocy instalacji, zapotrzebowania energetycznego budynku oraz aktualnych cen prądu. Biorąc pod uwagę zapowiadane podwyżki rachunków za energię elektryczną, najprawdopodobniej czas zwrotu z inwestycji skróci się jeszcze bardziej. Natomiast żywotność paneli, w zależności od producenta, wynosi od 25 do 35 lat.

Fotowoltaika, jak każda instalacja, jest objęta gwarancją. Standardowo wynosi ona 10-15 lat, jednak niektórzy producenci zapewniają nawet 25-letnią gwarancję.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

 • inwestor otrzymuje gwarancję – wszystkie panele fotowoltaiczne posiadają gwarancję producenta, która wynosi od 10 do nawet 25 lat;
 • oszczędności – fotowoltaika pozwala uniezależnić się od cen prądu, a zwrot z inwestycji następuje już po 6-8 latach;
 • decentralizacja – inwestor może całkowicie uniezależnić się od sieci energetycznej;
 • wykorzystanie promieniowania słonecznego – fotowoltaika w pełni wykorzystuje energię słoneczną, ponieważ korzysta nie tylko z promieniowania bezpośredniego, ale także odbitego i rozproszonego;
 • brak kosztów eksploatacji – fotowoltaika jest instalacją bezobsługową, która nie generuje kosztów eksploatacyjnych ani zanieczyszczeń powietrza;
 • ochrona środowiska – panele fotowoltaiczne nie generują szkodliwych substancji do atmosfery, dzięki czemu rozwiązanie to jest całkowicie ekologiczne;
 • zwrot z inwestycji – zwrot z inwestycji w chwili obecnej wynosi około 6-8 lat, po zapowiadanych wzrostach cen energii elektrycznej, najprawdopodobniej ulegnie skróceniu,
 • ulga termomodernizacyjna – instalację fotowoltaiczną od 1 stycznia 2019 roku można odliczyć od podatku.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych

Od prawidłowego montażu paneli fotowoltaicznych zależy efektywność pracy systemu. Miejsce, w którym zostanie on zamontowany, musi być odpowiednio nasłonecznione w przeciwnym razie instalacja nie będzie w pełni wykorzystywała potencjału promieni słonecznych, a co za tym idzie – zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego nie będzie zaspokajane.

W tym celu zaleca się montaż paneli fotowoltaicznych na południowym dachu pod kątem około 35 stopni. Jednak jeżeli posiada on zbyt dużo załamań lub nie ma na nim miejsca, fotowoltaika może zostać zainstalowana na gruncie lub dachu budynku gospodarczego. Najważniejsze, by miejsce to było dobrze nasłonecznione, dlatego należy zwrócić uwagę na wysokie obiekty znajdujące się w pobliżu, takie jak budynki, drzewa czy słupy wysokiego napięcia, które mogłyby zacieniać panele.

Magazynowanie energii wytworzonej przez fotowoltaikę

Magazynowanie energii wytworzonej przez fotowoltaikę

Wyprodukowana nadwyżka energii nie stanowi dla inwestora problemu, ponieważ ma on prawo do zmagazynowania jej w sieci oraz odebrania w dowolnym momencie większego zapotrzebowania na prąd. Jeszcze do niedawna wiele zależało od dobrych chęci zakładu energetycznego, dopiero wprowadzenie stosownej ustawy pozwoliło usystematyzować tę kwestię. Obecnie sieć ma obowiązek przyjąć nadwyżkę energii, która została wyprodukowana przy pomocy instalacji fotowoltaicznej. Przez 365 dni jest ona magazynowana w sieci publicznej. W tym czasie inwestor może ją odebrać, gdy tylko jego zapotrzebowanie energetyczne wzrośnie.

Za każdą zmagazynowaną 1 kWh, może on odebrać 0,8 kWh, jeżeli jego przydomowa instalacja ma moc nie większą niż 10 kW. W przypadku mocniejszej elektrowni słonecznej, za każdą oddaną 1 kWh, inwestorowi przysługuje 0,7 kWh. Są to jedyne „opłaty”, jakie ponoszą inwestorzy w związku z magazynowaniem prądu wytworzonego przez fotowoltaikę.

Rozwiązanie to jest bardzo korzystne, nie tylko dla inwestorów, którzy nie muszą martwić się o magazynowanie nadwyżek prądu, ale także dla środowiska. 20% energii wytworzonej przez fotowoltaikę, pozostaje do dyspozycji zakładu energetycznego, dzięki czemu zużywa on mniej węgla do wyprodukowania prądu, potrzebnego do zasilenia gospodarstw domowych, co z kolei korzystnie wpływa na środowisko. Im więcej osób wytwarza własną energię, tym mniej zanieczyszczeń powietrza generują zakłady energetyczne.

fotowoltaika jako rozwiązanie przyszłości

Fotowoltaika jako rozwiązanie przyszłości

Fotowoltaika jest uważana za instalację przyszłości, ponieważ jest ona całkowicie bezpieczna dla środowiska – w czasie swojej pracy nie wytwarza zanieczyszczeń powietrza. Ponadto jest bezobsługowa, co w dzisiejszych czasach jest ogromną zaletą. I najważniejsze – pozwala uniezależnić się od cen i dostaw prądu.

Od jakiegoś czasu zapowiadane są podwyżki rachunków za energię elektryczną. Wiążą się one z nieodnawialnym źródłem energii, jakim jest węgiel. Zakłady energetyczne do wytworzenia prądu wykorzystują właśnie ten surowiec, którego zasoby drastycznie się kurczą, co z kolei znajduje odzwierciedlenie w nadchodzących podwyżkach cen energii.

Systematyczny wzrost cen prądu sprawi, że instalacja fotowoltaiczna stanie się jeszcze bardziej opłacalnym rozwiązaniem, którego zwrot z inwestycji będzie występował już kilka lat po zamontowaniu systemu.

Podsumowanie

Cena fotowoltaiki obciąża domowy budżet. Warto jednak pomyśleć o korzyściach, jakie niesie za sobą montaż systemu. W perspektywie stale rosnących cen prądu, okazuje się, że instalacja ta jest opłacalna z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia. Na koniec dodajmy, że porównywarka paneli fotowoltaicznych pomoże w wyborze najlepszej oferty.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić